Fotó: Pixabay.com
Románia bortermelése 2023-ban 4,4 millió hektoliter volt, ami 15 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, illetve 4 százalékkal több, mint az elmúlt 5 év átlaga. A Wines of Romania platform szerint ezzel az ország tulajdonképpen megszilárdította pozícióját az európai bortermelők rangsorában, ahol jelenleg a hatodik helyen áll mennyiség szempontjából.
2023. november 17., 17:572023. november 17., 17:57
A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) legfrissebb tanulmánya szerint 2023 nehéz év volt a borászat számára, a termelés az utóbbi 60 évben nem látott mélységbe zuhant vissza a kedvezőtlen időjárás miatt.
A tanulmány szerint az országot nem sújtotta olyan mértékben a szárazság, mint például az európai listavezetőkét, Franciaországot, Spanyolországot vagy Olaszországot. Globálisan az Egyesült Államok (25,5 millió hektoliter, 12 százalékkal több, mint 2022-ben), Portugália (7,4 millió hl, +8 százalék) és Németország (9 millió hl, +1 százalék) is növekedést mutattak a bor mennyiségében – szintén azért, mert a szőlőtermést kevésbé érintette a szárazság.
Fotó: Pál Árpád
A tanulmány szerint az éghajlati feltételek, a szárazság és a szőlőbetegségek miatt a déli félteke borászata súlyosan megsínylette a 2023-as évet, de Európában is észleltek néhány jelentős borvolumen-csökkenést. Különösen érintette Görögországot (-50%), Horvátországot (-46%), Grúziát (-28%), Spanyolországot (-19%), Olaszországot (-13%) és a Moldovai Köztársaságot (-10%).
A déli féltekén, ahol a szüret tavasszal zajlott, jelentős veszteségeket regisztráltak valamennyi bortermelő országban, kivéve Új-Zélandot, amely 14 százalékkal többet termelt: Uruguay és Argentína 29 százalékkal, Ausztrália 22 százalékkal, Chile 18 százalékkal, Dél-Afrika pedig 10 százalékkal kevesebbet. Ausztrália a szülőtermés egyötödét veszítette el az esős időjárás és a La Niña által okozott áradások miatt, Chile ültetvényei a tűzvész és szárazság miatt szenvedtek, míg Argentínában a jégeső és fagy károsította a szőlőt.
Fotó: Makkay József
A new.ro cikke a növekedés kapcsán megszólaltatta Marinela Ardeleant, a WinesOfRomania.com alapítóját, a RO-WINE borkiállítás egyik szervezőjét, aki szerint a következő évek fő kihívása az lesz, hogy megnyissák a külföldi piacokat.
– idézi a portál a szakértőt.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!