Fotó: Pixabay.com
Románia bortermelése 2023-ban 4,4 millió hektoliter volt, ami 15 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, illetve 4 százalékkal több, mint az elmúlt 5 év átlaga. A Wines of Romania platform szerint ezzel az ország tulajdonképpen megszilárdította pozícióját az európai bortermelők rangsorában, ahol jelenleg a hatodik helyen áll mennyiség szempontjából.
2023. november 17., 17:572023. november 17., 17:57
A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) legfrissebb tanulmánya szerint 2023 nehéz év volt a borászat számára, a termelés az utóbbi 60 évben nem látott mélységbe zuhant vissza a kedvezőtlen időjárás miatt.
A tanulmány szerint az országot nem sújtotta olyan mértékben a szárazság, mint például az európai listavezetőkét, Franciaországot, Spanyolországot vagy Olaszországot. Globálisan az Egyesült Államok (25,5 millió hektoliter, 12 százalékkal több, mint 2022-ben), Portugália (7,4 millió hl, +8 százalék) és Németország (9 millió hl, +1 százalék) is növekedést mutattak a bor mennyiségében – szintén azért, mert a szőlőtermést kevésbé érintette a szárazság.
Fotó: Pál Árpád
A tanulmány szerint az éghajlati feltételek, a szárazság és a szőlőbetegségek miatt a déli félteke borászata súlyosan megsínylette a 2023-as évet, de Európában is észleltek néhány jelentős borvolumen-csökkenést. Különösen érintette Görögországot (-50%), Horvátországot (-46%), Grúziát (-28%), Spanyolországot (-19%), Olaszországot (-13%) és a Moldovai Köztársaságot (-10%).
A déli féltekén, ahol a szüret tavasszal zajlott, jelentős veszteségeket regisztráltak valamennyi bortermelő országban, kivéve Új-Zélandot, amely 14 százalékkal többet termelt: Uruguay és Argentína 29 százalékkal, Ausztrália 22 százalékkal, Chile 18 százalékkal, Dél-Afrika pedig 10 százalékkal kevesebbet. Ausztrália a szülőtermés egyötödét veszítette el az esős időjárás és a La Niña által okozott áradások miatt, Chile ültetvényei a tűzvész és szárazság miatt szenvedtek, míg Argentínában a jégeső és fagy károsította a szőlőt.
Fotó: Makkay József
A new.ro cikke a növekedés kapcsán megszólaltatta Marinela Ardeleant, a WinesOfRomania.com alapítóját, a RO-WINE borkiállítás egyik szervezőjét, aki szerint a következő évek fő kihívása az lesz, hogy megnyissák a külföldi piacokat.
– idézi a portál a szakértőt.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!