Fotó: Mediafax
2011. november 18., 08:212011. november 18., 08:21
A szállításügyi tárca 772 millió lejjel többel gazdálkodhat, a fejlesztési minisztérium 430 millió lejt kap, miközben a művelődési tárca költségvetését 53 millió lejjel egészítették ki, amiből 47 millió lej az országos könyvtárra megy. Eközben a gazdasági tárca 250 millió lejjel lett gazdagabb, a teljes összeget a kis- és közepes vállalkozások garancialapjára kell fordítani.
A kormányülést követően Emil Boc miniszterelnök arról is beszámolt, hogy további 208 millió lejt irányoztak elő a fogyatékkal élő személyek gondozóinak kifizetendő összegekre, míg 60 millió lejjel azt a keretet egészítették ki, amelyből az egykori mezőgazdasági dolgozók nyugdíjait finanszírozzák. A kormányfő szerint ezek a költségvetési kiigazítások is a gazdasági növekedés konszolidációja érdekében tett lépések részei. „A negyedik negyedévben vagyunk. A rendelkezésre álló adatok arra mutatnak rá, hogy csak az állam erőfeszítése révén tudjuk tartani az ütemet, vagy legalább meg tudjuk közelíteni a harmadik negyedévi adatokat” – hangsúlyozta Boc, emlékeztetve, hogy a harmadik negyedév az elmúlt két év legjobb gazdasági mutatóit produkálta.
Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter ugyanakkor a kormányülést követő nyilatkozatában fontosnak tartotta kiemelni, hogy a sajtóban megjelent híresztelések ellenére a költségvetés-kiigazítás nem volt negatív irányú, azaz az egyes tárcák büdzséjének a növeléséhez nem vettek el máshonnan úgy pénzösszegeket, hogy ellehetetlenítsék állami intézmények működését, hanem a megtakarítások tették lehetővé ezt a lépést.
Mint részletezte, az általa vezetett tárca idén 1,3 milliárd lejt takarított meg, ugyanennyit spórolt meg a munkaügyi minisztérium is. Ialomiţianu arról is tájékoztatott, hogy a büdzsé kiigazításakor az állami vállalatok és egyes minisztériumok adósságának a törlesztését is szem előtt tartották, ennek fényében kapott 500 millió lejt a szállításügyi tárca, 268 millió lejt a védelmi, míg 99 millió lejt a belügyi és közigazgatási minisztérium. A pénzügyminiszter emlékeztetett, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is azt várja Romániától, hogy mielőbb törlessze az állam által felhalmozott adósságokat.
A kormány jövő héten elfogadja a 2012-es évi költségvetésről szóló törvény tervezetét – ígéri Emil Boc kormányfő, aki szerint a dokumentumot november 28-án továbbítják a parlament elé. Mint szerda esti sajtónyilatkozatában emlékeztetett, a beruházások és az új munkahelyek teremtése jelentik a kormány prioritásait a következő esztendőre, ezekre támaszkodik a büdzsétervezet is. Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter eközben arról beszélt, hogy a hétvégéig valamennyi tárca vezetőjével egyeztetnek arról, hogy – tartva a tervezett 1,9 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányt – milyen plusz összegeket lehet még a minisztériumoknak előirányozni. Mint hangsúlyozta, megpróbálnak a kulturális és az oktatási tárca számára további pénzösszegeket elkülöníteni. Mint arról lapunkban beszámoltunk, Kelemen Hunor művelődési miniszter már korábban elfogadhatatlannak nevezte, hogy amilyen mértékben megcsapolták az általa vezetett tárca forrásait, ugyanakkor a szerdai kormánykoalíciós tárgyaláson is patthelyzet alakult ki a költségvetés vitája során, mivel az RMDSZ-es politikusok nehezményezték, hogy a szövetség által kinevezett miniszterek vezette tárcák túl kevés pénzt kapnak a jövő évre. Ezért is vált szükségessé egy újabb tárgyalássorozat a büdzsétervezet elfogadása előtt. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.