Most nekik kell fizetniük. 200 lejre bírságolta az ANRE az Electrica Furnizaret
Fotó: Jakab Mónika
Az energiaszámlák ártámogatási mechanizmusának figyelmen kívül hagyása miatt az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) pénzbírságot rótt ki az Electrica Furnizare villamosenergia- és a Gaz Vest földgázszolgáltatóra.
2022. január 14., 10:192022. január 14., 10:19
A szakhatóság pénteki közleményében emlékeztet, január 12-én rajtoltak az ellenőrző akcióik a fontosabb energiaszolgáltatóknál. Azt vizsgálták, hogy a számlák korrekt, átlátható, világos és kielégítő információkat tartalmaznak-e az árplafonról, illetve az árkompenzációról.
„Az ellenőrzések nyomán megállapítást nyert, hogy az Electrica Furnizare és a Gaz Vest vállalatok nem alkalmazták a 2021/259-es számú törvénnyel szentesített 2021/118-as sürgősségi kormányrendeletben előírt támogatási mechanizmust 2021 novemberére, megsértve ezáltal a fogyasztók gazdasági érdekeit” – áll az ANRE közleményében.
Az ANRE jelezte egyúttal, folytatódik az energiaszolgáltatók ellenőrzése.
A fogyasztók által a villamosenergia- és földgázszámlákkal kapcsolatban benyújtott panaszok nagy száma miatt az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) létrehozza az energiaüggyel foglalkozó parancsnokságot – tájékoztat csütörtökön az intézmény.
Közben Florin Cîţu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke megismételte korábbi kijelentését, miszerint Romániában nincs olyan törvényes keret, amely lehetővé tenné, hogy a lakosság ne fizesse ki a villamosenergia- vagy gázszámlát, és ne részesüljenek szankcióban emiatt. A politikus az Antena 3-nak nyilatkozva beszélt erről csütörtök este, kifejtve, reméli, hogy a kormány megteremti a szükséges törvényes keretet, mert jelenleg
„Ha a kormány előáll egy új törvényes kerettel, egy sürgősségi rendelettel, amely kimondja, hogy ebben az időszakban a szolgáltatónak tilos lecsatlakoztatnia a fogyasztót a szolgáltatásról – amint azt mi is tettük a rendkívüli állapot idején –, vagy néhány hónapig tilos késedelmi díjat felszámolnia az idejében ki nem fizetett számlák miatt, vagy engedélyezzük akár, hogy a számlákat részletekben, például szeptemberig ki lehessen fizetni, akkor más a helyzet” – idézte Cîţu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Az elszabaduló energiaárak és a számlák kompenzálása kapcsán gyors megoldás helyett politikai egymásra mutogatásnak és egymásra licitálásnak lehetünk tanúi, a bukaresti koalíciós partnerek újabbnál újabb ígéretekkel rukkolnak elő.
A koalícióban erről még nem beszéltek, de mindenképpen sort kell keríteni ezekre a megbeszélésekre, mert új helyzetről és új intézkedésekről van szó – tette hozzá. „Szeretném – és ezzel nem kritikát fogalmazok meg –, ha nem állnánk elő olyan intézkedésötletekkel, amelyek nagyon megterhelnék az állami büdzsét, anélkül, hogy a finanszírozásukról is gondoskodnánk” – mondta a PNL-elnök.
Az ex kormányfő ugyanakkor nyugalomra intette koalíciós kollégáit, rámutatva, pragmatikus gondolkodásra, szakértői véleményekre van szükség, nem populizmusra.
Meg kell néznünk, melyek a prioritások, előbb a kiszolgáltatott fogyasztókra figyelünk, majd egyesével meg kell vizsgálnunk, hogy mely ágazatokat vagy a gazdaság mely részét kell segíteni, és hogyan segíthetjük őket, hogy az országnak a későbbiekben is legyen gazdasága” – szögezte le Florin Cîţu.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!