Most nekik kell fizetniük. 200 lejre bírságolta az ANRE az Electrica Furnizaret
Fotó: Jakab Mónika
Az energiaszámlák ártámogatási mechanizmusának figyelmen kívül hagyása miatt az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) pénzbírságot rótt ki az Electrica Furnizare villamosenergia- és a Gaz Vest földgázszolgáltatóra.
2022. január 14., 10:192022. január 14., 10:19
A szakhatóság pénteki közleményében emlékeztet, január 12-én rajtoltak az ellenőrző akcióik a fontosabb energiaszolgáltatóknál. Azt vizsgálták, hogy a számlák korrekt, átlátható, világos és kielégítő információkat tartalmaznak-e az árplafonról, illetve az árkompenzációról.
„Az ellenőrzések nyomán megállapítást nyert, hogy az Electrica Furnizare és a Gaz Vest vállalatok nem alkalmazták a 2021/259-es számú törvénnyel szentesített 2021/118-as sürgősségi kormányrendeletben előírt támogatási mechanizmust 2021 novemberére, megsértve ezáltal a fogyasztók gazdasági érdekeit” – áll az ANRE közleményében.
Az ANRE jelezte egyúttal, folytatódik az energiaszolgáltatók ellenőrzése.
A fogyasztók által a villamosenergia- és földgázszámlákkal kapcsolatban benyújtott panaszok nagy száma miatt az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) létrehozza az energiaüggyel foglalkozó parancsnokságot – tájékoztat csütörtökön az intézmény.
Közben Florin Cîţu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke megismételte korábbi kijelentését, miszerint Romániában nincs olyan törvényes keret, amely lehetővé tenné, hogy a lakosság ne fizesse ki a villamosenergia- vagy gázszámlát, és ne részesüljenek szankcióban emiatt. A politikus az Antena 3-nak nyilatkozva beszélt erről csütörtök este, kifejtve, reméli, hogy a kormány megteremti a szükséges törvényes keretet, mert jelenleg
„Ha a kormány előáll egy új törvényes kerettel, egy sürgősségi rendelettel, amely kimondja, hogy ebben az időszakban a szolgáltatónak tilos lecsatlakoztatnia a fogyasztót a szolgáltatásról – amint azt mi is tettük a rendkívüli állapot idején –, vagy néhány hónapig tilos késedelmi díjat felszámolnia az idejében ki nem fizetett számlák miatt, vagy engedélyezzük akár, hogy a számlákat részletekben, például szeptemberig ki lehessen fizetni, akkor más a helyzet” – idézte Cîţu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Az elszabaduló energiaárak és a számlák kompenzálása kapcsán gyors megoldás helyett politikai egymásra mutogatásnak és egymásra licitálásnak lehetünk tanúi, a bukaresti koalíciós partnerek újabbnál újabb ígéretekkel rukkolnak elő.
A koalícióban erről még nem beszéltek, de mindenképpen sort kell keríteni ezekre a megbeszélésekre, mert új helyzetről és új intézkedésekről van szó – tette hozzá. „Szeretném – és ezzel nem kritikát fogalmazok meg –, ha nem állnánk elő olyan intézkedésötletekkel, amelyek nagyon megterhelnék az állami büdzsét, anélkül, hogy a finanszírozásukról is gondoskodnánk” – mondta a PNL-elnök.
Az ex kormányfő ugyanakkor nyugalomra intette koalíciós kollégáit, rámutatva, pragmatikus gondolkodásra, szakértői véleményekre van szükség, nem populizmusra.
Meg kell néznünk, melyek a prioritások, előbb a kiszolgáltatott fogyasztókra figyelünk, majd egyesével meg kell vizsgálnunk, hogy mely ágazatokat vagy a gazdaság mely részét kell segíteni, és hogyan segíthetjük őket, hogy az országnak a későbbiekben is legyen gazdasága” – szögezte le Florin Cîţu.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!