Fotó: Jakab Mónika
A fogyasztók által a villamosenergia- és földgázszámlákkal kapcsolatban benyújtott panaszok nagy száma miatt az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) létrehozza az energiaüggyel foglalkozó parancsnokságot – tájékoztat csütörtökön az intézmény.
2022. január 13., 18:382022. január 13., 18:38
2022. január 13., 18:442022. január 13., 18:44
Közleményében a hatóság rámutat, a bizottság létrehozását az is indokolja, hogy az ellenőrzések megkezdése óta eltelt 5 nap alatt kiderült, a felügyelők által tapasztalt szabálytalanságok nagyon sokrétűek.
Az energiaüggyel foglalkozó parancsnokság feladata az lesz, hogy gyorsan feldolgozza az országszerte végzett ellenőrzések eredményeként beérkező információkat, és biztosítsa az együttműködést más állami intézményekkel, amelyek jogosultak az ellenőrzés által felfedett problémák megoldására, amennyiben azok meghaladják az ANPC hatáskörét. A testület munkáját Mihai Culeafă ANPC-elnök és Paul Anghel vezérigazgató irányítja.
Az ANPC ismerteti a fogyasztókkal, hogy milyen lépéseket kell tenniük, ha hibásnak ítélt számlát kapnak: ellenőrizzék, hogy a számlán feltüntetett fogyasztás mennyisége a szerződésben szereplő mennyiségi kereten belül van-e; ellenőrizzék, hogy a 2021. november 1-je után mért fogyasztás egységára a villamos energia esetében legfeljebb 0,525 lej/kWh, a földgáz esetében pedig 0,25 lej/kWh, és a teljes ár minden költséggel együtt nem haladja meg a villamos energia esetében az 1 lej/kWh-t, a földgáz esetében pedig a 0,37 lej/kWh-t; a számlán fel van tüntetve külön sorban a kompenzált összeg, vagy az ármaximálásnak megfelelő érték – részletezi az Agerpres.
Ha nem orvosolják a gondját, a fogyasztó benyújthatja panaszát az ANPC-hez (akár online is, a hatóság internetes oldalán). Mellékelnie kell a számla és a szolgáltatótól a panaszára érkezett válasz másolatát is.
A fogyasztók ugyanakkor a 021 307 67 89-es telefonszámon is jelezhetik az energiaszámlákkal kapcsolatos panaszaikat hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között, vagy elküldhetik az energie@anpc.ro e-mail címre.
„A felfordulás az árak liberalizációjából, az ezzel kapcsolatos egyértelmű szabályozás hiányából, de a jelenleg hatályos jogszabályok egy részének figyelmen kívül hagyásából, a rendszer ellenőrzésének és nyomon követésének hiányából indult ki. Az ármaximálás megoldaná azt a problémát is, hogy a nagy számlák által érintett polgárokat ne tegyük ki fölösleges utánajárásnak, idegeskedésnek” – mutatott rá Hossu a Victoria-palotában lezajlott ülésen, amelyen Nicolae Ciucă miniszterelnök is részt vett.
A versenyfelügyeleti törvény 4. cikkelye értelmében az árakat maximálni lehet egy bizonyos szinten. Ideiglenes intézkedésről lenne szó, ami Hossu szerint legalább 6 hónapig lenne érvényben, de még jobb lenne az egy év, és ez idő alatt „a parlamentben lehet dolgozni a jogszabályon”.
Cătălin Predoiu igazságügy-miniszter arra kérte Gabriela Scuteát, Románia főügyészét, hogy vizsgálja ki valamennyi, az energiaválsággal és a földgáz és villamosenergia árának emelésével kapcsolatos, „bűncselekményre utaló” tevékenységet.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!