Most nekik kell fizetniük. 200 lejre bírságolta az ANRE az Electrica Furnizaret
Fotó: Jakab Mónika
Az energiaszámlák ártámogatási mechanizmusának figyelmen kívül hagyása miatt az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) pénzbírságot rótt ki az Electrica Furnizare villamosenergia- és a Gaz Vest földgázszolgáltatóra.
2022. január 14., 10:192022. január 14., 10:19
A szakhatóság pénteki közleményében emlékeztet, január 12-én rajtoltak az ellenőrző akcióik a fontosabb energiaszolgáltatóknál. Azt vizsgálták, hogy a számlák korrekt, átlátható, világos és kielégítő információkat tartalmaznak-e az árplafonról, illetve az árkompenzációról.
„Az ellenőrzések nyomán megállapítást nyert, hogy az Electrica Furnizare és a Gaz Vest vállalatok nem alkalmazták a 2021/259-es számú törvénnyel szentesített 2021/118-as sürgősségi kormányrendeletben előírt támogatási mechanizmust 2021 novemberére, megsértve ezáltal a fogyasztók gazdasági érdekeit” – áll az ANRE közleményében.
Az ANRE jelezte egyúttal, folytatódik az energiaszolgáltatók ellenőrzése.
A fogyasztók által a villamosenergia- és földgázszámlákkal kapcsolatban benyújtott panaszok nagy száma miatt az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) létrehozza az energiaüggyel foglalkozó parancsnokságot – tájékoztat csütörtökön az intézmény.
Közben Florin Cîţu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke megismételte korábbi kijelentését, miszerint Romániában nincs olyan törvényes keret, amely lehetővé tenné, hogy a lakosság ne fizesse ki a villamosenergia- vagy gázszámlát, és ne részesüljenek szankcióban emiatt. A politikus az Antena 3-nak nyilatkozva beszélt erről csütörtök este, kifejtve, reméli, hogy a kormány megteremti a szükséges törvényes keretet, mert jelenleg
„Ha a kormány előáll egy új törvényes kerettel, egy sürgősségi rendelettel, amely kimondja, hogy ebben az időszakban a szolgáltatónak tilos lecsatlakoztatnia a fogyasztót a szolgáltatásról – amint azt mi is tettük a rendkívüli állapot idején –, vagy néhány hónapig tilos késedelmi díjat felszámolnia az idejében ki nem fizetett számlák miatt, vagy engedélyezzük akár, hogy a számlákat részletekben, például szeptemberig ki lehessen fizetni, akkor más a helyzet” – idézte Cîţu televíziós nyilatkozatát az Agerpres.
Az elszabaduló energiaárak és a számlák kompenzálása kapcsán gyors megoldás helyett politikai egymásra mutogatásnak és egymásra licitálásnak lehetünk tanúi, a bukaresti koalíciós partnerek újabbnál újabb ígéretekkel rukkolnak elő.
A koalícióban erről még nem beszéltek, de mindenképpen sort kell keríteni ezekre a megbeszélésekre, mert új helyzetről és új intézkedésekről van szó – tette hozzá. „Szeretném – és ezzel nem kritikát fogalmazok meg –, ha nem állnánk elő olyan intézkedésötletekkel, amelyek nagyon megterhelnék az állami büdzsét, anélkül, hogy a finanszírozásukról is gondoskodnánk” – mondta a PNL-elnök.
Az ex kormányfő ugyanakkor nyugalomra intette koalíciós kollégáit, rámutatva, pragmatikus gondolkodásra, szakértői véleményekre van szükség, nem populizmusra.
Meg kell néznünk, melyek a prioritások, előbb a kiszolgáltatott fogyasztókra figyelünk, majd egyesével meg kell vizsgálnunk, hogy mely ágazatokat vagy a gazdaság mely részét kell segíteni, és hogyan segíthetjük őket, hogy az országnak a későbbiekben is legyen gazdasága” – szögezte le Florin Cîţu.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!