A járványügyi korlátozások miatt kevesebb villamos energia fogyott országszerte
Fotó: Pinti Attila
Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, rá tudják venni a villamosenergia-szolgáltatókat, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke annak kapcsán, hogy a villamos energia piacát január 1-től liberalizálják. Mint mondta, a versenyhelyzet a fogyasztó javára válik.
2020. december 14., 14:532020. december 14., 14:53
2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15
Ettől a héttől kezdődően kapják meg a hazai fogyasztók az árajánlatokat, hogy a villamos energia piacának január 1-jei liberalizálása után milyen díjszabást kínál jelenlegi szolgáltatójuk. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke lapunknak elmondta,
Drágulásra lehet számítani, mert az idénre jóváhagyott, szabályozott árak a legalacsonyabbak voltak, ahhoz képest a szolgáltatók drágábban vásárolják majd az energiát, amit továbbadnak a fogyasztónak.
A kereskedők feltöltik a hatóság honlapján és az applikációban működő ár-összehasonlító adatbázist, tesztelik, majd a tervek szerint ettől a héttől már elérhető lesz az új változat, amely sokkal több információval szolgál az érdekelteknek.
– részletezte Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, a kereskedőknek egyértelműen érdekük, hogy megtartsák az ügyfeleiket, a hatóság ezért kötelezte őket arra, hogy tájékoztassák a fogyasztókat a jogaikról. Emellett a hatóság a különböző fogyasztóvédelmi szervezetekkel karöltve szervez tájékoztató kampányt, de telefonon, elektronikus levélben is lehet tőlük segítséget kérni – hangsúlyozta az alelnök.
Ha a fogyasztók tudatosak, tájékozottak, élnek a jogaikkal, annál inkább rá tudják venni a villamosenergia-kereskedőket, hogy az igényekhez mérten korrigálják áraikat – hívta fel a figyelmet Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, ha a szolgáltató elveszíti az ügyfelei 2-3-5 százalékát, az meglátszik a havi, negyedéves, éves eredményeiben, és rákényszeríti arra, hogy próbálja megtartani a régi ügyfeleit, vagy újakat szerezzen.
Az ANRE múlt héten hagyta jóvá az elosztói díjakat a Romániában működő nyolc elosztócégnek. Ezek a díjak a lakosságnak kiszámlázott végső villamosenergia-ár egyharmadát teszik ki. Nagy-Bege Zoltán elmondta, az elosztói díjak országosan átlag 5,6 százalékkal növekedtek, ám ez a végső fogyasztói ár esetében nem számottevő, mintegy egyszázalékos drágulást okoz.
A hatóság alelnöke arra is kitért, hogy
Egy-egy régióban egy hálózat működik, ezért nem hagyhatják, hogy ők szabják meg ezeket a díjakat. A szolgáltatók ezután tudják közölni a teljes árajánlatot, hogy az elosztói díjszabást jóváhagyta a hatóság. December folyamán minden fogyasztónak, aki még szabályozott áron kapja a villamos energiát, meg kell kapnia a januártól érvényes árajánlatot, ebbe beépítik a megemelt elosztói díjszabást. Ezen a héten a hatóság a végső fogyasztói ár újabb komponensét, az úgynevezett kogenerációs bónuszt is módosítja: ez több mint húsz százalékkal csökken, ami a végső fogyasztói árban egyszázalékos csökkenést jelenthet, tehát tulajdonképpen „kioltja” az elosztói díjak emelését – részletezte az ANRE alelnöke.
Meg kell várni az első árajánlatokat, hangsúlyozta Nagy-Bege Zoltán, aki jövő évtől átlag legtöbb 5 százalékos áremelkedést valószínűsít. Hangsúlyozta, az árszabás nagyon összetett, beleszámolják a megemelkedett elosztói díjat, a csökkent kogenerációs bónuszt, de az is számít, hogy a kereskedő milyen áron vásárolja fel a villamos energiát.
a háztartási fogyasztóknak a legolcsóbb villamos energiát biztosították, és ennél a mostani árak mindenképpen magasabbak.
Nagy-Bege Zoltán szerint sok múlik a kereskedők felvásárlási politikáján, azon, hogy már szerződtek-e a következő év szükségletének egy részére, vagyis a hosszú távú szerződésekre hagyatkoznak-e, avagy túlnyomórészt a rövid távú piacon szerzik be a villamos energiát, amit majd eladnak a háztartási fogyasztóknak. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, idén egész évben a rövid távú piacok voltak a legolcsóbbak, ami azt tükrözi, hogy alacsony volt a kereslet.
Az utóbbi két-három hétben érezhetően megnőtt a villamos energia fogyasztása országos szinten, elérte az éves legmagasabb szintet. Nagy-Bege Zoltán rámutatott, a járványügyi szigorítások fogyasztáscsökkentést idéztek elő. Decemberben vannak éves szinten a legmagasabb adatok, a megnövekedett fogyasztás tükröződik a különböző piacokon. Elsősorban a rövid távú piacokon az éves átlagnál magasabbak az árak, viszont még mindig alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban. Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta, még mindig érződik a fogyasztáson, hogy korlátozások vannak, ezért nem minden gazdasági szereplő működik százszázalékosan. Az árak alacsonyabbak, mint tavaly ebben az időszakban, de magasabbak, mint az idén a szabályozott ár, tehát nem zárható ki a drágulás januártól – összegzett a hatóság alelnöke.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!