Fotó: Makkay József
Az állattenyésztők szeptember 30-ig kell aláírjanak nyilatkozatot és több más dokumentumot a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA), hogy jogosulttá váljanak a 2023-as támogatásokra.
2023. augusztus 29., 12:422023. augusztus 29., 12:42
Az állattenyésztők szeptember 30-ig azokhoz az APIA-központhoz kell bemenjenek, ahova a kifizetési kérelmet benyújtották, és amelyhez az állattenyésztő farm tartozik. Személyesen kell aláírniuk a támogatási nyomtatványt, az igénylést lezáró nyilatkozatot, valamint a támogatással kapcsolatos kötelezettségvállalásaikat, tájékoztat a közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató kolozsvári Pro Agricultura Egyesület honlapja, a falugazdasz.ro.
Azok az állattenyésztők, akik a kifizetési kérelmet elektronikus formában, fizikai jelenlét és elektronikus aláírás nélkül nyújtották be, az APIA útmutatója szerint legkésőbb 2023. szeptember 30-ig kötelesek aláírni a támogatási űrlapot, amelyet az igénylők megtalálnak az ügynökség székházában.
Az APIA arra figyelmeztet, hogy a kifizetési kérelmet csak akkor tekintik benyújtottnak, ha azt az IPA-Online pályázatban lezárták, az APIA-nál regisztrációs számot kapott, és a támogatás kedvezményezettje aláírta.
A támogatásra jogosult gazdálkodók számára a támogatási előlegek kifizetése október 16-tól kezdődik.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
szóljon hozzá!