Fotó: Erdély Bálint Előd
Az alkotmánybíróság szerdán úgy határozott, hogy alkotmányos a gyerekpénz megkétszerezését augusztus elsejéig elhalasztó 2020/2-es sürgősségi kormányrendelet hatályon kívül helyezéséről szóló törvény.
2020. július 15., 16:072020. július 15., 16:07
2020. július 15., 16:342020. július 15., 16:34
A parlament által elfogadott törvény elutasította a kormány által év elején elfogadott 2020/2-es sürgősségi kormányrendeletet, amely február elsejéről augusztus elsejére halasztotta a gyerekpénz megduplázását.
Az állami költségvetésben van pénz a nyugdíjak 40%-kal való emelésére szeptember elsejétől, azonban nincs pénz a gyermeknevelési pótlék megduplázására, tehát a kormány meg fogja támadni az alkotmánybíróságon a pótlék emelését augusztus elsejéig elhalasztó sürgősségi kormányrendelet
A döntéssel az alkotmánybíróság zöld jelzést ad a 2-18 éves korosztálynak járó gyerekpénz megduplázásának. A gyerekpénz összege így 300 lejre nő. A képviselőház június 3-án, törvény révén utasította el a 2020/2-es sürgősségi kormányrendeletet.
A parlament „szuperpopulista” döntésének tekinti Ludovic Orban kormányfő a gyermeknevelési támogatás megkétszerezését, amire szerinte nincs költségvetési fedezet. A miniszterelnök továbbra sem beszél a szeptemberre tervezett nyugdíjemelés mértékéről.
A PSD „le fogja seperni az asztalról” a jelenlegi kormányt, ha az nem duplázza meg a gyerekpénzt – üzente Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke szerdán Klaus Iohannis államfőnek és Ludovic Orban miniszterelnöknek.
Iohannis elnök többé nem halogathatja a gyerekpénz megkétszerezését. Az alkotmánybíróság mai döntésével igazolta, hogy a PNL-nek gyakorlatilag nem voltak érvei, egyszerűen csak meg akarta akadályozni a törvény gyakorlatba ültetését” – írta Ciolacu szerdán Facebook-bejegyzésben.
A PSD vezetője közölte: amennyiben a kormány nem duplázza meg a gyerekpénzt, a szociáldemokraták augusztusban bizalmatlansági indítványt fognak benyújtani, függetlenül attól, hogy Romániában veszélyhelyzet lesz-e vagy sem.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!