Fotó: Erdély Bálint Előd
Az alkotmánybíróság szerdán úgy határozott, hogy alkotmányos a gyerekpénz megkétszerezését augusztus elsejéig elhalasztó 2020/2-es sürgősségi kormányrendelet hatályon kívül helyezéséről szóló törvény.
2020. július 15., 16:072020. július 15., 16:07
2020. július 15., 16:342020. július 15., 16:34
A parlament által elfogadott törvény elutasította a kormány által év elején elfogadott 2020/2-es sürgősségi kormányrendeletet, amely február elsejéről augusztus elsejére halasztotta a gyerekpénz megduplázását.
Az állami költségvetésben van pénz a nyugdíjak 40%-kal való emelésére szeptember elsejétől, azonban nincs pénz a gyermeknevelési pótlék megduplázására, tehát a kormány meg fogja támadni az alkotmánybíróságon a pótlék emelését augusztus elsejéig elhalasztó sürgősségi kormányrendelet
A döntéssel az alkotmánybíróság zöld jelzést ad a 2-18 éves korosztálynak járó gyerekpénz megduplázásának. A gyerekpénz összege így 300 lejre nő. A képviselőház június 3-án, törvény révén utasította el a 2020/2-es sürgősségi kormányrendeletet.
A parlament „szuperpopulista” döntésének tekinti Ludovic Orban kormányfő a gyermeknevelési támogatás megkétszerezését, amire szerinte nincs költségvetési fedezet. A miniszterelnök továbbra sem beszél a szeptemberre tervezett nyugdíjemelés mértékéről.
A PSD „le fogja seperni az asztalról” a jelenlegi kormányt, ha az nem duplázza meg a gyerekpénzt – üzente Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke szerdán Klaus Iohannis államfőnek és Ludovic Orban miniszterelnöknek.
Iohannis elnök többé nem halogathatja a gyerekpénz megkétszerezését. Az alkotmánybíróság mai döntésével igazolta, hogy a PNL-nek gyakorlatilag nem voltak érvei, egyszerűen csak meg akarta akadályozni a törvény gyakorlatba ültetését” – írta Ciolacu szerdán Facebook-bejegyzésben.
A PSD vezetője közölte: amennyiben a kormány nem duplázza meg a gyerekpénzt, a szociáldemokraták augusztusban bizalmatlansági indítványt fognak benyújtani, függetlenül attól, hogy Romániában veszélyhelyzet lesz-e vagy sem.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!