Képünk illusztráció
Fotó: Rostás Szabolcs
A tisztességes kereskedelmi viszonyok megteremtése érdekében Florin Barbu mezőgazdasági miniszter végleg megszüntetné a nagy kiskereskedelmi üzletláncok saját márkás termékeit, amelyek – mint ismeretes – jelenleg a legolcsóbbak közé tartoznak a diszkontáruházakban, szupermarketekben, így nem is csoda, hogy az elmúlt időszak drágulásai nyomán egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a vevők körében.
2024. február 21., 10:502024. február 21., 10:50
„Az én álláspontom az, hogy végleg kivonnám a piacról a saját márkákat, hogy tisztességes kereskedelmi viszonyokat teremtsek. Miért van olyan saját márka, amely esetében 4 lej a tej litere, míg más tej 7 lejért kapható? Szabályoznunk kell az árakat. Nem értek egyet a saját márkás termékekkel Romániában” – jelentette ki Florin Barbu egy, az Antena 3 által szervezett konferencián.
Florin Barbu amúgy vasárnap este a Digi24-nek nyilatkozva azt mondta, hogy „mechanizmust” akar az összes mezőgazdasági és élelmiszeripari termékre vonatkozóan, hogy „minden árat stabilizáljanak Romániában”, valamint azt, hogy
Mint ismeretes, a saját márkás termék alatt a marketingben olyan árukat értenek, amelyeken a kiskereskedő saját védjegyét (a marketing szóhasználata szerint „márkáját”) tüntetik fel. A megrendelő szokás szerint szerződésben kötelezi a beszállítót a termék megállapított kialakítású és feliratozású csomagolásban való előállítására, illetve szállítására. Ez egyben azt is jelenti, hogy a beszállító nem tüntetheti fel saját márkajelzéseit a csomagoláson, csupán saját cégnevét, de azt is meghatározott módon. Ennek következtében a vásárló a terméket a kereskedő termékének véli, és a tényleges előállítóról nem is tud vagy az közömbös számára. A lényeg, hogy ezek a termékek általában számottevően olcsóbbak, mint a klasszikus, jólismert márkák hasonló termékei.
Tény viszont, hogy a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi lap elemzése nemrég kimutatta, hogy a saját márkás termékek árai is 24,4 százalékkal emelkedtek.
Holott a felmérések és statisztikák rendre aláhúzzák, hogy a romániai lakosság jó része számára az ár az elsődleges szempont a termék kiválasztásakor, és az elmúlt években látványosan megnőtt az érdeklődés a saját márkás termékek iránt.
Egy, a ZF által tavaly ismertetett, a GfK piackutató vállalat által készített elemzés is azt mutatta, hogy a kiskereskedők saját márkás eladásai az FMCG-ágazatban (gyorsan forgó fogyasztási cikkek összefoglaló elnevezése – szerk. megj.), kizárólag a friss termékek esetében
A romániai saját márkás eladások 70 százalékáért pedig a diszkontáruházak – a német Lidl és Penny, valamint a francia Carrefour Supeco – üzletpolitikája „felelős”.
Miután a romániai lakosság évente átlagosan mintegy 22–25 milliárd euró értékben vásárol fogyasztási cikkeket, az FMCG-piacon a saját márkák 27 százalékos piaci részesedése mellett az ilyen áruk forgalma a ZF számításai szerint évi 4–6 milliárd euróra tehető.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
1 hozzászólás