Az év első felében kapott számláknál is kevesebbet fizethetünk novembertől
Fotó: Jakab Mónika
A fogyasztóknak gyakorlatilag semmit nem kell tenniük annak érdekében, hogy novembertől kedvezményes árú villany- és gázszámlákat kapjanak. Azoknak viszont, akik amiatt aggódnak, hogy túllépik az energiaszámlák kompenzálásáról szóló jogszabályban foglalt keretet, érdemes havonta leolvasniuk az órákat – javasolja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke.
2021. november 02., 08:092021. november 02., 08:09
2021. november 02., 08:112021. november 02., 08:11
November elsejétől kompenzálja az állam az energiaszámlákat. A lakossági fogyasztóknak ezúttal nincs semmilyen tennivalójuk annak érdekében, hogy megkapják a támogatást, az egyetlen feltétel, hogy a 2021.november 1. és a 2022. március 31. közötti villamosenergia- és földgáz-fogyasztás ne lépje át a törvényben meghatározott szintet – sorolta Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, amikor a hétfőtől hatályba lépett jogszabállyal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük. Hangsúlyozta,
„A novemberre kiállított számlákon a támogatás értéke negatív összegként jelenik majd meg, világosan láthatóan, hogy az értékből mekkora részt vállalt át az állam” – mutatott rá az alelnök. Ilyen módon az is ellenőrizhető lesz, hogy egy fogyasztó részesült vagy sem a támogatásban.
Mint kérdésünkre a szakember elmondta,
„Ez elég nagy fogyasztásnak minősül, a társasházi lakásokban általában ennél kevesebbet fogyasztanak, csak abban az esetben lépik át, ha villanyárammal fűtenek” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. A meghatározott szint alatti fogyasztás esetén kilowattóránként 29 banis a kompenzálás.
A földgáznál az öt hónapos megadott időszakra 1000 köbméteres fogyasztás alatt jár a támogatás, ami havonta átlag 200 köbmétert jelent, ez esetben 33 százalékos a kompenzálás.
esetükben az villanyáram és a földgáz áfáját 19 százalékról 5 százalékra csökkentik a november–március időszakban, emellett nem kell befizetniük a járulékadót, a hálózati díjakat, a zöldbizonylat értékét és a kogenerációs bónuszt. Ezek az állami átvállalások is megjelennek már a novemberre kiállított számlán negatív összegként.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvényt.
Az energiaárak befagyasztásáról is rendelkezik a törvény. Mint Nagy-Bege Zoltán elmagyarázta, ez azt jelenti, hogy ha a kompenzálással együtt is meghaladja a villamos energia kilowattórája az egy lejt, a földgáz kilowattórája pedig a 37 banit, a szolgáltató köteles ezen a szinten számlázni, a különbséget neki kell elszámolnia az energiaügyi minisztériummal.
– összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Több olvasónk jelezte, aggódik amiatt, hogy önhibáján kívül túllépi a fogyasztási szintet, ami alatt még jár a kompenzáció. A szolgáltatók ugyanis becsült értékeket számláznak, majd időközönként kiegyenlítik a valós értékkel, ilyenkor az átlagnál sokkal nagyobb mennyiség jelenik meg a számlán. Nagy-Bege Zoltán a felvetésre kifejtette,
Ha ez mégsem történik meg, még mindig megvan az a lehetőség, hogy a fogyasztó leolvassa a saját berendezését, és a számlán feltüntetett telefonszámon vagy interneten a megadott időintervallumban jelentse a szolgáltatónak, ez utóbbi pedig köteles azt az értéket kiszámlázni. A számlán pedig fel kell tüntetni, hogy becsült mennyiséget, az általuk leolvasott vagy a fogyasztó által bejelentett értéket kell kifizetni. „A fogyasztók valójában ilyen módon tudják ellenőrzés alatt tartani a folyamatot.
és jelenteni annak az állását, elkerülve annak a kockázatát, hogy becsült érték jelenjen meg a számlán. Ha mégis más mennyiség jelenik meg a számlán, mint amit a fogyasztó leolvasott és közölt, akkor panaszt kell tenni a hatóságnál” – javasolja az ANRE alelnöke a fogyasztóknak.
Szeptemberben 6,3 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában az előző havi 5,3 százalékról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!