Tavaly szeptemberhez képest a legnagyobb mértékben a villanyáram drágult
Fotó: Jakab Mónika
Szeptemberben 6,3 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában az előző havi 5,3 százalékról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2021. október 12., 10:012021. október 12., 10:01
2021. október 12., 12:112021. október 12., 12:11
A nem élelmiszer jellegű termékek 8,71 százalékkal, az élelmiszerek 4,26 százalékkal, a szolgáltatások pedig 3,75 százalékkal drágultak.
Az év eleje óta az áram ára 23,15, a földgázé 20,49, az üzemanyagoké 13,99 százalékkal emelkedett.
A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a kategóriában egyetlen termék ára sem csökkent.
Az INS adatai szerint a fogyasztói árak 0,8 százalékkal növekedtek szeptemberben augusztushoz képest. Az év elejéhez viszonyított infláció 5,6 százalékos, a múlt év szeptemberéhez viszonyított ráta pedig 6,3 százalékos. A fogyasztói árak az elmúlt egy évben (2020 október – 2021 szeptember) átlagban 3,6 százalékkal nőttek az előző egy évhez (2019 október – 2020 szeptember) képest. A 2021 júliusához viszonyított 2021 augusztusi harmonizált fogyasztói árindex 100,83 százalékos volt.
Mint ismeretes,
A jövő évi inflációs előrejelzését is emelte, így a korábban jelzett 3,0 százalék helyett 2022 végére 3,4 százalékos fogyasztóiár-emelkedést valószínűsít. Egyes román elemzők szerint azonban nem kizárt, hogy az idén év végén 7 százalék lesz az éves inflációs ráta.
A bukaresti jegybank igazgatótanácsa a múlt keddi monetáris politikai tanácskozásán 25 bázisponttal, 1,50 százalékra emelte a román alapkamatot. A kamatfolyosó két szélét is 25 bázisponttal emelte, így 1 százalékra növelte az egynapos lejáratú jegybanki betét kamatlábát, illetve 2 százalékra az egynapos lejáratú hitel kamatlábát.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!