Fotó: Jakab Mónika
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette az energiahordozók árának kompenzálásáról szóló törvényt, amely öt hónapra befagyasztotta a villamosenergia és a gáz árát, és 5 százalékra csökkentette a két energiahordozó áfáját.
2021. október 29., 13:352021. október 29., 13:35
2021. október 29., 14:082021. október 29., 14:08
A bukaresti elnöki hivatal közleményben tájékoztatott, hogy Iohannis aláírta a 2021/118-as számú sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvényt kihirdető dekrétumot – írja az Agerpres hírügynökség.
Az államfő kihirdette ugyanakkor az Erdélyi-szigethegység egyes településein, illetve a Duna-delta bioszféra-rezervátumban lakó vagy dolgozó személyeknek nyújtott kedvezményekről szóló 1996/27-es kormányrendeletet kiegészítő törvényt.
Az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvény szerint 2021. november elseje és 2022. március 31. között a következő fogyasztói kategóriák áram- és földgázszámlájának kifizetését támogatja az állam: a) háztartások; b) kis és közepes vállalkozások, magánorvosi rendelők és szabadfoglalkozásúak; c) mikrovállalkozások, egyéni és családi vállalkozások, vállalkozói engedéllyel rendelkező természetes személyek (PFA); d) köz- és magánkórházak, állami és magán oktatási intézmények és bölcsődék; e) civil szervezetek, egyházak; f) állami és magán szociális intézmények.
A gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezetteket - kis és közepes vállalkozásokat, szabadfoglalkozásúakat, mikrovállalkozásokat, PFA-kat, egyéni és családi vállalkozásokat - úgy támogatják, hogy csak az elektromos energia és a földgáz tényleges árát kell kifizetniük, a számlákon szerepelő összes többi díjat és adót az állam téríti meg.
A tervezet szerint a háztartási fogyasztók egységesen legtöbb 0,291 lejes árkompenzációban részesülnek kilowattóránként a villanyszámla esetében, a gázszámla esetében pedig a szolgáltatóval kötött szerződésükben rögzített földgázár legtöbb 33 százalékát téríti meg az állam.
Az elektromos energia esetében kilowattóránként 68 banis, a földgáz esetében pedig megawattóránként 125 lejes referenciaárat állapított meg a tervezet. A háztartási fogyasztók kompenzációja a referenciaártól indul, vagyis az állami támogatás erre a szintre hoz minden villany- és gázszámlát. Árkompenzációban azok a háztartási fogyasztók részesülnek, amelyek havonta legtöbb 300 kilowattóra áramot és 200 kilowattóra földgázt használnak el.
A tervezet ezek mellett előírja a háztartási fogyasztóknak, köz- és magánkórházaknak, állami és magán oktatási intézményeknek, bölcsődéknek, civil szervezeteknek, egyházaknak, állami és magán szociális intézményeknek szolgáltatott energia árának korlátozását: az áram árának felső határa 1 lej kilowattóránként, a földgáz árának pedig 0,37 lej kilowattóránként.
A tervezet azt is előírja, hogy támogatásra szoruló fogyasztók kérésre hat hónappal elhalaszthatják az energiaszámláik kifizetését.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
szóljon hozzá!