2011. február 03., 10:182011. február 03., 10:18
Eszerint a legtöbb uniós tagállamban a nemzetközi gazdasági válság dacára „ígéretes tendenciák” tapasztalhatók, de a fejlődés üteme nem elég gyors. A témáról kiadott közlemény szerint az EU továbbra is egyértelműen megelőzi India és Oroszország feltörekvő gazdaságait, míg Brazília esetében a bizottság kitartó fejlődést, Kína esetében pedig gyors felzárkózást tapasztal.
Az EU-n belül Svédország teljesítménye a legfigyelemreméltóbb, majd Dánia, Finnország és Németország következik a sorban. Nagy-Britannia, Belgium, Ausztria, Írország, Luxemburg, Franciaország, Ciprus, Szlovénia és Észtország alkotja a következő csoportot, az úgynevezett „követő innovátorokét”. Magyarország a brüsszeli besorolás szerint négyből a harmadik kategóriába, az úgynevezett mérsékelt innovátorok közé tartozik Csehország, Görögország, Olaszország, Málta, Lengyelország, Portugália, Szlovákia és Spanyolország mellett. Messze az uniós átlag alatt marad a negyedik csoportba, a „lemaradó innovátorok” kategóriájába sorolt Bulgária, Lettország, Litvánia és Románia teljesítménye.
A bizottság három csoportba sorolt mutatók alapján mérte az innovációs teljesítményt. A mutatók közé tartoztak az emberi erőforrások, a finanszírozás és támogatás, a kutatási rendszerek, a vállalati beruházások, a vállalkozói szellem, a szellemi tulajdon helyzete, továbbá a gazdasági hatások. Pénteken, az EU-tagországok brüsszeli állam- és kormányfői találkozóján napirendi téma lesz az innováció uniós ösztönzése.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.