2012. május 24., 09:092012. május 24., 09:09
Az uniós végrehajtó testület lépésének célja annak megakadályozása, hogy az ágazat egyes vállalatai az Unión kívülre helyezzék át termelésüket. Joaquín Almunia biztos közleménye azt is hozzátette: ezzel környezetvédelmi célokat is szolgálnak, hiszen a kihelyezett termelés során kevésbé szigorú kibocsátási szabályok érvényesülhetnek.
Az állami támogatásra vonatkozóan jövőre életbe lépő új előírások – amelyek a kihelyezésnek (uniós zsargonnal szénszivárgásnak) legjobban kitett ágazatokban, például a fémfeldolgozásban, a vegyiparban és a textiliparban tevékenykedő cégeket érintik – a következő három év alatt 85, majd azt követően fokozatosan 75 százalékra csökkenő állami segítséget tesznek lehetővé.
A cégek egyebek között megnövekedett áramszámláik kiegyenlítésére fordíthatják a pénzt. A klímaváltozás elleni harcot szolgáló szennyezéscsere-rendszer reformja miatt ugyanis 2013-tól minden bizonnyal emelkednek az áramfogyasztás költségei az érintett ágazatokban. Jelentős beruházási támogatással segíthető a korszerű, környezetkímélő erőművek építése is – jelezte Almunia.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.