2010. május 17., 09:412010. május 17., 09:41
A szakszervezetek azt javasolják, hogy az egyéni bérek csökkentése helyett a kormány a béralapot nyirbálja meg, és ne nyúljon a nyugdíjakhoz, mondta a CNS Alfa Kartell elnöke. „Azt akarjuk, hogy a valós veszteség minél kisebb legyen. A lényeg az, hogy a csökkentés ne az egyénre, hanem a béralapra vonatkozzon, hogy a nyugdíjak ne csökkenjenek, és hogy kompenzációk ellensúlyozzák a veszteségeket” – nyilatkozta Bogdan Hossu. A Sebastian Vlădescu pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélésen a munkavállalók érdekvédelmi szervezeteinek képviselői azt kérték, hogy az 1000 lejnél alacsonyabb nyugdíjakat ne adóztassák meg. Az 1000 és 2000 lej közötti nyugdíjak esetében a szakszervezetek 15 százalékos, míg 2000 lej felett 20 százalékos adót tartanak elfogadhatónak. Az öt nagy szakszervezeti szövetség közös, a kormány tervezte megszorító intézkedések elleni tiltakozó megmozdulást szervez. Erre szerdán, 10 és 14 óra között kerül sor a bukaresti Győzelem téren, a kormány székhelye előtt.
Újabb kiadáscsökkentő megszorítások
Időközben a kormány további, a költségvetési kiadások csökkentését célzó megszorító intézkedések ötletével rukkolt elő. Egy kidolgozás alatt álló sürgősségi rendelet értelmében június 1-jével kezdődően a nyugdíjasok nem részesülnének kedvezményben a helyi és a távolsági tömegközlekedés igénybevételéhez. A Boc-kabinet 25 százalékkal csökkentené a diákok és egyetemi hallgatók ösztöndíját, az élsportolók életjáradékát és a gyermeknevelési segélyt. Utóbbi elképzelés kiváltotta a Demokrata-Liberális Párt női tagozatának tiltakozását, s Traian Băsescu államfő is helyteleníti azt.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.