Albérletben élésre kényszerítheti a fiatalokat a hitelcseretörvény, miután a bankok drasztikusan megemelték a jelzáloghitelek esetén szükséges önrészt – mutatott rá ismételten a fizetés nélküli törlesztést lehetővé tevő jogszabály negatív hatásaira Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke.
2016. május 12., 12:412016. május 12., 12:41
„Néhány tényező a hitelezés lassulását fogja eredményezni. Már látszanak a következmények, valamivel kisebb gazdasági növekedés várható jövőre” – nyilatkozta a jegybankelnök a B1 Tv-nek.
Mintegy alátámasztva kijelentését, alig pár órával később az ING Bank is közölte, hogy a hitelcseretörvény hatályba lépése előtt két nappal 15 százalékról 25 százalékra emeli a jelzáloghitelek önrészét. Az ING immár a hetedik pénzintézet a BCR, a BRD, a Raiffeisen, a CEC Bank, az Alpha Bank és a Bancpost után, ami hasonló intézkedést hoz. De – mint ismeretes – a megemelt önrész nem vonatkozik az Első otthon programra, amit a bejelentések értelmében egyelőre még fenntartana a kormány.
Amint arról beszámoltunk, máris sokan jelezték ügyvédjüknek vagy egy közjegyzőnek, hogy élni szeretnének a fizetés nélküli törlesztés lehetőségével. Közben a bennfentesek nyilatkozatai szerint a bankok többsége arra készül, hogy amint péntektől elkezdik kapni ügyfeleik jelzéseit, hogy lakásukkal szeretnék törleszteni hitelük hátralévő részét, beperelik a klienst, így próbálva elejét venni a hitelcserének.
Daniel Zamfir, a jogszabály nemzeti liberális párti (PNL) kezdeményezője viszont azt mondja, esélyük sincs győzni, ráadásul a fegyverük éppen hogy visszafelé sülhet el. Ugyanis – tette hozzá – rengeteg ügyfél dönthet úgy, hogy nem törleszti tovább a hitelt, hiszen ekkor a pénzintézet kénytelen elindítani a kényszervégrehajtást, ami pedig automatikusan aktiválja a hitelcsere lehetőségét. Arra a kérdésre, hogy menynyibe is kerül a fizetés nélküli törlesztés, Gheorghe Piperea ügyvéd – aki maga is részt vett a törvény kidolgozásában – adta meg a választ a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Elmondása szerint annak a közjegyzőnek a megbízása, aki értesíti a bankot arról, hogy a hiteles a lakásával törlesztene, nem kerülhet többe, mint 50 lej; amennyiben a dokumentum összeállítását ügyvédre bízza, akkor az mintegy 100-150 lejt kérhet el. A közjegyzői díjakat és jutalékot a második szakaszban kell majd kifizetni, amikor a felek aláírják a hitelcseréről szóló megállapodást. Piperea számításai szerint egy 45 ezer eurós lakás esetében a díjak együttesen nem kerülhetnek többe, mint 4000 lej.
A hitelcseretörvény május 13-án, tehát pénteken lép hatályba, ettől a naptól pedig a bankok ügyfelei közjegyzői vagy ügyvédi közvetítéssel értesíthetik a pénzintézetet arról, hogy nem szeretnék törleszteni a hátralévő hitelrészleteiket, hanem inkább lemondanak a lakásról, és átadják azt a banknak törlesztésképpen.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!