2012. augusztus 21., 00:002012. augusztus 21., 00:00
Az elöljáró hétfőn kijelentette: az önkormányzatnak nem az a célja, hogy büntessen, hanem az, hogy minél több váradi kösse meg a kötelező lakásbiztosítást. A bírság összege egyébként 100 és 500 lej között mozog.
Mint ismeretes, egy 2008-ban elfogadott törvény előírja, hogy a romániai lakás- és háztulajdonosok kötelesek földrengés, földcsuszamlás és árvíz esetére biztosítást kötni, ellenkező esetben bírságra számíthatnak. A büntetéseket az önkormányzatoknak kell begyűjteniük, ám a befolyt összeget nem tarthatják meg maguknak, hanem továbbítaniuk kell azt a biztosítótársaságnak. Emiatt a legtöbb helyhatóság – köztük a nagyváradi is – „lazán” kezeli a biztosítások problémáját, és megpróbál minél kevesebb pénzt költeni rá.
Nagyváradon nem küldtek ki személyre szóló felszólításokat, csak sajtóközleményeken keresztül tájékoztatták a lakosságot, illetve személyesen beszéltek a törvényről azoknak, akik ügyeiket intézni jöttek el a városháza gazdasági osztályára. Annál nagyobb figyelmet fordítanak azonban az adóhátralékok behajtására. A váradi önkormányzat évek óta igen szigorúan behajtja a lakosságtól a kötelezettségeket, és ez meg is látszik a költségvetésen: az idei év első hét hónapjában csaknem két százalékkal több bevételt sikerült beszerezni, mint tavaly ilyenkor, és Eduard Florea gazdasági igazgató szerint ez jó előjel arra nézve, hogy év végéig az összes tervezett bevételt sikerül majd teljesíteni. A július végéig befolyt 52,72 millió lej ugyanis az egész évre tervezett összeg 63 százalékát teszi ki. Váradon az év második adófizetési határideje szeptember 30., és aki addig sem rója le kötelezettségeit a városnak, felszólítást, majd bírságot kap.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).