Alaposan rontotta a gazdaság helyzetét az Ungureanu-kormány bukása

•  Fotó: Bone Ewald

Fotó: Bone Ewald

Lejtmenetben a lej, amióta a pénteki parlamenti bizalmi szavazáson megbukott az Ungureanu-kormány. A Fitch Ratings becslése pedig nem túl derűlátó, s amennyiben a Ponta-kabinet populista intézkedéseket tesz, akkor nem kizárt az ország leminősítése.

Bálint Eszter

Kőrössy Andrea

2012. május 03., 07:352012. május 03., 07:35

Mélyrepülésben van a lej, amióta pénteken a parlamenti bizalmi szavazáson megbukott az Ungureanu-kormány, s az sem segített azon, hogy ne zuhanjon tegnap is tovább a román fizetőeszköz a főbb devizákhoz képest, hogy Victor Ponta kijelölt miniszterelnök bejelentette, kik alkotják majd kormányát, ha annak a parlament is bizalmat szavaz.

Miután múlt hétfőn a valaha leggyengébb volt a lej a főbb fizetőeszközökhöz képest, tegnap újabb történelmi rekordot döntött – a Román Nemzeti Bank (BNR) 4,4168 lej/eurós referencia-árfolyamot állapított meg, 1,98 banival (0,45 százalékkal) magasabbat, mint egy nappal korábban, amikor 4,3970-es szinten állt. A dollárral szemben eközben 0,5 százalékos, 1,66 banis volt a visszaesés tegnap az előző napi szinthez képest, a jegybank 3,3594-es lej/dollár árfolyamot jelölt meg.

Az arany is egyre többet ér a román fizetőeszközhöz viszonyítva, itt a lej romlása 0,53 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy tegnap a hivatalos kurzuson egy gramm arany 178,5985 lejt ért.

További rossz hír a gazdaság számára, hogy a nemzeti bank igazgatótanácsa tegnapi ülésén nem folytatta a kamatcsökkentő lépéseinek a sorát, hanem a korábban megállapított 5,25 százalékon tartotta az irányadó kamatlábat. Ez pedig nemcsak a bankpiacra hat ki, hanem mindazokra is, akik korábban lejben vettek fel bankkölcsönt, hiszen a törlesztési kamatláb minden esetben függ a Romániában ROBOR-ként rövidített irányadó kamattól.

Diósi: mindenki kivár

Diósi László, az OTP Románia vezérigazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, egyelőre semmit nem lehet biztosan kijelenteni a kormányváltás Románia gazdaságára tett hatásáról, jelenleg ugyanis mindegyik piaci szereplő kivár.

„A kormányváltást figyelmen kívül hagyva, a következő hetekben amúgy is olyan időszak következett volna, amikor a pártok leginkább a választásokra koncentrálnak, ez pedig gazdasági szempontból csendesebb periódust jelent” – magyarázta Diósi. Mint mondta, jelenleg az egyetlen konkrét információ az, hogy az új kormány első, május 8-án esedékes ülésén szándéknyilatkozatot fogadnak majd el a  Nemzetközi Valutaalap (IMF) számára.

Fitch: bajok lehetnek

„Alig három hónap leforgása alatt egy második kormány bukása növelte a politikai bizonytalanságot, a populista politikák számottevő növekedése pedig oda vezethet, hogy az ország besorolását a választások előtt vagy azt követően rontani kell” – mutatnak rá a Fitch Ratings hitelminősítő elemzői a romániai történések kapcsán kiadott helyzetértékelésükben.

Románia jelenlegi besorolása egyébként BBB, stabil perspektívával. Az új helyzetjelentésből  – amely rámutat, hogy a most kormányra kerülő Szociálliberális Unió (USL) vezeti a közvélemény-kutatásokat, s minden valószínűség szerint kormányon is marad az ősszel esedékes parlamenti választásokig – kiderül, a Fitch a továbbiakban is figyelemmel fogja követni a romániai politikai történéseket, beleértve a június 10-ei önkormányzati választásokat, ezek ugyanis meglátásukban kihathatnak az adópolitikára, illetve a más gazdasági döntésekre, ami pedig eltérést jelentene a korábban a nemzetközi hitelezőkkel közösen meghatározott, a stabilitás érdekében kidolgozott programtól.

Kormányígéretek

Eközben annak ellenére, hogy még nem lehet tudni, hogyan tudja előteremteni a beiktatásra váró Ponta-kabinet a nyugdíjak, illetve a közalkalmazotti bérek kiigazításához szükséges anyagi keretet, váltig ígérik, ezek az intézkedések semmiképpen sem maradnak el.  Mariana Câmpeanu kijelölt munkaügyi miniszter tegnap leszögezte, az elkövetkező hat hónapban prioritása a közszféra fizetéseinek 15 százalékkal történő emelése, illetve a nyugdíjasoktól jogtalanul levont társadalombiztosítási hozzájárulás visszajuttatása.

„Ha megtaláljuk azokat az összeget, mintegy 5 milliárdot, amivel az előző kormány dicsekedett, de mi nem tudjuk, hol vannak elrejtve, akkor újra megvizsgáljuk a helyzetet, ha azonban nem találjuk meg a pénzeket, akkor költségvetés-módosításra lesz szükség ahhoz, hogy visszaegészítsük a béreket, s visszaadjuk a nyugdíjasok pénzét. Amit meg tudok erősíteni jelen pillanatban az az, hogy mindenképp sor kerül minderre” – szögezte le a munkaügyi tárca várományosa.

Hasonlóképpen nyilatkozott tegnap Florin Georgescu, akit a pénzügyminiszteri tisztségre javasolt Victor Ponta. Mint fogalmazott, a következő kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy sikerüljön emelni a béreket, s visszaadni a nyugdíjasok pénzét anélkül, hogy veszélybe sodornák a pénzügyi stabilitást és a makrogazdasági egyensúlyt. Arra a kérdésre azonban nem adott választ, hogy honnan kívánják előteremteni a szükséges pénzösszegeket.

Más módosítások
csak voks után?

Egyik tévécsatornának nyilatkozva Mariana Câmpeanu kijelölt munkaügyi tárcavezető arról is beszélt, hogy a gyermeknevelési segély, illetve a minimálbér összegének a növelése,  mint ahogy a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentése is csupán az USL következő négy évre szóló kormányprogramjában van benne, ezért ezt a lépést csak a választások után fogják majd meghozni.

A tervük egyébként az, hogy 26 százalékkal 850 lejre emelnék az állam által biztosított legalacsonyabb fizetést. „Amennyiben idén mégis lehet emelni a minimálbért, akkor ezt a tb 5 százalékos csökkentésével párhuzamosan kell megtenni, s csakis a munkáltatóra vonatkozóan, ugyanis csak így tudunk új munkahelyeket teremteni. Hogy azonban erre idén vagy csak január elseje után kerül sor, az a kormány döntése abban az esetben, ha valóban hatalomra kerül” – finomított valamelyest menet közben kijelentésén a kijelölt miniszter.

Az elmúlt héten, azt megelőzően, hogy Traian Băsescu államfő megbízta volna a kormányalakítással, Victor Ponta még úgy nyilatkozott, hogy az USL-nek hat fő problémára épülő sürgősségi kormányprogramja van, illetve egy programja a kormányzás első hat hónapjára.

Ezek között szerepel egyebek mellett a Cupru Min, illetve a Transelectrica privatizációja, a verespataki kitermelés, az egyetemi autonómia biztosítása, a 740 lejes nyugdíjak alkotmányellenes tb-kötelessé tétele nyomán levont összegek visszafizetése. Emellett ott találjuk a programban az ingatlan-visszaszolgáltatások kérdését, illetve annak az öt ágazati operatív programnak a rendezését, amelyek kapcsán fennáll a veszély, hogy felfüggesztik a kifizetéseket.
 

Pajzos: nem lesznek negatív lépések
Pajzos Csaba nagyváradi gazdasági szakértő, a Partiumi Keresztény Egyetem tanszékvezetője a témában lapunknak úgy nyilatkozott, mivel választási évben vagyunk, vélhetően az új kormánynak nem lesznek negatív irányba mutató, gazdasági vonatkozású intézkedései. „A korábban bejelentett vállalásokat minden bizonnyal betartja majd az új vezetőség, megmarad például az egykulcsos jövedelemadó, folytatják az autópályák építését, illetve kiigazítják – akár részlegesen – a béreket. Ennek következtében természetesen növekedni fog az államháztartás hiánya, a deficitet pedig véleményem szerint nem megszorításokkal, hanem inkább egy újabb IMF-kölcsönnel egyenlítik majd ki” – magyarázta a szakember. Az euró és lej árfolyamának elmúlt időszakban történt emelkedésével kapcsolatban Pajzos rámutatott, az előző években is május–június környékén emelkedett rekordmagasságokba az árfolyam, különböző világgazdasági történések miatt, így a jelenség tulajdonképpen nem meglepő, a kormányváltás mindössze előrébb hozta a növekedést.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak

Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok
2025. április 30., szerda

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői

Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői
2025. április 30., szerda

Tánczos szerint egyértelműek a jelzések, hogy Románia gazdasága erős és ellenálló

Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.

Tánczos szerint egyértelműek a jelzések, hogy Románia gazdasága erős és ellenálló
2025. április 30., szerda

Rekord költségvetési bevétellel büszkélkedik Marcel Ciolacu

Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.

Rekord költségvetési bevétellel büszkélkedik Marcel Ciolacu
2025. április 30., szerda

Kevesebb céget kellett felszámolni eddig, mint a tavalyi év elején, az egyik partiumi megyében viszont lehangolóak a mutatók

Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.

Kevesebb céget kellett felszámolni eddig, mint a tavalyi év elején, az egyik partiumi megyében viszont lehangolóak a mutatók
2025. április 29., kedd

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat

Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat
2025. április 29., kedd

Egy lépésre van Románia a bóvli kategóriától, a deficit pedig nem indult csökkenésnek

A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.

Egy lépésre van Románia a bóvli kategóriától, a deficit pedig nem indult csökkenésnek