Fotó: Haáz Vince
Közismert tény, hogy immár évek óta a szállodák és a vendéglátóipari egységek alkalmazottai keresnek a legrosszabbul Romániában. De míg közülük sokaknak legalább van esélyük borravalót is kapni a havi bér mellé, számos gazdasági ágazat dolgozóinak kell megélniük rendkívül kevés pénzből. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a hivatalos statisztikákban az ágazati átlagbér jelenik meg, nem a medián, vagyis a vezetőség aránytalanul magasabb fizetése torzítja a képet, és a valóságban a ranglétra alján levő alkalmazott még ennél is kevesebbet visz haza.
2024. február 28., 21:012024. február 28., 21:01
A Wall-street.ro gazdasági portál most az Országos Statisztikai Intézettől (INS) kapott adatsorok alapján azt vette górcső alá, hogy melyik az a tíz gazdasági ágazat Romániában, amelyek alkalmazottai a legkevesebbet viszik haza, legalábbis az illető ágazat átlagkeresete alapján. Mint az elemzés is emlékeztet, Romániában jelenleg mintegy 5,7 millió aktív munkavállaló dolgozik, a minimálbér pedig továbbra is bruttó 3300 lej, amelyet legutóbb 2023. október 1-jétől emeltek 300 lejjel. Az Országos Statisztikai Intézet legfrissebb adatai szerint
A legmagasabb átlagfizetést a koksz- és olajtermékek gyártásával foglalkozó alkalmazottak keresték (12 710 lej), őket pedig az IT-szektorban dolgozók (11 268 lej) követték.
Tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Mint ismeretes, a legalacsonyabb fizetéseket – immár hagyományosan – a szállodákban és éttermekben dolgozó alkalmazottak kapják, ahol a nettó átlagfizetés decemberben 2825 lej volt. De az ipar számos területén sem sokkal fényesebb az átlagkereset.
Íme a tíz legrosszabban fizető gazdasági ágazat:
A decemberi fizetéseket vizsgálva ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az év utolsó hónapjában számos cég ad ünnepi prémiumot vagy más juttatást, és átlagban a januári fizetések elmaradnak az előző havi összegtől. Így azt sem lehet kizárni, hogy a valóságban még a mostani rangsorban szereplőnél is kisebb az átlagkereset az illető ágazatokban.
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!