Fotó: Haáz Vince
Közismert tény, hogy immár évek óta a szállodák és a vendéglátóipari egységek alkalmazottai keresnek a legrosszabbul Romániában. De míg közülük sokaknak legalább van esélyük borravalót is kapni a havi bér mellé, számos gazdasági ágazat dolgozóinak kell megélniük rendkívül kevés pénzből. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a hivatalos statisztikákban az ágazati átlagbér jelenik meg, nem a medián, vagyis a vezetőség aránytalanul magasabb fizetése torzítja a képet, és a valóságban a ranglétra alján levő alkalmazott még ennél is kevesebbet visz haza.
2024. február 28., 21:012024. február 28., 21:01
A Wall-street.ro gazdasági portál most az Országos Statisztikai Intézettől (INS) kapott adatsorok alapján azt vette górcső alá, hogy melyik az a tíz gazdasági ágazat Romániában, amelyek alkalmazottai a legkevesebbet viszik haza, legalábbis az illető ágazat átlagkeresete alapján. Mint az elemzés is emlékeztet, Romániában jelenleg mintegy 5,7 millió aktív munkavállaló dolgozik, a minimálbér pedig továbbra is bruttó 3300 lej, amelyet legutóbb 2023. október 1-jétől emeltek 300 lejjel. Az Országos Statisztikai Intézet legfrissebb adatai szerint
A legmagasabb átlagfizetést a koksz- és olajtermékek gyártásával foglalkozó alkalmazottak keresték (12 710 lej), őket pedig az IT-szektorban dolgozók (11 268 lej) követték.
Tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Mint ismeretes, a legalacsonyabb fizetéseket – immár hagyományosan – a szállodákban és éttermekben dolgozó alkalmazottak kapják, ahol a nettó átlagfizetés decemberben 2825 lej volt. De az ipar számos területén sem sokkal fényesebb az átlagkereset.
Íme a tíz legrosszabban fizető gazdasági ágazat:
A decemberi fizetéseket vizsgálva ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az év utolsó hónapjában számos cég ad ünnepi prémiumot vagy más juttatást, és átlagban a januári fizetések elmaradnak az előző havi összegtől. Így azt sem lehet kizárni, hogy a valóságban még a mostani rangsorban szereplőnél is kisebb az átlagkereset az illető ágazatokban.
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!