2012. április 27., 09:352012. április 27., 09:35
Az államfő – bár korábban az volt a hivatalos álláspont, hogy csak akkor lehet kompenzálni a két évvel ezelőtti, 25 százalékos bérlevonást, ha ezt az első negyedév gazdasági adatai lehetővé teszik – most már támogatja, hogy az állami alkalmazottak bérszintje visszaálljon a csökkentés előtti nívóra.
A tárgyalásokon ugyanakkor leszögezték: fontos, hogy Románia teljesítse a nemzetközi pénzintézetekkel és az EB-vel megkötött hitelszerződésben rögzített feltételeket. A delegáció ennek fényében többek között az államháztartási hiánycél betartását, az állami cégek reformját, a földgázár-támogatások kiiktatására kidolgozott ütemtervet, a kétoldalú energiaszerződéseket, valamint az európai uniós alapok felhasználásának helyzetét veszik górcső alá.
A megbeszéléseken leszögezték: a kormány által meghozott szerkezeti reformok célja a gazdasági növekedés és a versenyképesség fokozása.
Bár a kormány arról próbálja meggyőzni a külföldi hitelezőket, hogy a gazdasági helyzet immár lehetővé teszi a közalkalmazotti bérek korábbi szintre emelését, az idei év első három hónapjának gazdasági adatai nem feltétlenül adnak okot az optimizmusra. Az államháztartási hiány elérte a bruttó haza termék (GDP) 0,6 százalékát, bár ez az adat április végéig javulhat, mivel ekkor fizetik be az első negyedévre esedékes adókat. A kormány az idei évre az ESA 95 módszer szerint számított 3 százalék alatti hiánycélt tűzött ki.
Az IMF legutóbbi látogatását követően, márciusban hagyta jóvá a hitel ötödik, 505 millió eurós részletének folyósítását, miután a kormány teljesítette az addigi vállalásokat. A mostani látogatásig azonban számos feltétel – jórészt az állami cégek kisebbségi részvénycsomagjainak magánkézbe adására vonatkozók – nem teljesült.
Az államfő a találkozó elején azt is elmondta, hogy nehéz választási évben a makrogazdaságilag helyes úton megmaradni, de leszögezte: a bukaresti hatóságok eltökéltek az irány megtartásában. Jeffrey Franks, az IMF romániai delegációjának vezetője rámutatott: az Európai Unióval kapcsolatos makrogazdasági előrejelzések még nem túl bizalomgerjesztőek, de Románia jobban ellenáll a nehézségeknek más országoknál.
„A növekedés nem lesz idén túl nagy, de mindenképp jobb lesz az európai átlagnál” – hangsúlyozta Franks. Az IMF, a Világbank és az Európai Bizottság küldöttsége az elővigyázatossági hitelszerződés 2011-es megkötése óta ötödször látogatott Romániába, hogy ellenőrizze a szerződésben megszabott feltételek teljesítését.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.