Fotó: Mediafax
2011. november 29., 09:082011. november 29., 09:08
Tegnap óta lehet leadni a pályázatokat a fiatal gazdák indulását támogató 112-es mezőgazdasági programra, a kéréseket január 13-éig fogadják. A farmalapítást segítő intézkedés jóváhagyott útmutatója a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium honlapján is elérhető. Az érintettek szerint a támogatás hatékonyabb, mint a korábbi kiírásokkor, hiszen az összegeket megnövelték, ugyanakkor könnyítettek a végzettségi kötelezettségen, a kedvezményezetteknek már nem kell legalább középiskolai szintű mezőgazdasági végzettséggel rendelkezniük, elég, ha például a mezőgazdasági kamara által meghirdetett 180 órás képzést elvégezték.
Az eddigi legtöbb 25 ezer euró helyett 40 ezer euróra is lehet pályázni – tájékoztatta a Krónikát Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Háromszéken korábban 132 fiatal gazda pályázott sikeresen, s a jelenlegi kiírás iránt is nagy az érdeklődés, többen kérték a szakhatóság segítségét, hogy elkészítsék az üzleti tervet. Könczei Csaba szerint szükség van fiatalításra a mezőgazdaságban, a folyamat elkezdődött, minden háromszéki községben dolgozik már 8-10 fiatal gazda, akinek a fő tevékenysége a földművelés és az állattartás.
Orbán Miklós Illyefalván gazdálkodik, ő már korábban sikeresen pályázott a 112-es mezőgazdasági program keretében. Mint a Krónika megkeresésre elmondta, hamarabb meg kellett volna emelni a támogatás összegét. Negyvenezer euróval már lehet fejleszteni, a 25 ezer kevés, hiszen egy új, korszerű traktor 60 ezer euróba kerül, magyarázta a fiatal gazdálkodó. Orbán Miklós szerint általában azok pályáznak, akik a családi hagyományt folytatva gazdálkodnak, már vannak földjeik és gépeik. Nulláról indulni még a 40 ezer euró is kevés, hiszen abból nem lehet földet és gépeket is vásárolni. Kovászna megyében még aki akar sem tud már jó termőföldet venni, hiszen a jó földeket már eladták vagy bérbe adták. Az illyefalvi gazda szerint is egyre több fiatal foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasággal, nem hagyják parlagon a család meglevő földjeit, nyitottak, új technológiákat alkalmaznak, hozzáférnek az információkhoz, és sokat pályáznak.
Kelemen Atilla Maros megyei RMDSZ-képviselő kifejtette, az Európai Unióban még mindig Romániában élnek a legtöbben vidéken, és foglalkoznak mezőgazdasággal: az ország lakosságának mintegy 30 százaléka lakik falun, és 18-20 százaléka él a mezőgazdaságból. Összehasonlításképpen a sikeres farmerhagyományokkal rendelkező országokban, mint például Németország és Franciaország csak a lakosság 4 százaléka gazdálkodik. „Ebből kiindulva, minden mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásra nagy szükség van, ám a legjobb szándékú pályázat is gyakran elbukik az állam hibavadászó módszere miatt” – ecsetelte a politikus, emlékeztetve, hogy a mezőgazdasági szaktanácsadó hivatal áldozatául esett az átszervezésnek, s a szerepét átvenni hivatott mezőgazdasági kamarák még nem mindenhol álltak talpra. „Nagyon oda kell figyelni, úgy kell bábáskodni, hogy minél több EU-s támogatást lehessen lehívni” – szögezte le Kelemen Atilla.
A nehézkes alkalmazási procedúrára figyelmeztet Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke is. A szakember elmondta, ez a támogatás már harmadik éve működik, eddig általában kevesebb volt a pályázat, mint a lehívható keret, az egyesület igyekszik minden segítséget megadni a fiatal gazdáknak. Sebestyén Csaba elmondta, erőteljesen lobbiztak, hogy a fiatalok megkapják ezt a támogatást, gondot jelentett viszont, hogy az Európai Unió többi országában már az első fordulóban negyven ezer eurót lehetett lehívni, amit megemeltek 70 ezer euróra, Romániában csak most növelték negyvenezer euróra a megpályázható összeg felső értékét.
A 112-es mezőgazdasági program keretében pályázó fiatal vállalkozóknak egy üzleti tervet kell benyújtaniuk, amelyben többek között bizonyítaniuk kell, hogy a támogatás legkevesebb 30 százalékát olyan beruházásokra fordítják, amelyek révén a termelő megfelelteti tevékenységét az európai uniós előírásoknak, korszerűsíti, fejleszti szakterületét. Ilyen lehet mezőgazdasági rendeltetésű ingatlanok építése vagy korszerűsítése – beleértve a környezetvédelmi előírások gyakorlatba ültetését; új traktorok vagy mezőgazdasági gépek vásárlása; állatok vagy termelési kvóták vásárlása; évelő növények ültetése vagy újraültetése; termőföldek vásárlása mezőgazdasági hasznosítás céljából. A termelőknek járó támogatás összege 12 ezer euró egy legkevesebb 6 európai méretegységnek (EUME, amelynek értéke 1200 euró – románul unitate de dimensiune econimică – UDE; angolul European Size Unit – ESU) megfelelő gazdaságban, efölött pedig minden egyes EUME-ért további 4 ezer euró jár, de a támogatás összege nem haladhatja meg a gazdaságonkénti 40 ezer eurót. Az európai uniós finanszírozás célja, hogy minél több fiatalt motiváljon mezőgazdasági tevékenység beindítására. Pályázhatnak 40 évesnél fiatalabb termelők, illetve olyan magán- és jogi személyek, akiknek gazdasága 6–40 EUME között van. A pályázatokat a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizeti Ügynökség (ARDRP) megyei kirendeltségein lehet benyújtani, hétköznaponként 9 és 14 óra között. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.