Szép, drága város Kolozsvár. Országos szinten messze a kincses városban kerülnek a legtöbb pénzbe a lakások
Fotó: Jakab Mónika
Továbbra is drágulás jellemzi a kolozsvári ingatlanpiacot – derül ki a Blitz ingatlanközvetítő iroda elemzéséből.
2022. július 13., 15:112022. július 13., 15:11
2022. július 13., 15:212022. július 13., 15:21
Az albérletárak jelentősen növekedtek:
A lakásvásárlás terén is növekedés tapasztalható – igaz, csak 0,44 százalékos –, emiatt pedig az átlagos négyzetméterár immár 2067 euróra rúg. A 2000 eurós lélektani határt áprilisban haladták meg az árak.
Ugyanakkor a hivatalos adatok szerint Kolozs megyében júniusban csupán 2090 adásvételi szerződést kötöttek a májusi 3020-hoz képest, ami több mint 30 százalékos visszaesést jelent. A Blitz szakemberei azzal magyarázzák a jelentős csökkenést, hogy a tavasz utolsó hónapjában sokan azért vettek lakást hosszabb gondolkodás után, mert megnyugodtak, hogy az ukrajnai háború közvetlenül nem érint minket, ám júniusban már a magas árak visszafogták a vásárlási kedvet.
Az 1500–2000 euró/nm-es középső árkategóriában található az Írisz (1632), a Kerekdomb (1662), a Borháncs (1765) és a Monostori negyed (1944). Kolozsvár többi városrésze már a 2000-es határ feletti árakat képvisel. A legdrágábban a Tóközben (2457), a Nyárfasor (Plopilor) utca környékén (2514) és az Európa negyedben (2612) lehet jelenleg lakást vásárolni.
Az elemzésben a más romániai városokban tapasztalt árakat is jelzik:
Romániában a Hargita megyében élők számára a legkevésbé elérhetők az otthonteremtési bankhitelek a lakások megfizethetőségi indexe (LMI, angolul Housing Affordability Index) szerint.
Az albérletárak tekintetében a Blitz elemzésében megjegyzik, hogy most van az otthonkeresés főidénye, így további emelkedések várhatók év végéig. Jelenleg Szászfenesen a legolcsóbb egy kétszobás lakás átlagos bérleti ára (245 euró), illetve a Kerekdombon (266) és a Monostori negyedben (345), a legdrágább pedig az Írisz és a Békás negyedben (450), illetve a belvárosban (461). Egyébként a házak tekintetében egy kolozsvári adásvételkor átlagosan 241 443 euró cserélt gazdát júniusban.
A várakozásokkal ellentétben tovább nőnek az ingatlanárak Kolozsváron és Nagyváradon is. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint kereslet és kínálat is van, ám a vásárlók egyre gyakrabban döntenek úgy, hogy kivárnak.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!