Fotó: Barabás Ákos
A háziorvoshoz hasonlóan minden családnak adótanácsadója is lenne a kormány elképzelése szerint, az ő dolga lenne az adóbevallás elkészítése, a családi adókedvezmény kiszámítása és az adók, illetékek befizetése is.
Amerikai modellt követne a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjába foglalt családi adókedvezmény – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter azok után, hogy kedden olyan híresztelések láttak napvilágot, amelyek szerint a Grindeanu-kabinet tárgyalásokat folytat az üzleti szféra képviselőivel és az adótanácsadókkal az úgynevezett családi adó bevezetéséről, és a 16 százalékos egységes adókulcs eltörlését tervezik, helyette pedig progresszív adózást vezetnének be.
A munkaügyi tárca vezetője egy kedd esti tévéműsorban arról beszélt, hogy a családi adózás lényege tulajdonképpen abban áll, hogy a háztartások egy sor kiadást le tudnak írni majd az adóból, ami arra motiválja majd őket, hogy minden kifizetett lej után kérjenek nyugtát, számlát. Példaként a diákok magánóráit említette meg, rámutatva, a gyerekek oktatására fordított pénzösszegeket az Amerikai Egyesült Államokban is le lehet írni. „A lényeg, hogy kihozzunk minden kifizetést a fekete zónából – ez arra is válasz, hogy honnan lesznek elegendő bevételeink a fizetések emeléséhez\" – hangsúlyozta Vasilescu a România Tv műsorában.
Mindenkinek lenne adótanácsadója
A kormány elképzeléseinek egy másik vetületéről beszélt szerdán Adrian Dobre, a munkaügyi tárca államtitkára, aki egyben a PSD szóvivője is. Az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva elmondta, nem áll szándékukban eltörölni a 16 százalékos egységes adókulcsot, a jövedelemadóból viszont le lehet majd írni bizonyos pénzösszegeket. „A családok jelentős adókedvezményekben részesülnek: ilyen a gyermekek oktatása, az egészség\" – mutatott rá az államtitkár, bejelentve egyúttal, hogy a jövedelemadó és a leírható összegek kiszámításában minden háztartásnak a rendelkezésére áll majd egy adótanácsadó. Elmondása szerint ez majd úgy működik, mint a háziorvosi rendszer, az adótanácsadókat pedig az állam fizeti. Arra a kérdésre, hogy hány szakember alkalmazására lehet szükség, nem tudott válaszolni, mindössze annyit mondott, hogy ezt a pénzügyminisztérium dönti majd el.
A családi adótanácsadó ötlete különben nem új keletű, szerepel a szociáldemokraták kormányprogramjában is. „2018-tól kezdődően, amikor bevezetjük a 0, illetve a 10 százalékos adókulcsot, minden romániai háztartás esetében globális jövedelembevallás lesz, ezt a családtagok nevében adótanácsadók töltik majd ki\" – fogalmaz a tavalyi választási kampányban ismertetett dokumentum, amely szerint kormányhatározat szabályozza majd az adókedvezmények rendszerét, mint ahogy azt is, hogyan osztják szét a lakosságot az adótanácsadók között. „Az adótanácsadó feladata lesz a hozzá tartozó magánszemélyek minden adójának és illetékének a befizetése a helyi és az országos hatóságokhoz. Így a magánszemélyek számára megszűnnek az ügyintéző ablakok Románia összes közintézményében. Azoknak a felkészítése, akik adótanácsadók szeretnének lenni, szakaszokban történik, legkésőbb 2018. december 1-jéig, akkor amerikai mintára minden romániai polgár egy ilyen tanácsadó támogatását fogja élvezni\" – áll a kormányprogramban.
Kifehérítenék a gazdaságot
„A nyugati országokban a családi adókedvezménnyel sikeresen fehérítik ki a gazdaság egy-egy szegmensét\" – fogalmazta meg megkeresésünkre Debreczeni László. A sepsiszentgyörgyi adótanácsadó rámutatott, jelenleg elenyésző költségeket lehet leírni a személyi adóból, például a magánnyugdíjalapba befizetett összegeket, de ennek semmi hatása nincs a gazdaság egészére. Viszont ha bevezetik a családi vagy a háztartási adóbevallást és a családi adókedvezményeket, azzal a gazdaság adott ágazatait ki tudják fehéríteni. Ha bizonyos költségeket leírhatnak az adóalapból a családok, annak feltételei vannak, mellékelni kell a számlát/nyugtát, tehát automatikusan kifehéredik a gazdaság.
Debreczeni László rámutatott, ha például leírhatóvá teszik az adóból a családi otthon kétévenként történő kifestését, akkor mindenki számlát kér majd a festőtől. Ha egy-egy ágazatra fókuszálnak, azt rövid idő alatt ki lehet ilyen módon fehéríteni – vallja az adószakértő, aki szerint az adóbevallások elkészítéséhez a családoknak valóban adótanácsadóra lesz szükségük.
Cristian Pârvan, a Romániai Üzletemberek Egyesületének főtitkára viszont arra figyelmeztet, hogy egy hasonló intézkedés nagyon jól kidolgozott rendszert feltételez, aminek a felügyelete rendkívül drága lenne.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.