2012. október 05., 08:472012. október 05., 08:47
A pénzügyi tárca korábbi jelentése szerint a helyi ingatlan- és gépkocsiadókat január 1-jétől emelték volna 16 százalékkal, vagyis a 2010 és 2012 közötti inflációs ráta értékével. A hatóságok becslése szerint így a helyi önkormányzatok éves bevétele 530 millió lejjel emelkedne. A határozattervezet szerint például egy négyszobás, 100 négyzetméteres tömbházlakás esetében az éves illeték 80-ról 93 lejre növekedne. Abban az esetben azonban, ha a tulajdonos több ingatlannal rendelkezik, a második lakás után 65 százalékkal, a harmadik esetében pedig 150 százalékkal kellene többet fizetnie évente.
Victor Ponta miniszterelnök ezzel szemben rámutatott, a pénzügyi szaktárca illetékesei pontatlanul fogalmaztak, hiszen a hatályos jogszabályok értelmében az önkormányzatok hatásköre, hogy háromévente kiigazítják-e az inflációs ráta mértékével a helyi ingatlan- és gépkocsiadókat. „Háromévente az önkormányzatoknak jogában áll – és nem kötelességük – az inflációs rátához igazítani a helyi adók és illetékek értékét, az inflációs rátáról szóló határozatot, illetve azt, hogy maximálisan mennyivel lehet emelni a díjakat, a pénzügyi szaktárca által kiadott dokumentum határozza meg” – nyilatkozta Ponta a Realitatea Tv-nek. Legutóbb 2010-ben emelték a helyi adókat és illetékeket, így az újabb növekedésre januártól ismét sor kerülhet.
A miniszterelnök egyébként azt is elmondta, egyenesen feldühítette, hogy a minisztérium pontatlan információkat tett közzé, ugyanakkor pedig nem tájékoztatták őt, mielőtt nyilvánosságra hozták a határozattervezetet, emiatt Florin Georgescu tárcavezetővel és Liviu Voinea államtitkárral is beszélt, az illetékesek azonban szintén nem tudtak semmit az ügyről. A nézeteltérés következtében csütörtök reggelre a minisztérium honlapjáról már eltűnt a vitatott határozattervezet.
Az adóemeléssel egyébként a hivatalos okiratok, értesítések, illetve reklámfelületek használatára adott engedélyek kibocsátásánál fizetendő díjakat is növelnék, emellett módosulna például a maximálisan kiszabható bírságok, valamint a törzskönyvezés értéke is. A járművek után fizetendő adók legutóbbi emelése óta még nem telt el három év, így ezek az értékek egyelőre nem változhatnak.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.