A nagy romániai turistacélpontokon – Kolozsvár, Brassó, Nagyszeben, Konstanca – borravalóval együtt jól kereshetnek a pincérek
Fotó: Freepik.com
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
2025. április 28., 17:232025. április 28., 17:23
2025. április 28., 17:362025. április 28., 17:36
A nyári hónapok közeledtével megnövekszik az igény a romániai turizmusban és vendéglátóiparban dolgozók munkája iránt.
A Bestjobs nevű, állásokat kínáló portál adatai szerint áprilisban körülbelül 2400 álláshelyet hirdettek meg ezeken a területeken, és a munkavállalók több mint 77 000 önéletrajzot küldtek be – összegezte a brassói Bizbrasov.ro portál. Márciushoz képest a munkahelyek száma 18 százalékkal nőtt, de az előző év azonos időszakához képest 12 százalékkal csökkent, ami a toborzási dinamika enyhe lassulását jelzi. „A turizmus és a vendéglátás területén a munkahelyek hagyományosan rengeteg jelentkezőt vonzanak, különösen a nyári szezonban” – mondja Ana Vișian, az állásportál marketingmenedzsere.
ahol állandóan szükség van szezonális munkaerőre. A leggyakrabban szakácsokat keresnek a nyári hónapokra: ezen a területen tapasztalattól és helyszíntől függően 800 és 1800 euró közötti nettó havi bért kereshetnek a munkavállalók a Bestjobs adatai szerint. A segédi állások – például szakácssegéd, szobapincér, pincér, mosogató – esetében a fizetés 500 és 900 euró között mozog, ehhez hozzáadódik a borravaló.
míg a szállodamenedzserek tapasztalatuktól és a helyszíntől függően 1300 és 2000 euró közötti nettó havi fizetést kapnak. Az utazási ügynökök és tanácsadók jövedelme 600 és 1200 euró nettó/hónap között mozog, ehhez az összeghez eredménytől függően további jutalékok is hozzáadódhatnak.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!