A tizenegy államfőjelölt közül hárman vettek részt a Digi24 vitáján
Fotó: Digi24/Facebook
Mindössze három államfőjelölt csapott össze a tizenegyből az első televíziós vitaműsorban hétfőn este Bukarestben. A Cotroceni-palotában rendezett médiaeseményen – amelyről a szuverenistának tekintett jelöltek „megfutamodtak” – nem hiányoztak az államfőjelöltek közötti övön aluli ütések.
2025. április 28., 21:542025. április 28., 21:54
2025. április 29., 00:222025. április 29., 00:22
Államfőjelöltek közötti vitát rendezett hétfőn este a Digi24 hírtelevízió, az elsőt az államelnök-választás május 4-ei első fordulóját megelőzően. A megmérettetést az államelnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palotában rendezték, első alkalommal a rendszerváltás óta rendezett államfőválasztások történetében. A palota nagyterme annak nyomán lehetett a vita helyszíne, hogy Ilie Bolojan ügyvivő államfő néhány héttel ezelőtt felajánlotta a bukaresti tévétársaságoknak, mondván: ennél jobb helyszínt nem találhatnának.
A hétfő esti tévévita kapcsán számos kritika érte a Digi24 hírcsatornát, amely a 11 államfőjelölt közül csak ötöt hívott meg, akiknek a közvélemény-kutatások alapján esélyük van bejutni a második fordulóba. Ők a következők: Crin Antonescu, a PSD, PNL, és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös jelöltje, George Simion, az ellenzéki Szövetség Romániáért (AUR) elnöke és jelöltje, Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát (USR) jelöltje, aki mögül a pártja kifarolt, továbbá a függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester és Victor Ponta volt szociáldemokrata kormányfő.
Ponta a nap folyamán bejelentette, hogy mivel csak öt jelöltet hívtak meg, egyoldalúnak tartja a megmérettetést, amelyen nem vesz részt. Élesen bírálta a hírtévé gesztusát a független Daniel Funeriu volt oktatási miniszter is, aki egyenesen azzal vádolta meg a többi jelöltet, hogy „összejátszik” egymással.
George Simion a felesége és anyja társaságában érkezett a Cotroceni-palotában, ahol tett egy sétát, a műsor elején átnyújtott egy csokor virágot Elena Lasconinak, majd egyszerűen távozott a helyszínről. Visszalépését a Călin Georgescu és „a román nép akarata” iránti tiszteletével magyarázta. Szavai szerint nem hitelesíthet a jelenlétével egy olyan vitát, amelyen a „románok által megválasztott” Georgescunak kellett volna részt vennie. Az AUR elnöke egyben értésre adta, hogy a szavazás napjáig több elnökjelölti vitán nem vesz részt.
A Digi24 – valamivel több mint háromórás – vitája során „állva maradt” három jelölt hevesen támadta egymást, de jellemző volt, hogy a pengeváltás Crin Antonescu és Nicușor Dan, illetve Nicușor Dan és Elena Lasconi között volt a legélesebb. Lasconi megkérdezte Dantól: opportunista, rendszerellenes vagy reformer volt, amikor „könyörgött” a PSD-nek és a PNL-nek, hogy legyen a közös államfőjelöltjük? Az USR elnöke „ravasz gyereknek” nevezte Dant, aki szerinte a hazugságvizsgálatot is sikerrel venné, miközben „soha nem válaszol egyenesen”.
Kiderült, hogy hármójuk közül Lasconi és Dan eltávolíttatná hivatalából Marcel Ciolacu miniszterelnököt, ha államfővé választanák, Antonescu pedig közölte, hogy elnökként leülne tárgyalni a kabinettel, mi a teendő a nehéz gazdasági helyzetből való kilábalás érdekében.
Nicușor Dan azzal vádolta Antonescut, hogy sportminiszterként illegálisan „átjátszott” a tárca tulajdonában lévő földterületeket ingatlanbefektetőknek; utólag a főpolgármester azt állította, hogy a szerződéseket Antonescu beosztottjai írták alá. A koalíció államfőjelöltje mindezt cáfolta, és perrel fenyegette meg a főpolgármestert. Antonescu ugyanakkor azt vetette Dan szemére, hogy főpolgármesterként „megbénította” Bukarestet, a közlekedést káosz jellemzi, a kórházfejlesztések leálltak. Adott pillanatban a vita odáig fajult, hogy Antonescu védelmébe vette Lasconit Dan bírálataitól.
Mindhárom jelölttől azt kérdezték: államelnökként melyik megoldást támogatná, az államapparátus karcsúsítását vagy az adóemelést? Crin Antonescu közölte: ha tanácsot kellene adnia majd a kormánynak, hogy miként faragja le a költségvetési hiányt, akkor nem az adóemelést választaná. A koalíció jelöltje szerint csökkenteni kell a közalkalmazottak számát, ezen belül is a „bürokratikus személyzetét”, ugyanakkor azt is támogatná, hogy csökkentsék a közszféra dolgozóinak bérét.
Nicușor Dan nem adott egyenes választ a bércsökkentésre és a közszféra karcsúsítására vonatkozóan. Szerinte a deficit csökkentése érdekében vissza kell szorítani az adócsalást, javítani kell az uniós források lehívásán, és csökkenteni kell az állami kiadásokat. Elena Lasconi szerint bár populizmusnak tűnik annak a hangoztatása, hogy el kell kerülni az adóemelést, úgy véli, csoda kell ahhoz, hogy ezt az intézkedést ne ültesse gyakorlatba Románia miniszterelnöke a közeljövőben.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Nőtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, a szélsőjobboldal államfőjelöltjének támogatottsága a külföldön élő románok körében – derül ki egy felmérésből.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
szóljon hozzá!