2009. július 03., 09:392009. július 03., 09:39
A Wal-Mart cégalapító leszármazottjának, John Waltonnak az özvegye, Christy a világ leggazdagabb nője a Forbes rangsora alapján 20 milliárd dollárt érő vagyonával. A listán őt szintén egy Walton követi 19,5 milliárd dolláros vagyonnal: Alice Walton a Wal-Martot alapító testvérek egyikének, Sam Waltonnak a lánya. Az 1962-ben alapított Wal-Mart mára a legnagyobb kiskereskedelmi lánccá nőtte ki magát, és több mint 7900 üzletből áll a hálózata, mintegy 2 millió embert foglalkoztat és 400 milliárd dolláros éves forgalmat bonyolít le.
A harmadik helyen áll Európa leggazdagabb nője, a L’Oreal-örökös Liliane Bettencourt 15 milliárd dollárt érő vagyonával. A világ negyedik és egyben Németország leggazdagabb nője a BMW-tulajdonos Susanne Klatten (46), aki 12 milliárd dollárnyi vagyont tudhat magáénak. A ranglista 5. helyén Brigit Rausing, a csomagolóanyagokat gyártó svájci központú óriáscég, a Tetra Laval tulajdonosa áll 11 milliárd dolláros vagyonnal. Az apósa által 1944-ben alapított vállalati tulajdon férje, Gad Rausing 2000-ben bekövetkezett halála után szállt rá. A Tetra Laval forgalma eléri a 14 milliárd dollárt.
A 6. helyen a csokigyáros Jacqueline Mars áll 9,5 milliárd dolláros vagyonnal. A Mars tavaly októberben vásárolta fel a rágógumigyártó óriást, a Wrigleyt 23 milliárd dollárért. Az akvizíció során a világ legnagyobb édesipari vállalata jött létre, amelynek a forgalomból származó összesített bevétele 22 és 28 milliárd dollár között lehet becslések szerint. A nagypapa, Frank Mars 1911-ben kezdte a csokoládékészítést a Washington állambeli Tacomában, az apuka, Forrest Sr. nevéhez pedig a M&M’s csokigolyók feltalálása, illetve a malátaízű édességek bevezetése fűződik. Később az utóbbiból nőtt ki a Milky Wayt vagy a Snickerst is tartalmazó termékcsalád. Mars tulajdonában van még emellett a Whiskas, a Pedigree és az Uncle Ben’s rizs is.
A 7. helyen 9 milliárd dolláros vagyonnal Anne Cox Chambers található, aki az Egyesült Államok jelenlegi harmadik legnagyobb kábeltévé-társaságát, a Cox Enterprisest alapító James M. Cox egyetlen, még életben lévő gyermeke. James Cox újságíró-riporterként dolgozott mielőtt 1898-ban 26 ezer dollárért megvette a Dayton Evening Newst. Később politikai pályára lépett, három cikluson át Ohio állam kormányzója volt. Cox tulajdonában van még a médiavállalat mellett a Manheim Auction autókereskedő, az AutoTrader.com és néhány TV-csatorna.
A vállalat forgalma eléri a 15 milliárd dollárt. A ranglista 8. helyén Abigail Johnson áll 8,5 milliárd dolláros vagyonnal. Johnson a családja tulajdonában lévő Fidelity Investments befektetési társaság mintegy 161 alapját felügyeli, amelyek vagyona több mint 650 milliárd dollár. Emellett Abigail vezeti a vállalat nyugdíj- és kiskereskedelmi üzletágát is. A vállalat feje továbbra is apja, Edward „Ned” Johnson III, akinek egyelőre nem áll szándékában nyugdíjba menni és átadni a stafétabotot.
A Forbes listájának 9. helyén 6 milliárd dolláros vagyonnal az indiai Savitri Jidal áll, aki 2005-ben helikopterbalesetben elhunyt férjétől vette át az acél- és villamosenergia-konglomerátumot, az O.P. Jindal csoportot. A vállalatcsoport nemrég vett vasércbányát Chilében, Bolíviában és olajkutatási jogot Peruban.
A lista 10. helyén Charlene de Carvalho-Heineken található 5,5 milliárd dollárral. A holland sörgyár 25 százalékát örökölte apjától, Freddy Heinekentől 7 évvel ezelőtt. A cég a világ egyik legnagyobb sörgyára, amely több mint 65 országban 170 prémiumbrandet meghaladó termékkel van jelen a piacokon.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.