Fotó: Agerpres
2009. július 07., 10:292009. július 07., 10:29
Összehangolt válaszlépéseket sürget José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a világ legfejlettebb iparú nyolc államának (G8) vezetőitől a gazdasági és pénzügyi válsággal, a kereskedelemmel, az éghajlatváltozással és az energiaellátással, a fejlesztéssel és az afrikai helyzettel, valamint az élelmiszer-ellátás biztonságával kapcsolatos közös gondok megoldása érdekében. A portugál politikus erről a hét közepén tartandó olaszországi G8-csúcstalálkozót megelőzően Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján beszélt tegnap.
Franciaország, Németország, Olaszország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada és Japán vezetőinek témája ezúttal a globális gazdaság, ezen belül többek között a világkereskedelem, az éghajlatváltozás és az energiaellátás, az afrikai helyzet és a fejlesztés, valamint az élelmiszer-ellátás biztonsága lesz. Barroso hangoztatta: a csúcstalálkozóra nehéz időszakban kerül sor. Ez alkalom arra, hogy további kötelezettségvállalásokat fogalmazzunk meg.
„Gyorsan végre kell hajtanunk a globális pénzügyi rendszer reformját, határozott lépéseket kell tennünk az éghajlatváltozás feltartóztatása érdekében, és meg kell erősítenünk, illetve teljesítenünk kell a világ legszegényebb országainak tett kötelezettségvállalásainkat” – mondta Barroso. A bizottsági elnök szerint meg kell erősíteni azt a célkitűzést, amelynek értelmében 2050-re világszinten legalább 50 százalékkal csökkentenék a szén-dioxid kibocsátásának mértékét. Ezenfelül valamennyi fejlett országnak késznek kellene mutatkozni arra, hogy ugyanebben az időszakban a kibocsátást legalább 80 százalékkal mérsékeljék – tette hozzá.
A világgazdaság témájában Barroso – mint tájékoztatott – fel fogja szólítani a G8-csoportot, juttassák egyértelműen kifejezésre, hogy gazdasági válság idején ellen kell állni a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokban jelentkező protekcionista nyomásnak. A jelenlegi válság súlyos társadalmi kihatásaira való tekintettel javasolni fogja a kormányoknak, hogy első helyre az embereket érintő kérdéseket tegyék, és dolgozzanak ki olyan szociális és foglalkoztatási politikákat, amelyek segítik a munkahelyek védelmét. Kiemelt kérdésnek minősítette Barroso a világ élelmiszer-ellátásának biztonságát is. Emlékeztetett, hogy Brüsszel már meg is kezdte a tavaly bejelentett egymilliárd eurós élelmezésfinanszírozási támogatás alkalmazását.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.