2009. november 16., 11:062009. november 16., 11:06
Befejeződött a Nagyvárad mellett létesülő ipari park előkészítése, következhet a közművesítés, majd a terület benépesítése, jelentette ki Marcel Boloş projektvezető egy pénteki, a bihari megyeszékhelyen zajlott konferencián. Az ipari park határon átnyúló, Debrecennel közös projektje 2006-ban, az utolsó PHARE–CBC-kiíráson nyert, ekkor indult el.
„Nagyvárad határában a hetvenes-nyolcvanas években alakult ki az ipari negyed. Akkoriban nagy állami vállalatok építkeztek ide, ám ezek az évek múlásával vagy csődbe mentek, vagy jelentősen csökkentették az alkalmazottaik számát. Legtöbben közülük jelenleg a városon belül bérelnek épületeket, elsősorban rajtuk szeretnénk azzal segíteni, hogy átköltöztetjük őket egy modernebb, megfelelőbb helyre, erre is való az ipari park” – magyarázta Boloş. A projektvezető hozzátette, több kelet-európai országban, ahol a rendszerváltás után hasonló helyzet alakult ki, mint nálunk, ugyanezt a megoldást alkalmazták, sikerrel. A város határában fekvő 121,29 hektáros területet 16 csoportban 116 parcellára osztották, ezeket adják koncesszióba az itt megtelepedni kívánó vállalatoknak. Egy befektető szükség szerint egyszerre több parcellát is igényelhet. Boloş azt mondta, tudomása szerint több európai ipari parkba egyetlen nagybefektetőt hívtak meg, ám szerinte ez az elképzelés nem célravezető, hiszen ha az az egy kihátrál, hatalmas terület marad parlagon. „Éppen ezért az általunk megfogalmazott koncessziós szerződés a lehető legrugalmasabb” – állítja Boloş. Kilenc vállalkozás már alá is írta a szerződést a parkot kezelő, önkormányzati tulajdonban lévő Eurobusiness Park Oradea Kft.-vel, mondta el annak vezetője, Delia Ungur. Nemrég hirdették meg a következő adag parcella koncesszióba vételi pályázatát.
Marcel Boloş kiemelte: ha benépesül az ipari park, portástól a kutatómérnökig mindenféle munkahelyet biztosíthat majd a Váradon és a környéken élőknek, ami válság idején az egyik legfontosabb szempont. A közművesítés és egyéb teendők finanszírozására október 29-én nyújtotta be a projektet a polgármesteri hivatal fenntartható fejlődési és külső finanszírozási igazgatósága. A pályázat alapján 43 millió euró vissza nem térítendő támogatást igényeltek, a közművek – 11,5 kilométernyi belső úthálózat, a víz-, csatorna- és gázhálózat, áramelosztó rendszer – kiépítésére. A városnak ötvenszázalékos önrészt kell vállalnia a közművek kiépítésének költségeiből. Marcel Boloş szerint kétségtelenül megéri befektetni a soknak tűnő összeget: „Nagyváradnak úgy kell az ipari park, mint az oxigén, hiszen anélkül nem lesz megbízható gazdasági identitása a városnak.” Boloş ugyanakkor elismerte, lehetséges, hogy a park teljes benépesítése éveket vesz majd igénybe.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.