2010. december 24., 09:352010. december 24., 09:35
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő – Standard & Poor’s, Moody’s Investors Service, Fitch Ratings – ez utóbbi csütörtöki lépése nyomán most már azonos szinten, a befektetési ajánlású „BBB/Baa” kategória alsó szélén tartja nyilván, egyaránt további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
A Moody’s december elején rontotta egyszerre két fokozattal az addigi „Baa1”-ről „Baa3”-ra hosszú távú magyar adósosztályzatát, amely megfelel az S&P és a Fitch most már egyaránt „BBB mínusz” osztályzatának. A Fitch a csütörtöki leminősítésig ennél egy fokozattal magasabb, „BBB” – a Moody’s osztályzási módszertanában „Baa2”-nek megfelelő – besorolással listázta a magyar államadósságot, de már arra az osztályzatra is negatív kilátást tartott érvényben, és a londoni elemzői közösségben hónapok óta egyöntetű volt az a várakozás, hogy még az év vége előtt a Fitch Ratings is bejelenti Magyarország visszaminősítését. A Fitch magyar osztályzatának ugyanis már 2009 eleje óta negatív volt a kilátása, és a negatív kilátások „feloldásának” futamideje a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban általában 12–18 hónap.
A továbbra is érvényes negatív kilátások kockázata az, hogy ha a Moody’s, a Fitch vagy a Standard & Poor’s közül bármelyik is tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország ezeknél a cégeknél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív – a piaci zsargonban „bóvlinak” nevezett – kategóriába. Ez kötvényeladási nyomást okozhatna, mivel sok alapkezelő – főleg nyugdíjalapok – számára kizárólag olyan kötvények vásárlása megengedett, amelyekre mindegyik hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzatot tart érvényben, és ha Magyarország bármelyik hitelminősítőnél elveszti befektetői osztályzatát, ezek az alapok elkezdhetik leépíteni a magyar kormánykötvényekben meglévő pozícióikat. Jelenleg három EU-tagállamnak – Lettországnak, Romániának és Görögországnak – vannak nem befektetői ajánlású adóskockázati besorolásai. Görögország az egyetlen euróövezeti tagország, amelyre „bóvli” adósosztályzatokat tartanak érvényben a hitelminősítők.
Londoni elemzői vélemények szerint azonban indokolatlan lenne, ha e cégek Magyarországtól is megvonnák a befektetési ajánlású adósosztályzatokat. Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság a feltörekvő térség jövő évi kilátásairól Londonban minap kiadott előrejelzésében például azt írta, hogy ha a magyar adósbesorolásokat a hitelminősítők a befektetésre ajánlott sáv alá rontanák, az „durva” lépés lenne, amelyet „nehezen lehetne igazolni”. Magyarország költségvetési pozíciója ugyanis még mindig „jelentősen jobb” más EU-tagállamokénál, és az adósságállomány megújítása sem tűnik nagy problémának. Egy másik nagy citybeli ház, a Morgan Stanley bankcsoport felzárkózó piaci elemzői is szinte azonos véleményt fogalmaztak meg nemrégiben, mondván: Magyarország „nem érdemelné meg”, hogy a hitelminősítők a „bóvli” kategóriába sorolják vissza, sőt szerintük a Moody’s Investors Service e hónap elején bejelentett, egyszerre két fokozatú magyar osztályzatrontásának mértéke is „túlzás” volt.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.