2010. április 28., 10:522010. április 28., 10:52
Amint arról beszámoltunk, a delegáció tegnap érkezett a fővárosba helyzetfelmérő vizsgálatra, melynek következtetéseitől függ, hogy Románia megkapja-e a pénzintézettel kötött hitelmegállapodás ötödik, 850 millió euró értékű hitelrészletét, vagy sem.
Az első megbeszélést követően Sebastian Vlădescu szaktárcavezető elmondta, az első három hónapban sikerült tartani az IMF-fel közösen kitűzött 8,25 milliárd lejes nominális deficitcélt, azonban a bevételek a vártnál alacsonyabb szinten maradtak. Vlădescu a későbbi tárgyalási témák kapcsán úgy nyilatkozott, szóba kerül majd az adóalap bővítése is, ugyanakkor várhatóan tárgyalnak majd az átalányadóról is. A pénzügyminiszter elmondása szerint egyelőre nem került szóba az adóemelés kérdése, mint ahogy a vagyonosok különadójáról sem esett szó.
Hasonlóképpen nyilatkozott Sorin Blejnar, az Országos Pénzügyi Hatóság (ANAF) elnöke is. Mint mondta, első körben csak az ANAF első negyedévi bevételeiről, valamint az áfa-visszaigénylések jelenlegi helyzetéről értekeztek, illetve a költségvetési bevételek növelésének módozatait keresték. Ezek között szóba jött például a törvényi megoldás, azaz egy, az adócsalás visszaszorítására irányuló jogszabálycsomag kidolgozása, de arra is kitértek, hogy ANAF jobb szervezéssel, több elmaradást tudna behajtani.
Az IMF küldöttsége május 7-éig tartózkodik Bukarestben, ahol a kormány, a nemzeti bank, a parlamenti pártok és a szakszervezetek vezetőivel egyaránt találkozik.
Mint ismeretes, a Boc-kormány tavaly márciusban kötött az IMF szervezésében mintegy 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást, amiből 13 milliárd eurót a washingtoni pénzintézet biztosít.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.