2009. november 03., 09:562009. november 03., 09:56
Átvette tegnap a részben görög állami tulajdonban lévő Cosmote mobilszolgáltató eddigi riválisa, a Zappot üzemeltető Telemobil Rt. részvényei fölötti százszázalékos ellenőrzést az eddigi tulajdonostól, a Saudi Oger Ltd.-től. A tranzakcióra annak nyomán kerülhetett sor, hogy az ügyletre a versenyhivatal is rábólintott.
A Cosmote mintegy 61 millió eurót fizetett a részvényekért, egyben átvállalta a Telemobil Rt. mintegy 146 millió euróra rúgó adósságait is. Ezek zöme a 3G és a CDMA hálózatok bővítése nyomán keletkezett. A tranzakció során a Citigroup Global Markets Limited (CITI) és az NM Rotschild and Sons Limited szolgált pénzügyi tanácsokkal a Cosmotének. „A Zapp átvétele lehetőséget biztosít a Cosmote számára arra, hogy bővítse a szélessávú mobil adatforgalomra épülő szolgáltatásait.
Ezzel egy időben a Zapp ügyfelei a szolgáltatások szélesebb palettájához férhetnek hozzá, a piacon jelenleg megtalálható legjobb ár-érték arány mellett” – közölte Szefanosz Theokaropulosz, a Cosmote Románia vezérigazgatója. Mikhael Tszamaz, a Cosmote Csoport vezérigazgatója szerint a Zapp átvétele jelentős lépés mind a Cosmote Románia, mind a cégcsoport számára.
A Versenytanács még október 27-én adta áldását arra, hogy a Cosmote Mobile Telecommunications Rt. átvegye a Telemobil Rt. részvényeit. A tranzakció ellen korábban a két, Romániában piacvezető mobilszolgáltató, az Orange és a Vodafone is panaszt tett, mondván, az akvizíció révén sérülhetnek a versenyjogi előírások. Ezeket a panaszokat a versenyhivatal nem tartotta megalapozottnak.
A Telemobil Rt. egyébként jelenleg 450 Mhz-es licenccel rendelkezik, amely 2012-ben jár le. Az új tulajdonos Cosmote a német Deutsche Telekom távközlési cégcsoport része, amely a romániai piacon jelenleg a fix és a mobil kommunikáció terén is jelen van az OTE Csoport (Cosmote Romanian Mobile Telecommunications Rt., Romtelecom Rt., NextGen Communications Kft., Germanos Telecom Románia Rt., Sunlight Románia Kft.), illetve a Combridge Kft. révén.
A Cosmote Románia pénzügyi mérlege szerint a cég 2009 második negyedében 105 millió eurós bevételnövekedést könyvelhetett el, ami 65 százalékos növekedést jelent az előző és hasonló időszakához képest. A Cosmote jelenleg 6,3 millió előfizetővel rendelkezik, piaci részesedése 23 százalékos, ezt az eredményt négy év alatt sikerült elérnie.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.