2010. június 10., 10:242010. június 10., 10:24
A kormány megbuktatását célzó indítvány szerzői szerint a Boc-kabinet által kidolgozott megszorító intézkedések – köztük a közalkalmazotti bérek 25, a nyugdíjak 15 százalékos csökkentése – „aberráltak”, s ezekért a kormányon kívül Traian Băsescu államfő is felelősségre vonható. „A végső felelősség azonban a 471 képviselőé és szenátoré. Valamennyien felelősek a nemzet előtt, azok előtt, akik beléjük vetették bizalmukat. (…) Amikor a nép hangja tisztán kimondja, hogy rossz úton jártok, akkor egyetlen megoldásotok maradt, le kell mondani és haza kell menni” – áll az indítványban.
A szociáldemokraták közlése szerint az 1,4 millió közalkalmazott bérének 25 százalékos csökkentése alkotmányellenes, míg a nyugdíjak 15 százalékos lefaragása mind az 5,7 millió nyugdíjas esetében „visszaélés”, s egyben törvénytelen és alkotmányellenes cselekedet. Számításaik szerint azoknak a családoknak a 60–70 százalékában, ahol legalább az egyik fél a közszférában dolgozik, megélhetési gondok merülnek majd fel, még a mindennapi szükségleteiket sem fogják tudni kielégíteni. Közlésük szerint ez az arány jelen pillanatban 25 százalékos.
A PSD-s honatyák szerint nem a közalkalmazottak jelentik Románia gondját, „a költségvetés rákfenéjét a narancssárga klientúra képezi”. A bizalmatlansági indítvány szerzői ugyanakkor felszólítják a PDL, az RMDSZ, valamint a független honatyákból megalakult UNPR képviselőit, szenátorait, hogy „vágják el ennek az illegitim és kompromittált kormánynak a gordiuszi csomóját”. „Esély nyílik arra, hogy véget érjen a Cotroceni-ből irányított konfliktuskereső és machiavellista politikának, egy ember, illetve személyes projektjei kiszolgálásának” – mutatnak rá az indítványban, amelyről a parlament két házának keddi együttes ülésén szavaznak a honatyák.
Amennyiben a többség igennel szavaz, megbukik a Boc-kormány. Ha azonban az ellenzéknek nem sikerül többséget szereznie – a szociáldemokraták korábbi közlése szerint 20-21 voksra van még szükségük –, akkor sem adják fel, az alkotmánybírósághoz fordulnak jogorvoslatért.
Victor Ponta PSD-elnök a bizalmatlansági indítvány szövegének ismertetésekor leszögezte, a szöveg ismertetésekor nem is feltétlenül Emil Boc kormányfőnek kellett volna részt vennie, hanem Traian Băsescunak, aki meghozta a bírált döntéseket. „Egyetlen embernek kellett volna itt lennie, Traian Băsescu államfőnek. Formális, udvariassági gesztus lett volna Emil Boc részvétele, hiszen ezeket a döntéseket Traian Băsescu hozta meg, Boc úr csak egyszerű kivitelező” – fogalmazott a legnagyobb ellenzéki párt elnöke.
Miután a parlament két házának együttes ülésén a romániai reformok fontosságáról értekezett, Emil Boc kormányfővel is találkozott tegnap Jerzy Buzek, az Európai Parlament bukaresti látogatást tevő elnöke. A miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen leszögezte, hogy néhány évvel a megszorító intézkedések alkalmazását követően mind a hatóságok, mind pedig az egyszerű román állampolgárok büszkék lesznek a lépésre. Kijelentésére – hírügynökségi jelentések szerint – Boc felsóhajtott, s szemét a plafonra szegezve bólogatott. Buzek ugyanakkor leszögezte, válsághelyzetben valamennyi társadalmi partnernek felelősségtudatról kell tanúbizonyosságot tennie.
„Tudatában vagyok, hogy nagyon sok romániai család számára ez egy nehéz periódus, de ugyanakkor meggyőződésem, hogy a megpróbáltatások ideje után siker következik” – fogalmazott az EP elnöke. Jerzy Buzek egyébként parlamenti felszólalásában is úgy vélekedett, hogy a politikusoknak akkor is meg kell hozniuk a „helyes döntéseket”, ha népszerűségük ezáltal csökken a választók körében. Mint hangsúlyozta, Romániának végre kell hajtania a reformokat, mivel a gazdasági válság idején nagyon fontos meghozni a helyes döntéseket még akkor is, ha időnként ezért magas árat kell fizetniük a politikusoknak.
Rámutatott: ugyanezt mondta el néhány nappal ezelőtt Görögországban, és a következő időszakban ezt az üzenetet továbbítja személyesen a gazdasági válság által erőteljesen sújtott Spanyolországnak és Portugáliának is. Buzek emlékeztette a honatyákat arra, hogy tőlük függ a reformintézkedések elfogadása, és arról biztosította őket, hogy az Európai Unió szolidáris lesz Romániával a válság idején is.
A Hargita, Maros, illetve Kovászna megyei szakszervezetek valóságos karavánokat szerveznek az elkövetkező napokban a megyék parlamenti képviselőinek, szenátorainak területi irodáihoz, hogy megpróbálják valamennyiüket rávenni, hogy szavazzák meg a szociáldemokraták bizalmatlansági indítványát, megelőzve ezzel, hogy életbe lépjenek a megszorítások. Az öt országos szakszervezeti tömb Hargita megyei tagjai tegnap plakátkampányba kezdtek, hogy rávegyék az RMDSZ-es honatyákat, hogy szavazzák meg a bizalmatlansági indítványt, pénteken pedig sorra járják a szenátorok, képviselők helyi irodáit, hogy személyesen is próbálják valamennyiüket meggyőzni igazukról.
Szombaton 12 órára pedig a prefektúra székházában nyilvános vitára várják a szakszervezetiek a szövetségi honatyákat. „Mi választottunk meg, most ti döntötök életünkről vagy halálunkról! Szavazzatok a nyugdíjak, fizetések szinten tartása mellett! Ne voksoljatok ellenünk! Szavazzátok meg a bizalmatlansági indítványt! A koncot vagy a népet választjátok?” – áll a tegnap Csíkszeredában kiragasztott 200, a megyei honatyák képeivel ellátott plakáton. Várhatóan ma hasonló plakátokat ragasztanak ki Gyergyószentmiklóson, pénteken pedig Székelyudvarhelyen.
Dankó Éva, a CNSLR Frăţia szakszervezeti tömb Hargita megyei vezetője ugyanakkor bejelentette, hogy kedden, a bizalmatlansági indítványról való szavazás napján egy busznyi hargitai szakszervezeti tag utazik a Bukarestbe meghirdetett tüntetésre, s szintén aznapra az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezet figyelmeztető sztrájkot hirdetett meg. Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb Kovászna megyei elnöke is közölte, a hét végén szeretnének találkozni a megye RMDSZ-es képviselőivel, szenátoraival, ezirányú kérésüket tegnap közölték Tamás Sándorral, a szövetség Kovászna megyei elnökével. Maros megyében mintegy 300 szakszervezeti tag tüntet várhatóan csütörtökön és pénteken a megye PDL-s és RMDSZ-es honatyáinak területi irodája előtt – jelentette be tegnap Călin Orlando Cociş, a CNSLR Frăţia Maros megyei vezetője. Hozzátette: személyesen is megpróbálnak majd a lehető legtöbb képviselővel és szenátorral is beszélni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.