Miközben már működőképes a sepsiszentgyörgyi naperőmű, Esztelneken és Gelencén a teljes energiafüggetlenséget tűzték ki célul.
2017. február 09., 13:542017. február 09., 13:54
Tóth Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere a Krónika érdeklődésére elmondta, a szentgyörgyi létesítmény akkor indul be, ha sikerül az árammal „kilépniük a piacra”, az ott megtermelt energiát ugyanis a vonatkozó szabályok értelmében az OPCOM áramtőzsdén kell értékesíteni. Felidézte, amikor készült a napelempark, az volt az elgondolás, hogy a szolgáltató, amelyikkel a város szerződéses viszonyban áll, átveszi majd a megtermelt energiát, és a számlákat kompenzálják. Időközben azonban liberalizálták az árampiacot, így a sepsiszentgyörgyi áramot is csak a tőzsdén lehet forgalmazni. Tóth Birtan Csaba elmondta, meg kell tanulniuk kezelni az áramtőzsdét, azt követően pedig kijelölnek egy alkalmazottat, aki ezzel foglalkozik.
Különben a sepsiszentgyörgyi napelempark határidőre elkészült, tavaly júniusban átadták, és működőképes, de a különböző bürokratikus akadályok, az engedélyek beszerzése miatt húzódik a beindítása. A sepsiszentgyörgyi napkollektorokat a város előpataki kijáratánál, egy 6,4 hektáros dombon állították fel, a park 2,2 MW kapacitású, ez a városi közvilágítás, a városháza, az önkormányzatnak alárendelt intézmények – iskolák, művelődési intézmények – energiaszükségletének 85 százalékát fedezi, tehát évi mintegy kétmillió lejes megtakarítást hoz a városnak.
Az országban több, magántulajdonban lévő naperőmű van, de az önkormányzatok közül Sepsiszentgyörgy volt az első, amely ilyen típusú beruházásra pályázott. Az EU-s pályázat értéke 47,5 millió lej volt, de amíg a szerződés-aláírástól eljutottak a kivitelezésig, öt év telt el, és ezalatt sokat csökkent a technológia ára, azonkívül a kivitelezésre is nagy volt a verseny, ezért közel harmadával csökkent a projekt megvalósításának értéke.
Eközben energiafüggetlen mintafalvakat hoz létre Háromszéken a Green Energy klaszter. Sebestyén Tihamér, a klaszter szakértője elmondta, nemzetközi pályázat partnereként, a BioVill nevű program részeként építenek vidéki településeken energiastratégiát. Kovászna megyében Esztelneket és Gelencét választották ki, de öt közép-kelet-európai országban létesítenek még mintafalvakat. Esztelneken a községháza, a kultúrház, és az Angustia leader pályáztató egyesület irodájának az energiafüggetlenségét oldották már meg. Sebestyén Tihamér tájékoztatása szerint Gelencén is megvan a potenciál, hiszen hagyományosan fakitermelő és fafeldolgozó falu, a helyi elöljárók is támogatják a projektet. A cél az, hogy egy településen a lakosság fűtés- és villanyenergiáját az ott található erőforrásokból, például fahulladékból állítsák elő, vagyis megvalósítsák a decentralizált energiaellátást.
A mintafalvakat pedig majd bemutatják más települések vezetőinek is, abban bízva, hogy követik a példát, utólag pedig azontúl, hogy a települések a megújuló energiából tudják biztosítani saját szükségleteiket, az energiafüggetlen falvak létrehozása vállalkozásként működhet.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!