2011. május 09., 09:482011. május 09., 09:48
A megállapodást végül szombaton délután sikerült nyélbe ütni. Traian Băsescu államfő az IMF küldöttségével folytatott szombati tárgyalásait követően úgy nyilatkozott, a nemzetközi pénzintézettel megkötött új hitelmegállapodás csupán elővigyázatossági szempontok miatt fontos, nem egy újabb nehéz helyzet megoldását célozza, hanem a reformok nemzetközi pénzügyi segédlettel történő folytatását.
Az államfő kifejtette, először látta elégedettnek az IMF illetékeseit, mivel az összes, az első negyedévre kijelölt gazdasági célt sikerült teljesíteni. Rámutatott: az új megállapodás nem a pénzről szól, hanem a gazdasági fejlődés folytatásáról, és a fiskális, valamint pénzügyi stabilitást sikerült elérni az eddigi konszolidációs erőfeszítések nyomán. Hangsúlyozta: a gazdasági adatok azt jelzik, hogy sikerült kilábalni a recesszióból, a válság azonban nem ért véget, csak a gazdasági mutatók csökkenését sikerült megállítani. Ennek nyomán szerinte van ok a derűlátásra, de nem szabad feladni az óvatosságot. Az államfő elmondta, az IMF-fel folytatott tárgyalások nyomán világossá vált, hogy a román bankrendszer tőkemennyisége kielégítő. A 2011-es év legfontosabb céljai között az állami vállalatok konszolidálását nevezte meg. Mint kifejtette, ezek óriási problémát jelentenek, mivel eddig csupán nézőként követték figyelemmel a válság fejleményeit, idén azonban ésszerűsíteni kell a működésüket.
Az államfő keményen bírálta az állami cégek vezetőit, akiket a román gazdaság „bojárainak” és „kiskirályainak” nevezett. Az átszervezendő cégek között a turceni-i és a rovinari-i energetikai komplexumot, az Országos Kőszénfejtő Társaságot, a Termoelectricát, az Oltchimet és a Román Postát említette meg.
Az IMF és a kormány közötti tárgyalások kapcsán ugyanakkor jól értesült források a Mediafax hírügynökségnek arról beszéltek, hogy a megbeszélések pénteken megfeneklettek, és a román fél szándéklevelét sem fogalmazták meg, mivel a kormány egyetlen olyan céget sem akar privatizálni, amellyel kapcsolatosan az IMF ezt kérte. A Boc-kabinet a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentését is előbbre kívánta hozni az államkassza bevételeinek növekedésére hivatkozva. Az államelnök szerint azonban erre idén semmiképp sem kerül sor.
Szombaton délután aztán – miután Traian Băsescu is „beszállt” a tárgyalásokba – sikerült megállapodásra jutni. Az államfő elmondta, továbbra is fenntartják az idénre tervezett 1,5 százalékos növekedési célt, a 2012-es céladatot azonban 4,5 százalékról 3,5 százalékra mérsékelték. Azt is leszögezte: ragaszkodik ahhoz, hogy Románia 2015-ben csatlakozzék az euróövezethez, azonban csupán 2014-ben derül majd ki, hogy ez megvalósítható-e, vagy sem.
A március végén kétéves időtartamra előjegyzett elővigyázatossági jellegű hitelmegállapodás mintegy 3,5 milliárd eurót bocsát Románia rendelkezésére, amelyet egy, az Európai Unióval megkötött 1,4 milliárdos, valamint a Világbankkal leszerződött 400 millió eurós elővigyázatossági egyezmény egészít ki.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!