A szerdán kialakult pánikhangulatban az emberek országszerte megrohamozták a töltőállomásokat
Fotó: Pinti Attila
A Versenytanács figyelemmel kíséri az üzemanyagpiacot, és kivizsgálja azokat a helyzeteket, amikor az árak indokolatlanul, meredeken emelkednek – olvasható a hatóság csütörtöki közleményében.
2022. március 10., 11:082022. március 10., 11:08
2022. március 10., 14:562022. március 10., 14:56
A dokumentum leszögezi, versenytörvénybe ütközhet az, ha egy vállalat az általa alkalmazni tervezett árat előre bejelenti a piacon. A vállalatoknak önállóan, saját stratégiájuknak és költségeiknek megfelelően kell kialakítaniuk árpolitikájukat, a piaci magatartással kapcsolatos megállapodásokat és/vagy összehangolt lépéseket a törvény bünteti – olvasható a közleményben.
Nicolae Ciucă miniszterelnök csütörtökön bejelentette, az adóhatóság, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Versenytanács már megkezdte az ellenőrzéseket, és a törvényszegők 'drasztikus' szankciókra számíthatnak. „A román állam kötelessége megvédeni állampolgárait és gazdaságát, különösen az ukrajnai orosz katonai invázió okozta bonyolult időszakban. Nem fogom megengedni, hogy bárki kihasználja ezt a helyzetet, hogy kapzsiságból vagy bármilyen más indítékból megpróbálja destabilizálni az ország gazdaságát és polgárainak életét. Az illetékes intézmények szigorú ellenőrzésekbe kezdenek, és drasztikus szankciókkal sújtják azokat, akik megszegik a törvényt” – jelentette ki a miniszterelnök a Victoria-palotában.
Később Adrian Câciu pénzügyminiszter azt írta csütörtökön Facebook-oldalán az üzemanyagok drágulásáról, a hatóságok nem tűrik a piaci visszaéléseket, ezért a maximális büntetéseket fogják kiszabni a szabálysértőkre. Bejegyzésében Adrian Câciu kifejezte felháborodását amiatt, hogy a nyersolaj világpiaci árának csökkenése ellenére szerdán a hazai töltőállomások egy része növelte az árait.
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke úgy nyilatkozott, az üzemanyagpiacon kialakult
„Mi ügyelünk arra, hogy egyes vállalatok ne használják ki ezt a helyzetet, egy esetleges indokolatlan áremelés ugyanis szankciókat vonhat maga után” – szögezte le.
A Mol Romániát okolja a szerdán kialakult pánikvásárlás miatt Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
A kormány közben bejelentette, hogy csütörtökön Nicolae Ciucă kormányfő megbeszélést tart Virgil Popescu energiaügyi miniszterrel, Florin Spătaru gazdasági miniszterrel, Horia Miron Constantinescuval, a Fogyasztóvédelmi Hatóság vezetőjével, Mirela Călugăreanuval, az Adóhatóság elnökével és a Versenytanács képviselőivel.
Ez azzal magyarázható, hogy Magyarországon az üzemanyagárak maximálva vannak, ami hiányhoz vezetett – írja az Agerpres.
Semmi ok nincs pánikra és a töltőállomások megrohamozására, mert Románia üzemanyag-ellátása zavartalan – közölte szerdán a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter.
Mint ismeretes, a Versenytanács korábban több szankciót is kiszabott a romániai üzemanyagpiac szereplőire. Évekkel ezelőtt például hat üzemanyag-forgalmazó vállalatot (OMV Petrom Rt., OMV Petrom Marketing, Rompetrol Downstream kft., Mol Romania Petroleum Products kft., ENI Romania kft. és Lukoil Romania kft.) 205 millió euróra büntettek kartellezés miatt. A szankciót a bíróság 2016-ban megerősítette.
Egyébként csütörtökre többnyire eltűntek a sorok a romániai benzinkutak elől, amelyek továbbra is 8 lej körüli áron forgalmazzák az üzemanyagot. A román-magyar közúti határátkelőkön azonban többórás sorok várakoznak, mivel – az ukrajnai menekülthullám mellett – a Magyarországra irányuló benzinturizmus is megnövelte a forgalmat.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!