Jelentősen rontotta a román gazdaság növekedési kilátásait az EBRD
Fotó: Pixabay
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében. A nemzetközi pénzintézet legfrissebb prognózisa szerint a román GDP idén 1,4 százalékkal nő.
2024. szeptember 26., 14:372024. szeptember 26., 14:37
Májusi előrejelzésében az EBRD a román gazdaság 3,2 százalékos bővülésével számolt 2024-re. A bank rontott a jövő évre vonatkozó várakozásain is, a májusban előrejelzett 3,4 százalék helyett 2,6 százalékos gazdasági növekedésre számít 2025-ben Romániában – olvasható a jelentésben.
A dokumentum szerint a délkelet-európai uniós országokra negatívan hat a gyenge külső kereslet, bár a fogyasztás a béremelkedéseknek köszönhetően rugalmas volt.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
A gyengébb külső kereslet miatt Románia gazdaságának növekedése 2023-ban 2,1 százalékra lassult, és 2024 első felében 1,3 százalékos bővülés valószínűsíthető. A globális tendenciákkal összhangban az IT-szektor is jelentősen lelassult, miközben az ipari termelés stagnált. Az infrastrukturális beruházások viszont továbbra is támogatják a növekedést. Az infláció a bér- és nyugdíjemeléseket követően stabilan tartotta magát.
A Román Nemzeti Bank (BNR) idén nyáron kétszer csökkentette az alapkamatot, legutóbb 6,5 százalékra.
A költségvetési politika továbbra is expanzív, a költségvetési hiány 2024 első felében a bruttó hazai termék (GDP) 3,6 százalékára tehető, magasabb, mint az előző három évben. Míg a bevételek a 2023 vége felé bejelentett intézkedéseket követően 2024 első felében jól alakultak, a kiadások növekedtek. Így a tőkekiadások, a bérek, valamint az árukra és szolgáltatásokra fordított kiadások mind több mint 20 százalékkal nőttek az előző évhez képest.
A Költségvetési Tanács legutóbbi becslései szerint a deficit 2024 végéig a GDP 8 százalékára nő – olvasható még a nemzetközi pénzügyi intézmény Agerpres által ismertetett jelentésében.
Jövőre elkerülhetetlen lesz az adóemelés vagy új adók kivetése az Erste bankcsoport elemzői szerint. Közben egy törvény arra kötelezheti a kormányt, hogy befagyassza a közalkalmazottak fizetését, mivel meghaladta a GDP 50 százalékát az államadósság.
Mint ismeretes, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) idén áprilisban szintén lefelé, az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében. Az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság (CNSP) múlt héten a korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését.
A korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság. A kormány a GDP 6,94 százalékára módosította a 2024-re tervezett 5 százalékos államháztartási hiányt.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!