HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja

HPV-fertőzés

A 11 és 26 év közötti lányok és fiúk ingyenesen részesülhetnek HPV elleni védőoltásban

Fotó: Getty Images

Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR). A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy összehangolt erőfeszítéssel hívja fel a figyelmét a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás fontosságára, valamint a megelőzés szerepére. Szilágyi Lóránt KIFOR-elnök a koalíció tevékenységéről, a tervezett programokról, a 11 és 26 év közötti korosztály számára ingyenes oltásokról beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2025. július 18., 08:002025. július 18., 08:00

A humán papillomavírus (HPV) a világ leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzése, amely a rákos megbetegedések mintegy 5 százalékáért felelős – mind nők, mind férfiak esetében. Romániában naponta átlagosan 5-6 nő hal meg a HPV-fertőzés okozta méhnyakrák miatt, ez évente majdnem 2000 életet jelent. A fertőzés és az ebből fakadó szövődmények megelőzése érdekében az orvostudomány kifejlesztette a HPV elleni vakcinát, amely védelmet nyújt a leggyakoribb, daganatkeltő típusok ellen.

Bár a román parlament 2025 májusában elfogadta, majd júniusban kihirdette azt a törvényt, amely szerint 11 és 26 év közötti lányok és fiúk ingyenesen részesülhetnek HPV elleni védőoltásban, a gyakorlatban ez még nem érvényesül teljeskörűen. Jelenleg a háziorvosok még nem tudják felírni az oltást ingyenesen, mivel a végrehajtási protokollokat még nem frissítették. Dr. Mihnea Stroe, a Romániai Háziorvosok Országos Szövetségének elnöke a Digi24-nek elmondta: „bár a jogszabályi keret már adott, a végrehajtási protokollok frissítése nélkül nem tudjuk kiállítani az ingyenes receptet.

Idézet
A jelenlegi információk szerint ezek a protokollok 2025 szeptemberében frissülnek, és csak ezt követően lesz lehetőség az oltás ingyenes kiváltására”.

Hogyan néz ki jelenleg az oltási rendszer?

  • 100%-os támogatás: a 11–18 éves korosztály (fiúk és lányok) számára, háziorvosi vagy szakorvosi recept alapján.
  • 50%-os támogatás: 19–45 év közötti nők számára, szintén recepttel.
  • Törvényi kiterjesztés: a 11–26 év közötti fiúk és lányok 2025 szeptemberétől részesülhetnek teljesen ingyenes oltásban a frissített protokollok alapján.
HPV-fertőzés Galéria

Szilágyi Lóránt szerint az online téren kívül iskolákban, egyetemeken nyújtanának felvilágosítást

Fotó: Facebook/Kifor

Mint arról korábban beszámoltunk, június megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) is csatlakozott.

korábban írtuk

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

Szilágyi Lóránt KIFOR-elnök a Krónika megkeresésére elmondta, a HPV Koalíció célja, hogy összehangolt erőfeszítéssel hívja fel a figyelmét a humán papillomavírus elleni védőoltás fontosságára, valamint a megelőzés szerepére a fiatalok egészségének védelmében. „A kezdeményezés kiegészíti azokat a központi szintű intézkedéseket, amelyek a 11 és 26 év közötti korosztály számára teszik elérhetővé az oltást a nemrégiben elfogadott törvényi keretek között” – mutatott rá az ifjúsági szervezet vezetője.

Mint kifejtette, a koalíció tagjai között szerepelnek helyi és megyei közintézmények, szakmai szervezetek és civil partnerek, többek között:

  • Kolozsvár önkormányzata
  • Kolozs Megyei Tanács
  • Kolozs Megye Prefektusi Hivatala
  • Kolozsvári Onkológiai Intézet
  • Háziorvosok Egyesülete
  • Kolozs Megyei Tanfelügyelőség
  • ARAS România Egyesület
  • Kolozsvári Orvostanhallgatók Szövetsége
  • KIFOR
  • MSD România szervezet
  • Kolozsvári Ifjúsági Federáció
  • Ovidiu Cîmpean
HPV-fertőzés Galéria

A KIFOR célja, hogy a tájékoztató információk magyarul is eljussanak a fiatalokhoz, szülőkhöz

Fotó: Facebook/Kifor

Szilágyi Lóránt a konkrét tevékenységekre kitérve elmondta, online a közösségi médián, sajtón, plakátkampányon, beszélgetéseken keresztül szeretnék tájékoztatni a célcsoportot, továbbá iskolákban, egyetemeken tartanának felvilágosítást diákoknak, egyetemistáknak és szülőknek egyaránt. A koalíció ugyanakkor méhnyakrákszűrési és oltási akciókat is szervezne, valamint nagyobb láthatóságot biztosítana a témának. Utóbbira már volt egy sikeres kísérletük:

a Maros-parti VIBE Fesztivál keretében beszélgethettek erről a fiatalok, és augusztusban a Kolozsvári Magyar Napok programpontjai között is szerepel majd egy ilyen beszélgetés az Ifi udvaron.

„A KIFOR célja ebben a projektben, hogy magyarul folytassa ezt a kampányt Kolozs megyében. Köztudott, hogy a román nyelv néha akadály a fiatalok körében, főleg az orvosi szaknyelv. Ezt szeretnénk közérthetőbbé tenni magyarul is. Mi is szervezünk majd akciókat, beszélgetéseket, és hangsúlyt fektetünk arra is, hogy eljussunk vidékre is, ahol néha ez a kommunikáció nehezebb, például felmerül az a probléma, hogy nincs minden településen állandó háziorvos, aki a megelőzést, oltást népszerűsítse, vagy felvilágosítást tartson. Mindemellett magyar szakemberekkel és orvosokkal fogunk majd együtt dolgozni” – magyarázta Szilágyi Lóránt.

A tájékoztató programok, akciók időpontjáról és helyszínéről Facebook-oldalán oszt meg információkat a KIFOR, az érdeklődők itt követhetik figyelemmel a HPV megelőzésével, az oltás fontosságával kapcsolatos bejegyzéseket.

HPV-fertőzés Galéria

Az oltás akkor a leghatékonyabb, ha még a szexuális élet megkezdése előtt adják be, de később is van védőhatása

Fotó: 123RF

HPV-fertőzés: hogyan terjed, hogyan nyilvánul meg?

A humán papillomavírus (HPV) több mint 200 ismert törzzsel rendelkezik. Ezek közül mintegy 40 fertőzheti meg a test nyálkahártyáit (méhnyak, szájüreg, végbélnyílás stb.), míg mások bőrfertőzéseket, például szemölcsöket okoznak. A HPV nem minden esetben okoz daganatos elváltozást, de a tartós fertőzés bizonyos magas kockázatú törzsekkel (pl. HPV 16, 18) idővel rákmegelőző állapotokat, majd daganatot is eredményezhet nőknél és férfiaknál egyaránt.

A HPV fertőzés bőrkontaktussal terjed – leggyakrabban szexuális érintkezéssel.

A gumióvszer csak részleges védelmet nyújt, mivel a vírus a bőrfelületek érintkezésével is átadható. Ritka esetben a vírus anyáról gyermekre is átterjedhet szülés közben.

Fontos tudni, hogy a fertőzöttek többsége (kb. 90%) két éven belül spontán legyőzi a vírust. Azonban bizonyos esetekben a fertőzés makacs módon fennmarad, és ilyenkor szükség lehet rendszeres szűrővizsgálatra (pl. méhnyakrákszűrés) és megfelelő megelőzésre – például HPV-oltás formájában. Az oltás akkor a leghatékonyabb, ha még a szexuális élet megkezdése előtt adják be, de később is van védőhatása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 17., csütörtök

Tanügyi gondok: a pedagógusokra rótt többletterhek helyett a tananyag észszerűsítése oldaná meg a problémát

Bár a kormány oktatási válságkezelő intézkedéseit még nem hirdették ki hivatalosan, a pedagógustársadalomban és az iskolákban már most érezhető a bizonytalanság.

Tanügyi gondok: a pedagógusokra rótt többletterhek helyett a tananyag észszerűsítése oldaná meg a problémát
2025. július 17., csütörtök

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc

Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc
2025. július 17., csütörtök

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei

Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei
2025. július 16., szerda

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen

A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen
2025. július 16., szerda

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése

Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése
2025. július 16., szerda

Több mint egy kiló kokaint találtak egy gépkocsiban a határrendészek

Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.

Több mint egy kiló kokaint találtak egy gépkocsiban a határrendészek
2025. július 16., szerda

Több mint ezer székelyföldi háztartás maradt áram nélkül

Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.

Több mint ezer székelyföldi háztartás maradt áram nélkül
2025. július 16., szerda

Ősztől az új, ezer férőhelyes, modern épületbe költözik a kolozsvári filharmónia

Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.

Ősztől az új, ezer férőhelyes, modern épületbe költözik a kolozsvári filharmónia
2025. július 16., szerda

Közösség, bizalom, összetartozás: egy hét múlva kezdődik a Tusványos

A XXXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) idei mottója – Ránk számíthatsz! – nem csupán szlogen, hanem a rendezvény lényegét összegzi, ami a közösség, bizalom és összetartozás – jelentette ki Popa Ilona erdélyi főszervező.

Közösség, bizalom, összetartozás: egy hét múlva kezdődik a Tusványos
2025. július 16., szerda

Vonat sodort el egy autót Hargita megyében, egy 15 éves fiú életét vesztette

Három személy megsérült szerdán a Hargita megyei Gyimesközéplokhoz tartozó Antalokpataka településen, miután autójukat elsodorta a vonat a közúti vasúti átjárón – közölte a megye katasztrófavédelmi felügyelősége.

Vonat sodort el egy autót Hargita megyében, egy 15 éves fiú életét vesztette