A válság ellenére stabil maradt a romániai ingatlanpiac

Stabil, mint máshol. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint a székelyföldi ingatlanpiacon nincs semmi rendellenesség, nincsenek veszélyre utaló jelek •  Fotó: Veres Nándor

Stabil, mint máshol. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint a székelyföldi ingatlanpiacon nincs semmi rendellenesség, nincsenek veszélyre utaló jelek

Fotó: Veres Nándor

A várakozásokkal ellentétben nem hatott ki negatívan a koronavírus-világjárvány, illetve az azzal együtt járó gazdasági válság a romániai ingatlanpiacra. A bankszektor és az ingatlanpiaci szereplők egybehangzóan állítják, hogy a piac stabil, mint ahogy az árak is. De arra is felhívják a figyelmet, hogy a helyzet képlékeny, gyorsan dőlnek meg az elméletek, és a válság előjeleként is értelmezhető az, hogy sokan azt gondolják, az ingatlan lesz a legstabilabb befektetés, az ingatlanban biztonságban lesz a pénzük.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2021. május 07., 19:572021. május 07., 19:57

2021. május 07., 19:582021. május 07., 19:58

Nem torpant meg a romániai ingatlanpiac a koronavírus-világjárvány és a gazdasági válság hatására. Folyamatosan zajlanak az adásvételek, és az árak sem zuhantak meg, sőt enyhén felfele indultak, pedig egy évvel ezelőtt sokan „jósoltak” egy, a 2008-ashoz hasonló ingatlanpiaci krízist. A bankárszakma képviselői szerint a piacon stabil növekedés tapasztalható, ami az árakra és az idei aktív tranzakciók számára egyaránt jellemző.

„Láthatóak a piaci trendek. Tavaly ellenálló volt az ingatlanpiac, a tranzakciók száma egészséges volt, az árak elég stabil intervallumban mozogtak. Összességében véve a piac stabil volt, és ezt látjuk idén is.

Idézet
Az idei év első hónapjait a 2019-es év első időszakával összehasonlítva azt látjuk, hogy még enyhén nőtt is az adásvételek száma”

– vont mérleget nemrég Mihaela Bîtu, az ING Románia vezérigazgatója a ZF LIVE-nak adott interjúban.
Rámutatott, a mostani helyzet lényegesen jobb, mint volt a 2005–2008-as időszakban, amikor mind a tranzakciók száma, mind a lakások ára magas volt, ez pedig ingatlanpiaci lufihoz vezetett, ami aztán ki is pukkant. A szakember szerint jelenleg nem áll fenn hasonló kockázat.

„Persze nem lehet a mostani időszakot a 2008-as válság előtti periódushoz hasonlítani. Akkor túlfűtöttség volt jellemző, rendkívül gyorsan nőtt a tranzakciók száma, ebben gyakorta semmi ráció sem volt. Ma már jóval nagyobb stabilitásról beszélünk. A trendek egészségesek, nem aggódom az aktívák és az ingatlanpiac alakulása kapcsán” – húzta alá az ING Románia vezérigazgatója.

Nem igazolódtak be a feltételezések

Hasonlóképpen látják a helyzetet a Krónika által megkérdezett ingatlanpiaci szakemberek is. „Nem tapasztalható kilengés, stabil az ingatlanpiac” – szögezte le megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Mint részletezte, meglepő módon a pandémia alatt éppen rohamos növekedést érzékeltek, holott mindenki pontosan az ellenkezőjére számított.

A visszajelzések szerint nagyon sokan vásárolnak készpénzzel, nőtt a lakossági megtakarítások mértéke, így az ingatlanpiac sem állt le.

Első körben azt feltételezték, hogy a hitelmoratórium áll a háttérben, de ez nem bizonyult megalapozottnak, a pénzintézetek adatai szerint a magánszemélyek 2-10 százaléka élt ezzel a lehetőséggel, és ők sem feltétlenül azért, mert nem volt pénzük, hanem csak kihasználták, hogy tolhatják a hiteltörlesztést maguk előtt. Valószínűbbnek tűnik, hogy az emberek nem költekeztek, így több a félretett pénzük, amit aztán ingatlanba fektetnek.

Az új ingatlanok vevőmágnesek. Akár már a tervezés szakaszában megveszik a lakásokat Kolozsváron •  Fotó: Facebook/Municipiul Cluj-Napoca Galéria

Az új ingatlanok vevőmágnesek. Akár már a tervezés szakaszában megveszik a lakásokat Kolozsváron

Fotó: Facebook/Municipiul Cluj-Napoca

„Már 2019-ben emlegették az elemzők a válságszagot, ám az összeomlás nem következett be. A 2008-as válság úgy kezdődött, hogy az embereknek nem volt pénzük, hogy a bankrészleteiket törlesszék, a garanciaként betett lakások maradtak a pénzintézeteknél. Most viszont nagyon kevés bank hirdet elárverezett ingatlant. A piacon ugyanakkor nagy a kereslet, ami az árak magasan tartásában vagy éppen emelkedésében csapódik le” – osztotta meg velünk tapasztalatait Bónis Endre.

A jelenlegi trendek szerint az értékes ingatlanok tartják az árukat, és rögtön eladhatók. 
Változás, hogy bár van pénz, a vásárlók kivárnak, keresik a jó alkalmat

– irányította rá ugyanakkor a figyelmünket a szakértő. Mint mondta, nincs garancia arra, hogy meghirdetnek egy lakást négyzetméterenként 2500 euróért, azt el is tudják adni, viszont ha engednének az árból, 2000 euróért rögtön megvennék. A döntések Bónis szerint nem feltétlenül logikusak, nem lehet párhuzamot vonni a bérelhetőség, illetve az ingatlanár között, ugyanis a bérpiac nem emelkedett, stagnál, az ingatlanárak mégis emelkednek.

„A vásárlók már nem számítanak arra, hogy a befektetés 15 év alatt megtérül, nem zavarja őket, ha 20–25 év alatt nyerik vissza az ingatlan árát” – mutatott rá Bónis Endre, aki úgy véli, mivel rengeteg vállalkozás ráfizetett erre a válságra, sokan azt gondolják az ingatlan lesz a legstabilabb befektetés, az ingatlanban biztonságban lesz a pénzük. Ez lehet a következő válság előjele, de amíg van pénz, addig pörög a piac – fogalmazott az ingatlanpiaci szakember.

Ma már jobban számít a külcsín

Azt is kiemelte ugyanakkor, hogy sok régi ingatlant próbálnak értékesíteni, ám ezen a téren is történt változás, a vásárlók „megnyugatiasodtak”: ha fel van újítva a lakás, akkor pillanatok alatt elkel, akár feláron is, de ha le van pusztulva, akkor már csak a befektetőket érdekli, akik viszont soha nem fizetik ki a piaci árat. „Többet adnak az emberek a külcsínre, azt nézik, hogy van felöltöztetve az ingatlan, kevésbé azt, hogy milyen zónában van, hány négyzetméter, hová néznek az ablakok. Így ha valaki most a piacra dob egy modern, felújított lakást, nagyobb eséllyel adja el, mint egy lerobbant lakást, amit inkább befektetők vesznek meg azzal a céllal, hogy felújítsák és továbbadják” – részletezte Bónis Endre. Arra is kitért, hogy

egyre nagyobb a kereslet a magánházak, a Kolozsvártól távolabb eső falvak iránt.

Azonban ez csak időleges fellendülés, hiszen amióta egy-két hete visszaállt az élet Kolozsváron, érződik, hogy egyre nehezebb bejutni a városba Szászfenesről vagy Apahidáról.
Az új építésű ingatlanok ugyanakkor mágnesként vonzzák a vásárlókat, ahogy megjelenik valami a piacon, akár még tervezés szakaszában is megveszik. Ez esetben nem a pillanatnyi haszon vezérli a vásárlókat, hanem a hosszú távú jó befektetés reménye. Bónis Endre felhívta a figyelmet, hogy a helyzet képlékeny, változik, gyorsan dőlnek meg az elméletek.

•  Fotó: Korter.ro Galéria

Fotó: Korter.ro

Nagyvárad a figyelem középpontjában

Nem tart az ingatlanpiac össze­omlásától György-Csáki István, a nagyváradi Imobihor in­gatlan­ügynökség vezetője sem. Lapunknak elmondta, az adásvételek száma Bihar megyében is stabil, nincsenek nagy hullámzások. „Biztonságot jelent az ingatlanpiacon, hogy a bankok zökkenőmentesen finanszírozzák a hitelszerződéseket, nem érkeznek visszajelzések, hogy késleltetik, vagy visszautasítják a kéréseket, és ettől az ingatlanpiac zavartalanul működik. Leginkább ettől függ az ingatlanpiac helyzete. Ha egyszer a pénzintézetek szigorítanak, nem adnak hitelt, rövid időn belül összeomolhat a piac, ám egyelőre nincsenek erre utaló jelek” – húzta alá György-Csáki István.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a befektetők más megyékből is érdeklődnek, olyan telkeket keresnek Nagyváradon, ahová tömbházakat, társasházakat lehet építeni, a beruházások pedig tovább pörgetik a piacot. „Nagyvárad ebből a szempontból még mindig jobb helyzetben van, mint a közeli nagyvárosok,

Idézet
a telekárak még megfizethető kategóriába vannak, a város nem is annyira kiaknázott, mint Kolozsvár vagy Temesvár”

– ecsetelte a szakember. Hozzátette azonban: lassan már érzékelhető, hogy telítődik a piac, már nincsenek jó helyen beépíthető telkek.

„Minimális mértékben nőtt a kereslet, és csökkent a kínálat, de még mindig kiegyensúlyozott az arány, hiszen folyamatosan vannak újabb befektetések, ingatlanfejlesztések” – fejtette ki a vállalkozó. Kérdésünkre arról számolt be, hogy a tranzakciók vegyesen alakulnak, keresnek üres telket, amelyre később házat építenek, vásárolnak magánházat, régi és új tömbházlakásokat, a városban és a környező településeken is. Az árak pedig folyamatosan, de csak enyhén növekednek, a 2–3 százalékos drágulás pedig még nem befolyásolja a vásárlókedvet.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Körültekintően vásárolnak Székelyföldön

Teljesen kiegyensúlyozott piacról számolt be megkeresésünkre Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség vezetője is. Mint részletezte, az árak nem emelkednek, de nem is csökkennek, az eladásokban nincsenek fennakadások, a székelyföldi ingatlanpiacon nincs semmi rend­ellenesség, nincsenek veszélyre utaló jelek. „Szép lassan zajlanak a tranzakciók, nem éreztünk semmilyen drasztikus változást, ami az ingatlanpiacot kibillentené a megszokott mederből” – mondta Szabó Lehel.

Emlékeztetett, évek óta megszokott módon a térség minden városában nagyobb a kereslet, mint a kínálat.

Minden típusú ingatlant keresnek és vásárolnak, telket, magánházat, tömbházlakást is. Az árak enyhén emelkednek, de a drágulás itt sem jelentős, inkább az a jellemző, hogy az árak stagnálnak.

Szabó Lehel rámutatott, az egyetlen tapasztalható változás, hogy az emberek óvatosabbak, körültekintőbben vásárolnak, mint eddig. „Több eladó ingatlant megnéznek, nem ugranak egyből fejest a vásárba. Egy-egy ingatlan iránt általában három-négy vásárló is komolyan érdeklődik, míg végül az egyikkel nyélbe ütjük a vásárt. Az ingatlanközvetítőknek most már jobban meg kell lovagolniuk az üzletet, ritkán fordul elő, hogy egyik nap megnézik az eladásra kínált ingatlant, és a következő napon már meg is kötik a szerződést” – összegzett Szabó Lehel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt