Stabil, mint máshol. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint a székelyföldi ingatlanpiacon nincs semmi rendellenesség, nincsenek veszélyre utaló jelek
Fotó: Veres Nándor
A várakozásokkal ellentétben nem hatott ki negatívan a koronavírus-világjárvány, illetve az azzal együtt járó gazdasági válság a romániai ingatlanpiacra. A bankszektor és az ingatlanpiaci szereplők egybehangzóan állítják, hogy a piac stabil, mint ahogy az árak is. De arra is felhívják a figyelmet, hogy a helyzet képlékeny, gyorsan dőlnek meg az elméletek, és a válság előjeleként is értelmezhető az, hogy sokan azt gondolják, az ingatlan lesz a legstabilabb befektetés, az ingatlanban biztonságban lesz a pénzük.
2021. május 07., 19:572021. május 07., 19:57
2021. május 07., 19:582021. május 07., 19:58
Nem torpant meg a romániai ingatlanpiac a koronavírus-világjárvány és a gazdasági válság hatására. Folyamatosan zajlanak az adásvételek, és az árak sem zuhantak meg, sőt enyhén felfele indultak, pedig egy évvel ezelőtt sokan „jósoltak” egy, a 2008-ashoz hasonló ingatlanpiaci krízist. A bankárszakma képviselői szerint a piacon stabil növekedés tapasztalható, ami az árakra és az idei aktív tranzakciók számára egyaránt jellemző.
„Láthatóak a piaci trendek. Tavaly ellenálló volt az ingatlanpiac, a tranzakciók száma egészséges volt, az árak elég stabil intervallumban mozogtak. Összességében véve a piac stabil volt, és ezt látjuk idén is.
– vont mérleget nemrég Mihaela Bîtu, az ING Románia vezérigazgatója a ZF LIVE-nak adott interjúban.
Rámutatott, a mostani helyzet lényegesen jobb, mint volt a 2005–2008-as időszakban, amikor mind a tranzakciók száma, mind a lakások ára magas volt, ez pedig ingatlanpiaci lufihoz vezetett, ami aztán ki is pukkant. A szakember szerint jelenleg nem áll fenn hasonló kockázat.
„Persze nem lehet a mostani időszakot a 2008-as válság előtti periódushoz hasonlítani. Akkor túlfűtöttség volt jellemző, rendkívül gyorsan nőtt a tranzakciók száma, ebben gyakorta semmi ráció sem volt. Ma már jóval nagyobb stabilitásról beszélünk. A trendek egészségesek, nem aggódom az aktívák és az ingatlanpiac alakulása kapcsán” – húzta alá az ING Románia vezérigazgatója.
Hasonlóképpen látják a helyzetet a Krónika által megkérdezett ingatlanpiaci szakemberek is. „Nem tapasztalható kilengés, stabil az ingatlanpiac” – szögezte le megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Mint részletezte, meglepő módon a pandémia alatt éppen rohamos növekedést érzékeltek, holott mindenki pontosan az ellenkezőjére számított.
Első körben azt feltételezték, hogy a hitelmoratórium áll a háttérben, de ez nem bizonyult megalapozottnak, a pénzintézetek adatai szerint a magánszemélyek 2-10 százaléka élt ezzel a lehetőséggel, és ők sem feltétlenül azért, mert nem volt pénzük, hanem csak kihasználták, hogy tolhatják a hiteltörlesztést maguk előtt. Valószínűbbnek tűnik, hogy az emberek nem költekeztek, így több a félretett pénzük, amit aztán ingatlanba fektetnek.
Az új ingatlanok vevőmágnesek. Akár már a tervezés szakaszában megveszik a lakásokat Kolozsváron
Fotó: Facebook/Municipiul Cluj-Napoca
„Már 2019-ben emlegették az elemzők a válságszagot, ám az összeomlás nem következett be. A 2008-as válság úgy kezdődött, hogy az embereknek nem volt pénzük, hogy a bankrészleteiket törlesszék, a garanciaként betett lakások maradtak a pénzintézeteknél. Most viszont nagyon kevés bank hirdet elárverezett ingatlant. A piacon ugyanakkor nagy a kereslet, ami az árak magasan tartásában vagy éppen emelkedésében csapódik le” – osztotta meg velünk tapasztalatait Bónis Endre.
– irányította rá ugyanakkor a figyelmünket a szakértő. Mint mondta, nincs garancia arra, hogy meghirdetnek egy lakást négyzetméterenként 2500 euróért, azt el is tudják adni, viszont ha engednének az árból, 2000 euróért rögtön megvennék. A döntések Bónis szerint nem feltétlenül logikusak, nem lehet párhuzamot vonni a bérelhetőség, illetve az ingatlanár között, ugyanis a bérpiac nem emelkedett, stagnál, az ingatlanárak mégis emelkednek.
„A vásárlók már nem számítanak arra, hogy a befektetés 15 év alatt megtérül, nem zavarja őket, ha 20–25 év alatt nyerik vissza az ingatlan árát” – mutatott rá Bónis Endre, aki úgy véli, mivel rengeteg vállalkozás ráfizetett erre a válságra, sokan azt gondolják az ingatlan lesz a legstabilabb befektetés, az ingatlanban biztonságban lesz a pénzük. Ez lehet a következő válság előjele, de amíg van pénz, addig pörög a piac – fogalmazott az ingatlanpiaci szakember.
Azt is kiemelte ugyanakkor, hogy sok régi ingatlant próbálnak értékesíteni, ám ezen a téren is történt változás, a vásárlók „megnyugatiasodtak”: ha fel van újítva a lakás, akkor pillanatok alatt elkel, akár feláron is, de ha le van pusztulva, akkor már csak a befektetőket érdekli, akik viszont soha nem fizetik ki a piaci árat. „Többet adnak az emberek a külcsínre, azt nézik, hogy van felöltöztetve az ingatlan, kevésbé azt, hogy milyen zónában van, hány négyzetméter, hová néznek az ablakok. Így ha valaki most a piacra dob egy modern, felújított lakást, nagyobb eséllyel adja el, mint egy lerobbant lakást, amit inkább befektetők vesznek meg azzal a céllal, hogy felújítsák és továbbadják” – részletezte Bónis Endre. Arra is kitért, hogy
Azonban ez csak időleges fellendülés, hiszen amióta egy-két hete visszaállt az élet Kolozsváron, érződik, hogy egyre nehezebb bejutni a városba Szászfenesről vagy Apahidáról.
Az új építésű ingatlanok ugyanakkor mágnesként vonzzák a vásárlókat, ahogy megjelenik valami a piacon, akár még tervezés szakaszában is megveszik. Ez esetben nem a pillanatnyi haszon vezérli a vásárlókat, hanem a hosszú távú jó befektetés reménye. Bónis Endre felhívta a figyelmet, hogy a helyzet képlékeny, változik, gyorsan dőlnek meg az elméletek.
Fotó: Korter.ro
Nem tart az ingatlanpiac összeomlásától György-Csáki István, a nagyváradi Imobihor ingatlanügynökség vezetője sem. Lapunknak elmondta, az adásvételek száma Bihar megyében is stabil, nincsenek nagy hullámzások. „Biztonságot jelent az ingatlanpiacon, hogy a bankok zökkenőmentesen finanszírozzák a hitelszerződéseket, nem érkeznek visszajelzések, hogy késleltetik, vagy visszautasítják a kéréseket, és ettől az ingatlanpiac zavartalanul működik. Leginkább ettől függ az ingatlanpiac helyzete. Ha egyszer a pénzintézetek szigorítanak, nem adnak hitelt, rövid időn belül összeomolhat a piac, ám egyelőre nincsenek erre utaló jelek” – húzta alá György-Csáki István.
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy a befektetők más megyékből is érdeklődnek, olyan telkeket keresnek Nagyváradon, ahová tömbházakat, társasházakat lehet építeni, a beruházások pedig tovább pörgetik a piacot. „Nagyvárad ebből a szempontból még mindig jobb helyzetben van, mint a közeli nagyvárosok,
– ecsetelte a szakember. Hozzátette azonban: lassan már érzékelhető, hogy telítődik a piac, már nincsenek jó helyen beépíthető telkek.
„Minimális mértékben nőtt a kereslet, és csökkent a kínálat, de még mindig kiegyensúlyozott az arány, hiszen folyamatosan vannak újabb befektetések, ingatlanfejlesztések” – fejtette ki a vállalkozó. Kérdésünkre arról számolt be, hogy a tranzakciók vegyesen alakulnak, keresnek üres telket, amelyre később házat építenek, vásárolnak magánházat, régi és új tömbházlakásokat, a városban és a környező településeken is. Az árak pedig folyamatosan, de csak enyhén növekednek, a 2–3 százalékos drágulás pedig még nem befolyásolja a vásárlókedvet.
Fotó: Pixabay.com
Teljesen kiegyensúlyozott piacról számolt be megkeresésünkre Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség vezetője is. Mint részletezte, az árak nem emelkednek, de nem is csökkennek, az eladásokban nincsenek fennakadások, a székelyföldi ingatlanpiacon nincs semmi rendellenesség, nincsenek veszélyre utaló jelek. „Szép lassan zajlanak a tranzakciók, nem éreztünk semmilyen drasztikus változást, ami az ingatlanpiacot kibillentené a megszokott mederből” – mondta Szabó Lehel.
Emlékeztetett, évek óta megszokott módon a térség minden városában nagyobb a kereslet, mint a kínálat.
Szabó Lehel rámutatott, az egyetlen tapasztalható változás, hogy az emberek óvatosabbak, körültekintőbben vásárolnak, mint eddig. „Több eladó ingatlant megnéznek, nem ugranak egyből fejest a vásárba. Egy-egy ingatlan iránt általában három-négy vásárló is komolyan érdeklődik, míg végül az egyikkel nyélbe ütjük a vásárt. Az ingatlanközvetítőknek most már jobban meg kell lovagolniuk az üzletet, ritkán fordul elő, hogy egyik nap megnézik az eladásra kínált ingatlant, és a következő napon már meg is kötik a szerződést” – összegzett Szabó Lehel.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!