Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/International Monetary Fund
Egy pénzügyi tanácsadói cég elemzése szerint a könnyű nyereség reménye rendkívül csábító káros szenvedéllyé változtatta a tőzsdézést a fejletlen pénzügyi kultúrájú romániaiak számára.
2022. október 04., 12:392022. október 04., 12:39
Keddi közleményében a Selective Capital emlékeztetett arra, hogy Románia lakossága a világ 143 országa közül a 123., az Európai Unióban (EU) pedig az utolsó helyen áll a pénzügyi műveltség terén.
A cég adatai szerint a 2020-2021-as időszak kedvezett a tőkepiaci befektetéseknek, és a legtöbb romániai tőzsdéző rosszul járt, közel 90 százalékuk veszteséget könyvelhetett el a pénzügyi ismeretek hiánya és a tőzsdézésben való járatlanságuk miatt.
A Romániai Bankok Szövetségének (ARB) adatai szerint a romániai lakosság mindössze 22 százalékának vannak megbízható pénzügyi ismeretei, és mindössze 26,6 százalékuk vesz igénybe pénzügyi közvetítőket.
A Selective Capital alapítója, Şerban Florea szerint az alacsony hazai pénzügyi műveltség oka a képzett tanárok hiánya – közölte az Agerpres.
A pénzügyi szakember úgy vélekedett, hogy a kedvező tőzsdei feltételek, a piaci likviditásfelesleg és a globális eszközárak folyamatos emelkedése „irracionális túlzásokba” hajszolta a 2020-2021-es időszakban a kockázatokkal nem számoló befektetőket.
különösen egy olyan recesszió árnyékában, amelynek mértékét még nem lehet megjósolni” – idézte a közlemény Şerban Floreát.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
szóljon hozzá!