Nagy szükség van a napszámosokra. A krumpli betakarításához például nélkülözhetetlen a munkáskéz
Fotó: Gecse Noémi
Leegyszerűsíti a munkaadó és a hatóságok életét az, hogy ettől a héttől kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, ám – elsősorban a mezőgazdaságban – a járványhelyzet kihívások elé állítja azokat, akik idénymunkásokat alkalmaznak. A lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint nem csökkent az igény a napszámosok foglalkoztatása iránt, viszont a mezőgazdaságban még nem tudják, miként oldják meg a más megyékből alkalmazott idénymunkások elszállásolását, étkeztetését.
2020. augusztus 01., 17:312020. augusztus 01., 17:31
2020. augusztus 01., 17:322020. augusztus 01., 17:32
Ettől a héttől kezdődően kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, az újítás pedig Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője szerint egyszerűsíti az ügyintézést. Mint az illetékes a Krónika megkeresésére elmondta, a munkaadók várták, hogy életbe lépjen a rendszer, nagyon sokan érdeklődtek. A vállalkozói szféra fel volt készülve az applikáció, a rendszer kezelésére, hiszen ma már mindenkinek van okostelefonja, a kezelési útmutató egyszerű és érthető, ugyanakkor a koronavírus-járvány begyűrűzése óta még inkább elterjedt az online ügyintézés – részletezte főfelügyelő.
Rámutatott, az applikációba bevezetik az adatokat, a napszámos nevét, személyi számát, majd feltöltik a rendszerbe.
„Mindenkinek kényelmesebb az új megoldás. A gazdáknak azért, mert azonnal visszajelez, ha például tévesen vezetnek be egy személyi számot, de akkor is, ha a napszámos foglalkoztatása során túllépték a megengedett óraszámot. Ilyen módon elkerülhetik a bírságot. A felügyelőségnek pedig azért egyszerűbb, mert naprakészen tudjuk követni a nyilvántartásokat” – részletezte Ördög Lajos.
Kérdésünkre kitért ugyanakkor arra is, hogy a növekvő munkanélküliségi ráta ellenére nem csökkent az igény a napszámosok iránt, továbbra is a mezőgazdaságban, az erdőkitermelésben és a vendéglátóiparban foglalkoztatják a legtöbb idénymunkást.
A járvány viszont alaposan megnehezítette a napszámosokat alkalmazó vállalkozók helyzetét, főként a mezőgazdaságban tevékenykedők ütköznek nehézségekbe.
Fotó: Gecse Noémi
Rengeteg fejtörést okoz azonban a nagygazdáknak, hogy a járványügyi óvintézkedéseket betartva alkalmazzák a napszámosokat – mutatott rá lapunk érdeklődésére Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, az agrárium egy részét gépesítették, az aratáshoz már nem kell napszámos, az állandó alkalmazottakkal megoldják, ám a krumpli, valamint a zöldségek betakarításához nélkülözhetetlen a munkáskéz, még a válogatógépek mellé is ember kell. Augusztus közepén kezdik az újkrumpli kiszedését, arra már más megyékből csoportosan vesznek fel idénymunkásokat, majd a szezon mintegy két hónapig tart. Az elmúlt években ezt úgy oldották meg, hogy
„Az új helyzet nagy kihívások elé állítja a gazdákat. A terményt ki kell szedni, napszámosokra szükség van, és a járványügyi óvintézkedéseket be kell tartani. Keressük a megoldásokat” – összegezte Könczei Csaba. Elmondása szerint amúgy munkavégzés közben nem lesznek gondok, erre odafigyelnek.
A napszámostörvény értelmében minden reggel munkavédelmi eligazítást kell tartani, ilyenkor figyelmeztetik az idénymunkásokat a távolságtartás betartására is, biztosítanak védőmaszkot, fertőtlenítőt, ám az elszállásolásra, illetve az étkeztetésre megoldást kell találniuk. A gazdák egy része már elkezdte a nagy hálóterek leválasztását, hogy egy kisebb térbe kevesebb idénymunkást tudjanak elszállásolni.
Könczei Csaba ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium felé is jelezte a problémát, kérte javasoljanak megoldásokat. A megyei területi közrendészeti hatóság ülésén is napirendre tűzik ezt a kérdést.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!