Nagy szükség van a napszámosokra. A krumpli betakarításához például nélkülözhetetlen a munkáskéz
Fotó: Gecse Noémi
Leegyszerűsíti a munkaadó és a hatóságok életét az, hogy ettől a héttől kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, ám – elsősorban a mezőgazdaságban – a járványhelyzet kihívások elé állítja azokat, akik idénymunkásokat alkalmaznak. A lapunk által megszólaltatott illetékesek szerint nem csökkent az igény a napszámosok foglalkoztatása iránt, viszont a mezőgazdaságban még nem tudják, miként oldják meg a más megyékből alkalmazott idénymunkások elszállásolását, étkeztetését.
2020. augusztus 01., 17:312020. augusztus 01., 17:31
2020. augusztus 01., 17:322020. augusztus 01., 17:32
Ettől a héttől kezdődően kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása, az újítás pedig Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője szerint egyszerűsíti az ügyintézést. Mint az illetékes a Krónika megkeresésére elmondta, a munkaadók várták, hogy életbe lépjen a rendszer, nagyon sokan érdeklődtek. A vállalkozói szféra fel volt készülve az applikáció, a rendszer kezelésére, hiszen ma már mindenkinek van okostelefonja, a kezelési útmutató egyszerű és érthető, ugyanakkor a koronavírus-járvány begyűrűzése óta még inkább elterjedt az online ügyintézés – részletezte főfelügyelő.
Rámutatott, az applikációba bevezetik az adatokat, a napszámos nevét, személyi számát, majd feltöltik a rendszerbe.
„Mindenkinek kényelmesebb az új megoldás. A gazdáknak azért, mert azonnal visszajelez, ha például tévesen vezetnek be egy személyi számot, de akkor is, ha a napszámos foglalkoztatása során túllépték a megengedett óraszámot. Ilyen módon elkerülhetik a bírságot. A felügyelőségnek pedig azért egyszerűbb, mert naprakészen tudjuk követni a nyilvántartásokat” – részletezte Ördög Lajos.
Kérdésünkre kitért ugyanakkor arra is, hogy a növekvő munkanélküliségi ráta ellenére nem csökkent az igény a napszámosok iránt, továbbra is a mezőgazdaságban, az erdőkitermelésben és a vendéglátóiparban foglalkoztatják a legtöbb idénymunkást.
A járvány viszont alaposan megnehezítette a napszámosokat alkalmazó vállalkozók helyzetét, főként a mezőgazdaságban tevékenykedők ütköznek nehézségekbe.
Fotó: Gecse Noémi
Rengeteg fejtörést okoz azonban a nagygazdáknak, hogy a járványügyi óvintézkedéseket betartva alkalmazzák a napszámosokat – mutatott rá lapunk érdeklődésére Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, az agrárium egy részét gépesítették, az aratáshoz már nem kell napszámos, az állandó alkalmazottakkal megoldják, ám a krumpli, valamint a zöldségek betakarításához nélkülözhetetlen a munkáskéz, még a válogatógépek mellé is ember kell. Augusztus közepén kezdik az újkrumpli kiszedését, arra már más megyékből csoportosan vesznek fel idénymunkásokat, majd a szezon mintegy két hónapig tart. Az elmúlt években ezt úgy oldották meg, hogy
„Az új helyzet nagy kihívások elé állítja a gazdákat. A terményt ki kell szedni, napszámosokra szükség van, és a járványügyi óvintézkedéseket be kell tartani. Keressük a megoldásokat” – összegezte Könczei Csaba. Elmondása szerint amúgy munkavégzés közben nem lesznek gondok, erre odafigyelnek.
A napszámostörvény értelmében minden reggel munkavédelmi eligazítást kell tartani, ilyenkor figyelmeztetik az idénymunkásokat a távolságtartás betartására is, biztosítanak védőmaszkot, fertőtlenítőt, ám az elszállásolásra, illetve az étkeztetésre megoldást kell találniuk. A gazdák egy része már elkezdte a nagy hálóterek leválasztását, hogy egy kisebb térbe kevesebb idénymunkást tudjanak elszállásolni.
Könczei Csaba ugyanakkor a mezőgazdasági minisztérium felé is jelezte a problémát, kérte javasoljanak megoldásokat. A megyei területi közrendészeti hatóság ülésén is napirendre tűzik ezt a kérdést.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!