2012. november 28., 08:592012. november 28., 08:59
A PwC összesen 185 országot vizsgált, ebből Románia jelenleg a 136. helyet foglalja el, azonban Közép-Európán belül a harmadik az elmúlt időszakban tett javító intézkedések tekintetében, Szlovákia és Szlovénia után. Peter de Ruiter, a PwC Románia pénzügyi tanácsadásért felelős vezetője elmondta, a bukaresti kormány az elmúlt év során jelentős intézkedéseket hozott az adófizetés tekintetében.
„Az internetes illetékfizetési lehetőségnek köszönhetően például az eddigi 113 helyett idén már csak 41 adófajtát kell befizetniük a vállalatoknak, ugyanakkor az adóbevallással eltöltött idő is jelentős mértékben csökkent, a vállalatok azonban még így is évente több mint 200 órát töltenek pénzügyi tevékenységgel” – magyarázta az illetékes.
Románia azonban még így is elmarad a térség más államaihoz képest, a befizetendő díjak száma ugyanis például Lengyelországban 18, Bulgáriában 15, Magyarországon 12, Csehországban pedig mindössze 8. A romániai cégeknek többek között profitadót, társadalmi hozzájárulási illetéket, vagyonadót, osztalékadót, tőkenyereség-, valamint pénzügyi tranzakciós illetéket, hulladékadót, illetve gépkocsi- és útadót kell befizetniük évente.
Az államkasszába befizetett illetékek 44 százalékos aránya nagyjából megegyezik a közép-kelet-európai átlaggal: az adóbehajtás mértéke Romániában 44,2, míg a térségben átlagosan 44,6 százalékos, az adózási ráta ugyanakkor kisebb Bulgáriában (28 százalék), Szlovéniában (34 százalék) és Lengyelországban (43 százalék) is.
Ruiter szerint a vállalatok elsősorban azt szeretnék, ha a kormány a társadalmi hozzájárulás mértékét csökkentené, hiszen ez jelentős terhelést jelent a vállalatok számára. „Egy esetleges adócsökkentés akár új munkahelyek teremtését is jelenthetné, hiszen a munkaadónak kevesebbet kellene fizetnie az alkalmazottak után. Ugyanakkor mindenki számára világos az a paradox, hogy általában az adócsökkentés az adóbevétel növekedésével jár a csalások és a feketemunka visszaesése miatt” – mutatott rá a PwC szakértője.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.