Kolozsváron már az 1800 eurót is meghaladta a lakások négyzetméterenkénti ára
Fotó: Rostás Szabolcs
Egy erdélyi városban simán két- vagy háromszobás lakást lehet vásárolni annyi pénzből, amennyibe egy monacói lakás egyetlen négyzetméternyi felülete kerül – számolta ki a Wall-street.ro gazdasági hírportál a Statista.com adatai alapján.
2021. február 01., 12:352021. február 01., 12:35
Bár az itteni keresetekhez mérten nem csak a kolozsvári 1800 eurót meghaladó négyzetméterenkénti ár tűnik borsosnak, hanem egy kisebb település ingatlanárai is csillagászatinak hatnak, Románia csak a 33. helyet foglalja el a lakásárakat górcső alá vevő európai rangsorban.
A listázáskor az egyes országok legfontosabb városaiban – főváros, pénzügyi központ – egy 120 négyzetméteres lakásért elkért összegeket vetették össze, az újonnan épített és az leelőlegezett, de még meg sem épült lakások árát nem vették figyelembe. Az összegek viszonylag újak, a 2020 szeptembere utáni valóságot illusztrálják.
A tavalyi évhez hasonlóan idén sem várhatóak drasztikus változások az erdélyi és a partiumi ingatlanpiacon. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint legkorábban jövőre éreztetheti hatását a koronavírus-világjárvány és a pandémia miatt foganatosított óvintézkedések nyomán kialakult gazdasági váls&a
A második helyezett – hatalmas különbséggel – Nagy-Britannia, ahol kevesebb, mint fele ennyit kell lepengetni egy lakásért, a szigetországban négyzetméterenként 21 179 eurót kérnek. A bronzérmes eközben 13 280 euróval Svájc. A maga 12 796 eurójával épp csak lecsúszott a dobogóról Franciaország.
az ötödik Ausztria 9609 euróval, a hatodik Finnország 8376 euróval, a hetedik Norvégia 8281 euróval, majd Svédország és Hollandia következik 6991, illetve 6902 euróval. A tízes topot Csehország zárja 6688 euróval.
Kolozsváron, Brassóban, Nagyváradon és Csíkszeredában kell a leghosszabb ideig dolgozni, ha valaki bankhitel nélkül akar lakást vásárolni erdélyi és partiumi viszonylatban.
a kincses városban ugyanis már elérték a négyzetméterenkénti 1826 eurót a lakásárak, a második – jócskán lemaradva – Bukarest 1367 euróval.
Az itteninél alacsonyabb árakat csak Cipruson, Bulgáriában, Montenegróban, Észak-Macedóniában és a Moldovai Köztársaságban találtak a rangsor készítői, az utolsó helyezett országban négyzetméterenként 965 eurót kérnek el egy 120 négyzetméteres lakásért.
Az elmúlt hónapokban teljesen megváltozott a kolozsvári ingatlanpiac, eltűntek a befektetők, viszont nőtt a kereslet a saját használatra vásárolt lakások iránt. A bérlemények piacán ma már sokkal több a kiadó lakás, mint a bérlő. A legkevésbé az árak változtak.
Az Európai Unió 27 tagállamában élő polgárok 17,2 százaléka lakott tavaly túlzsúfolt háztartásokban, Romániában a legrosszabb a helyzet az EU statisztikai hivatala által kedden nyilvánosságra hozott adatsorok szerint.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
szóljon hozzá!