Kolozsváron már az 1800 eurót is meghaladta a lakások négyzetméterenkénti ára
Fotó: Rostás Szabolcs
Egy erdélyi városban simán két- vagy háromszobás lakást lehet vásárolni annyi pénzből, amennyibe egy monacói lakás egyetlen négyzetméternyi felülete kerül – számolta ki a Wall-street.ro gazdasági hírportál a Statista.com adatai alapján.
2021. február 01., 12:352021. február 01., 12:35
Bár az itteni keresetekhez mérten nem csak a kolozsvári 1800 eurót meghaladó négyzetméterenkénti ár tűnik borsosnak, hanem egy kisebb település ingatlanárai is csillagászatinak hatnak, Románia csak a 33. helyet foglalja el a lakásárakat górcső alá vevő európai rangsorban.
A listázáskor az egyes országok legfontosabb városaiban – főváros, pénzügyi központ – egy 120 négyzetméteres lakásért elkért összegeket vetették össze, az újonnan épített és az leelőlegezett, de még meg sem épült lakások árát nem vették figyelembe. Az összegek viszonylag újak, a 2020 szeptembere utáni valóságot illusztrálják.
A tavalyi évhez hasonlóan idén sem várhatóak drasztikus változások az erdélyi és a partiumi ingatlanpiacon. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint legkorábban jövőre éreztetheti hatását a koronavírus-világjárvány és a pandémia miatt foganatosított óvintézkedések nyomán kialakult gazdasági váls&a
A második helyezett – hatalmas különbséggel – Nagy-Britannia, ahol kevesebb, mint fele ennyit kell lepengetni egy lakásért, a szigetországban négyzetméterenként 21 179 eurót kérnek. A bronzérmes eközben 13 280 euróval Svájc. A maga 12 796 eurójával épp csak lecsúszott a dobogóról Franciaország.
az ötödik Ausztria 9609 euróval, a hatodik Finnország 8376 euróval, a hetedik Norvégia 8281 euróval, majd Svédország és Hollandia következik 6991, illetve 6902 euróval. A tízes topot Csehország zárja 6688 euróval.
Kolozsváron, Brassóban, Nagyváradon és Csíkszeredában kell a leghosszabb ideig dolgozni, ha valaki bankhitel nélkül akar lakást vásárolni erdélyi és partiumi viszonylatban.
a kincses városban ugyanis már elérték a négyzetméterenkénti 1826 eurót a lakásárak, a második – jócskán lemaradva – Bukarest 1367 euróval.
Az itteninél alacsonyabb árakat csak Cipruson, Bulgáriában, Montenegróban, Észak-Macedóniában és a Moldovai Köztársaságban találtak a rangsor készítői, az utolsó helyezett országban négyzetméterenként 965 eurót kérnek el egy 120 négyzetméteres lakásért.
Az elmúlt hónapokban teljesen megváltozott a kolozsvári ingatlanpiac, eltűntek a befektetők, viszont nőtt a kereslet a saját használatra vásárolt lakások iránt. A bérlemények piacán ma már sokkal több a kiadó lakás, mint a bérlő. A legkevésbé az árak változtak.
Az Európai Unió 27 tagállamában élő polgárok 17,2 százaléka lakott tavaly túlzsúfolt háztartásokban, Romániában a legrosszabb a helyzet az EU statisztikai hivatala által kedden nyilvánosságra hozott adatsorok szerint.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is.
Két hét alatt összesen 4,4 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői a húsvét közeledtével végzett ellenőrzések nyomán.
Kína „a végsőkig harcol” érdekeiért az Egyesült Államokkal szemben, és újabb ellenintézkedéseket hoz, ha Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését a további 50 százalékos vámemeléssel – közölte kedden a pekingi kereskedelmi minisztérium.
Hamarosan partiumi gyártású villamosok furikázhatnak Belgrád utcáin, miután a szerb főváros önkormányzata felvette a kapcsolatot az aradi Astra céggel száz új villamos beszerzése ügyében – jelentette be a Helyi Önkormányzatok Központja (CLS).
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot. A jegybank enyhe inflációs növekedést jósol, és aggódik az amerikai vámok miatt.
Az év első két hónapjában a nyers adatok szerint 2,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint pedig 3,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2024 januárjához és februárjához képest.
Az amerikai Greenbrier bezárja aradi vagongyárát, amely egyike a cég Romániában működő három gyárának – jelentette be a vállalat.
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!