Fotó: Jakab Mónika
Az elmúlt tizenhárom év alatt a romániai nettó átlagkeresetek nominális értéken 146 százalékkal 1309 lejről 3217 lejre emelkedtek, ami reálértéken számolva 73 százalékos bővülést jelent – derül ki az Erdélystat friss elemzéséből. Mint az erdélyi statisztikai szolgálat keddi közleménye is aláhúzza, az Európai Unió tagállamaihoz képest ennek ellenére továbbra is jelentős a lemaradás, ám ennek mértéke számottevően mérséklődött.
2021. december 08., 20:512021. december 08., 20:51
A friss statisztikából megtudhatjuk, hogy 2020-ban egy romániai háztartás tagjainak keresetei az uniós átlag mintegy 34–35 százalékát érik el euróban kifejezve. Ha figyelembe vesszük az országok közötti árszínvonal-különbségeket is, ez kétharmad körüli arányt jelent. A magyarországi nettó keresethez képest 2020-ra nagymértékben apadt a lemaradás, háztartástípustól függően az ottani keresetek 90–95 százalékát keresik meg a romániaiak.
Az adatok értelmezéséhez fontos adalék az elemzés készítői szerint, hogy
Az Erdélystat szakértői szerint ennek egyik oka az lehet, hogy a megszorítások hatására nagyobb eséllyel olyanok veszítették el a munkájukat, akik alacsonyabb keresettel rendelkeztek, így korábban lefelé húzták az átlagot. Erre utal az, hogy országos szinten az átlagos alkalmazotti létszám mintegy 133 ezer fővel, a minimálbérrel alkalmazottak száma pedig 142 ezer fővel csökkent 2019 és 2020 között.
Erdélyen belül Közép-Erdély és Bánság haladta meg az átlagot, 3467 és 3194 lejes átlagkeresettel. Dél-Erdély (2976 lej) és a Partium (2630 lej) az erdélyi átlag alatt helyezkedik el, a legalacsonyabb átlagkereset pedig a Székelyföldön (2524 lej) és Észak-Erdélyben (2573 lej) volt.
Fotó: Erdélystat
Tavaly Romániában a szálloda és vendéglátás ágazatában, Erdélyben a könnyűiparban csökkent a legnagyobb mértékben az alkalmazottak átlagos létszáma az előző évhez viszonyítva. Ágazatok szerint vizsgálva az átlagos alkalmazotti létszámot 2008 és 2020 között Romániában és Erdélyben
Az Erdélystat elemzése a munkaügyi felügyelőségtől igényelt adatok alapján arra is rámutat, hogy 2020 végén az alkalmazottak közel egyharmada – Romániában a 31, Erdélyben a 32 százaléka – minimálbérrel volt alkalmazva. Erdély régiói közül a minimálbérrel alkalmazottak aránya Észak-Erdélyben és Székelyföldön volt a legmagasabb (44, illetve 39 százalék), ezt követi Partium 38 százalékkal. Dél-Erdélyben 27 százalék, Bánságban és Közép-Erdélyben pedig 28 százalék volt a minimálbérrel alkalmazottak aránya.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
1 hozzászólás