A román össztermék (GDP) a harmadik negyedévben 8,8 százalékkal bővült a tavalyi harmadik negyedévhez képest, az előző három hónaphoz viszonyítva pedig 2,6 százalékkal nőtt – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2017. november 14., 13:132017. november 14., 13:13
2017. november 14., 13:202017. november 14., 13:20
Az első kilenc hónapban a román gazdaság 7 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A vizsgált időszakban a szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a növekedés 6,9 százalékos volt.
A statisztikai intézet kiigazította a szezonálisan és naptárhatással számított első és második negyedéves adatokat, így mindkét negyedévben 2-2 százalékkal nőtt a GDP az előző három hónaphoz mérten a korábban közölt 1,8 és 1,7 százalék helyett.
A Ziarul Financiar című gazdasági napilap kedden elektronikus kiadásában rendkívülinek nevezte a harmadik negyedéves, 8,8 százalékos éves GDP-bővülést, amely 2008 óta, a nemzetközi gazdasági válság kezdetétől a leggyorsabb GDP-növekedés. „Románia megveri Kínát is” – jegyezte meg a szaklap.
A statisztikai intézet hétfőn közölte, hogy az első kilenc hónapban a román ipari termelés 7,7 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A szezonális és naptári hatással kiigazított érték szerint a bővülés 8,7 százalék volt.
A Mihai Tudose vezette balliberális kormány gazdasági prognózisokkal foglalkozó bizottsága szerint a román gazdaság 6,1 százalékkal bővülhet az idén egész évben, ami meghaladja a kormány által szeptemberben előrevetített 5,6 százalékot. Bukarest eredetileg 5,2 százalékos növekedéssel számolt. Az Európai Bizottság 5,7 százalékos román GDP-bővülésre számít.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!