Kozma Mónika: már készül a tanulmány, aminek alapján meghirdetik a partiumi pályázatot
Fotó: Haáz Vince
A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén meghirdetik a partiumi megyék pályázatait. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója lapunknak elmondta, első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
2019. november 13., 13:242019. november 13., 13:24
A hónap végéig kell elkészülnie annak a szaktanulmánynak, amelynek alapján a Pro Economica Alapítvány felleltározhatja a partiumi vállalkozói szokásokat és terveket. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója kedden a Krónika megkeresésére emlékeztetett, hogy annak idején a Mezőségen, majd a Székelyföldön is egy hasonló felmérés alapján hirdették meg a pályázatokat. Egyelőre biztosnak tűnik, hogy az ország nyugati részében is első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és modern szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból.
A Pro Economica vezetője beszámolt ugyanakkor arról, hogy a program lebonyolításába az alapítvány bevonná a Királyhágómelléki Református Egyházkerületet is. A Forró László lelkészi főjegyzővel folytatott egyeztetések alapján
Ugyanakkor ott, ahol az egyházak gazdasági tevékenységet folytató jogi személyiséggel is rendelkeznek, maguk is a pályázók között lehetnek. A Partiumban ugyanis nem ritka eset, hogy valamelyik egyház saját cégén keresztül, nagyobb földterületeket birtokoljon és dolgozzon meg – mondta el Kozma Mónika.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít
Fotó: Pro Economica Alapítvány
Kérdésünkre, hogy amint a magyar kormány és a Pro Economica támogatása megérkezik a Partiumba, a Székelyföldön és a Mezőségen szünetel a pályázási lehetőség, Kozma Mónika elmondta, úgy, ahogy az elmúlt években, ezúttal is egy régióba próbálják a pénzeket összpontosítani.
– fejtette ki az ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy a tizenkét fős csapatnak ennyire telik az idejéből és erejéből. Éppen ezért Kozma Mónika minden egyes pályázót nyugalomra int, ugyanakkor azt ígéri, hogy az alapítvány mindent megtesz annak érdekében, hogy a bejelentett határidőket nem lépje túl.
Mint ismert, mind a szakemberek, mind a vállalkozók többsége szerint a Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít, akárcsak az azelőtti, mezőségi program is. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és korszerű szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból. A kis értékű mezőgazdasági pályázatok nyomán mintegy ötezer gazdával kötnek támogatási szerződést, az elsők aláírása már a napokban várható. A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén hirdetik meg a partiumi megyék pályázatait.
Gazdaságilag erősödő közösség
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának keddi ülésén egyebek mellett arról is beszélt, hogy azért indították el a határon túli gazdaságfejlesztési programokat, mert fontos cél, hogy gazdaságilag is megerősítsék a magyar nemzeti közösségeket. Mostanáig több mint 44 ezer pályázatot támogattak, ezekkel 228 milliárd forintnyi beruházás jött létre. A tárcavezető közölte, jelenleg 35,8 milliárd forintnyi támogatási igényt megfogalmazó pályázat van bírálat alatt.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!