Kozma Mónika: már készül a tanulmány, aminek alapján meghirdetik a partiumi pályázatot
Fotó: Haáz Vince
A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén meghirdetik a partiumi megyék pályázatait. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója lapunknak elmondta, első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
2019. november 13., 13:242019. november 13., 13:24
A hónap végéig kell elkészülnie annak a szaktanulmánynak, amelynek alapján a Pro Economica Alapítvány felleltározhatja a partiumi vállalkozói szokásokat és terveket. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója kedden a Krónika megkeresésére emlékeztetett, hogy annak idején a Mezőségen, majd a Székelyföldön is egy hasonló felmérés alapján hirdették meg a pályázatokat. Egyelőre biztosnak tűnik, hogy az ország nyugati részében is első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és modern szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból.
A Pro Economica vezetője beszámolt ugyanakkor arról, hogy a program lebonyolításába az alapítvány bevonná a Királyhágómelléki Református Egyházkerületet is. A Forró László lelkészi főjegyzővel folytatott egyeztetések alapján
Ugyanakkor ott, ahol az egyházak gazdasági tevékenységet folytató jogi személyiséggel is rendelkeznek, maguk is a pályázók között lehetnek. A Partiumban ugyanis nem ritka eset, hogy valamelyik egyház saját cégén keresztül, nagyobb földterületeket birtokoljon és dolgozzon meg – mondta el Kozma Mónika.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít
Fotó: Pro Economica Alapítvány
Kérdésünkre, hogy amint a magyar kormány és a Pro Economica támogatása megérkezik a Partiumba, a Székelyföldön és a Mezőségen szünetel a pályázási lehetőség, Kozma Mónika elmondta, úgy, ahogy az elmúlt években, ezúttal is egy régióba próbálják a pénzeket összpontosítani.
– fejtette ki az ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy a tizenkét fős csapatnak ennyire telik az idejéből és erejéből. Éppen ezért Kozma Mónika minden egyes pályázót nyugalomra int, ugyanakkor azt ígéri, hogy az alapítvány mindent megtesz annak érdekében, hogy a bejelentett határidőket nem lépje túl.
Mint ismert, mind a szakemberek, mind a vállalkozók többsége szerint a Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít, akárcsak az azelőtti, mezőségi program is. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és korszerű szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból. A kis értékű mezőgazdasági pályázatok nyomán mintegy ötezer gazdával kötnek támogatási szerződést, az elsők aláírása már a napokban várható. A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén hirdetik meg a partiumi megyék pályázatait.
Gazdaságilag erősödő közösség
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának keddi ülésén egyebek mellett arról is beszélt, hogy azért indították el a határon túli gazdaságfejlesztési programokat, mert fontos cél, hogy gazdaságilag is megerősítsék a magyar nemzeti közösségeket. Mostanáig több mint 44 ezer pályázatot támogattak, ezekkel 228 milliárd forintnyi beruházás jött létre. A tárcavezető közölte, jelenleg 35,8 milliárd forintnyi támogatási igényt megfogalmazó pályázat van bírálat alatt.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!