Kozma Mónika: már készül a tanulmány, aminek alapján meghirdetik a partiumi pályázatot
Fotó: Haáz Vince
A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén meghirdetik a partiumi megyék pályázatait. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója lapunknak elmondta, első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
2019. november 13., 13:242019. november 13., 13:24
A hónap végéig kell elkészülnie annak a szaktanulmánynak, amelynek alapján a Pro Economica Alapítvány felleltározhatja a partiumi vállalkozói szokásokat és terveket. Kozma Mónika, a magyar kormány gazdaságfejlesztő programjának erdélyi irányítója kedden a Krónika megkeresésére emlékeztetett, hogy annak idején a Mezőségen, majd a Székelyföldön is egy hasonló felmérés alapján hirdették meg a pályázatokat. Egyelőre biztosnak tűnik, hogy az ország nyugati részében is első szakaszban a mezőgazdasági vállalkozókat karolják fel, majd egy következő pályázat meghirdetésével a turisztikai szolgáltatókat szólítják meg.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és modern szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból.
A Pro Economica vezetője beszámolt ugyanakkor arról, hogy a program lebonyolításába az alapítvány bevonná a Királyhágómelléki Református Egyházkerületet is. A Forró László lelkészi főjegyzővel folytatott egyeztetések alapján
Ugyanakkor ott, ahol az egyházak gazdasági tevékenységet folytató jogi személyiséggel is rendelkeznek, maguk is a pályázók között lehetnek. A Partiumban ugyanis nem ritka eset, hogy valamelyik egyház saját cégén keresztül, nagyobb földterületeket birtokoljon és dolgozzon meg – mondta el Kozma Mónika.
A Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít
Fotó: Pro Economica Alapítvány
Kérdésünkre, hogy amint a magyar kormány és a Pro Economica támogatása megérkezik a Partiumba, a Székelyföldön és a Mezőségen szünetel a pályázási lehetőség, Kozma Mónika elmondta, úgy, ahogy az elmúlt években, ezúttal is egy régióba próbálják a pénzeket összpontosítani.
– fejtette ki az ügyvezető igazgató, hozzátéve, hogy a tizenkét fős csapatnak ennyire telik az idejéből és erejéből. Éppen ezért Kozma Mónika minden egyes pályázót nyugalomra int, ugyanakkor azt ígéri, hogy az alapítvány mindent megtesz annak érdekében, hogy a bejelentett határidőket nem lépje túl.
Mint ismert, mind a szakemberek, mind a vállalkozók többsége szerint a Pro Economica Alapítvány mindhárom székelyföldi pályázati csomagja sikertörténetnek számít, akárcsak az azelőtti, mezőségi program is. Maros, Hargita és Kovászna megyében a következő időszakban új élelmiszer-feldolgozó üzemek, vágóhidak és korszerű szállodák épülnek magyar kormányzati támogatásból. A kis értékű mezőgazdasági pályázatok nyomán mintegy ötezer gazdával kötnek támogatási szerződést, az elsők aláírása már a napokban várható. A Székelyföldi Gazdaságfejlesztési Program mintájára idén hirdetik meg a partiumi megyék pályázatait.
Gazdaságilag erősödő közösség
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának keddi ülésén egyebek mellett arról is beszélt, hogy azért indították el a határon túli gazdaságfejlesztési programokat, mert fontos cél, hogy gazdaságilag is megerősítsék a magyar nemzeti közösségeket. Mostanáig több mint 44 ezer pályázatot támogattak, ezekkel 228 milliárd forintnyi beruházás jött létre. A tárcavezető közölte, jelenleg 35,8 milliárd forintnyi támogatási igényt megfogalmazó pályázat van bírálat alatt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!