A magyar jégkármentesítő rendszer 219 automata és 767 manuális talajgenerátorból áll
Fotó: MTI/Sóki Tamás
Magyarország teljes területét védi a 2018 óta működő országos jégkármérséklő rendszer, amelyet az utóbbi egy-két esztendőben tovább fejlesztettek és tökéletesítettek. Szakemberek szerint a talajgenerátorok által működtetett védelmi rendszer jótékony hatásaiból a magyar–román határ közelében fekvő több tíz kilométeres partiumi földsáv is részesül.
2024. február 08., 16:542024. február 08., 16:54
2024. február 08., 17:182024. február 08., 17:18
A magyar jégkármérséklő rendszer összesen 9,3 millió hektárnyi földterületet véd – jelentette be Feldman Zsolt, a budapesti Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerdán Dunaharasztiban, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a minisztérium közös rendezvényén. A magyar szakpolitikus emlékeztetett, hogy a 2022-ig a jégkármérséklő rendszert a kárenyhítési alapból finanszírozták, amely 50 százalék termelői befizetésből és 50 százalék kormányzati támogatásból származott.
A román szakminisztérium ezüst-jodidos jégágyukkal akarta ,,lefedni" az ország területét, a programból azonban kevés valósult meg
Fotó: Meőgazdasági Minisztérium
Győrffy Balázs, a NAK elnöke ismertette, hogy a kamara által működtetett jégkármentesítő rendszer az ország 986 pontjáról 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével juttat ezüst-jodidot a felhőkbe. Tájékoztatása szerint 2023-ban a védekezési szezonban (április 15. - szeptember 30.) 96 napon kellett a berendezéseket bekapcsolni. Ennek köszönhetően a korábbi évekhez képest nagyságrenddel csökkent a bejelentett, jégkár sújtotta területek nagysága.
A partiumi és bánsági megyék közül jégverés szempontjából egyelőre Szatmár megye a legvédettebb terület, miután tavaly a bukaresti mezőgazdasági minisztérium égisze alatt működő országos jégkármérséklő rendszer (SNACP) keretében Erdélyben elsőként Szatmár megyébe telepítettek újgenerációs jégeső-elhárító állomásokat.
A Szatmárra telepített jégeső-elhárító rendszer egy darabja
Fotó: Facebook/Pataki Csaba
A Pataki Csaba Szatmár megyei RMDSZ-es tanácselnök által tavaly májusban bemutatott jégkármérséklő rendszerrel kapcsolatban elhangzott, hogy 2023 végéig a megye területén 40 generátort helyeznek üzembe. Ezek többsége megérkezett, a jégvédelmi rendszer más erdélyi megyékhez képest viszonylag jól működik, azonban Bihar, Arad és Temes megyében jórészt csak a határ menti mezőgazdasági sáv élvez védelmet a magyarországi jégkármentesítő rendszernek köszönhetően.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!